Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odzyskanie zaliczki

komentarze 2

Taki mail: Jestem osobą fizyczną i mam problem z odzyskaniem pieniędzy, które zapłaciłem za telewizor sklepowi internetowemu z Rzeszowa. Było to w połowie listopada ub.r. Mam korespondencję mailową, z której wynika, że w/w sklep zwodzi mnie co do wysyłki towaru aż w końcu zgadza się odesłać wpłacone pieniądze. Zwodzi mnie dalej, że pieniądze wysłał po czym kontakt się urywa i nie odpowiada na maile i telefony. Zgłosiłem końcem 2011r sprawę na policji ale na razie brak ustaleń. Czy podjęlibyście się Państwo egzekucji tych pieniędzy (wpłaciłem 5017 zł) i jeżeli tak to na jakich warunkach?

Skoro jeszcze nie umorzono sprawy przez prokuraturę, to możliwe, że dłużnikowi przedstawiony zostanie zarzut wyłudzenia. Nie czekając na wynik i efekt dochodzenia, można by złożyć do sądu pozew o zapłatę. W przypadku windykacji zwrotu zaliczki czy generalnie przedpłaty, najpierw trzeba wyznaczyć sprzedającemu dodatkowy termin do wywiązania się z umowy, zaznaczając w wezwaniu że w przypadku bezskutecznego upłynięcia tego terminu, wzywający będzie uprawniony do odstąpienia od umowy. Gdy ten drugi termin upłynie, to już można żądać zwrotu pieniędzy.

Z opisu tej sytuacji wynika jednak, że strony już uzgodniły iż nastąpi zwrot pieniędzy, więc wydaje się że w tej sprawie można od razu wystosować przedsądowe wezwania do zapłaty – zwrotu pieniędzy. Ciekawostka na koniec. Nie trzeba natomiast wyznaczać dodatkowego terminu gdy został wręczony zadatek (a nie zaliczka). Albowiem zgodnie Art. 394. § 1. zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

P.S. Znaczy się i tak chyba nie odda Panu dobrowolnie a komornik nie ściągnie,  tak że zapraszamy. Jak to powiedział w „07 zgłoś się” antyterrorysta Dziewulski – „…i wtedy to już tylko my…” czy jakoś tak.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.2]

16/12/2012

kategoria zaliczka

Komentarze do 'Odzyskanie zaliczki'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Odzyskanie zaliczki'.

  1. Zwracam się do Państwa z zapytaniem o możliwość ściągnięcie długu. Reprezentuję spółkę z .o.o., umówiłam się z klientem, z którym współpracowałam od lat na przesłanie zaliczki w kwocie 40 000. Otrzymałam na tę transakcje fakturę faxem, oryginału do dziś nie posiadam, Klient dostarczył mi materiał za połowę wartości. Czy jest możliwość aby nadpłatę zaliczki odzyskać? Jakie są Państwa warunki współpracy?

    Sebi

    22 maja 13 17:53

  2. Kiedy minął termin realizacji zamówienia? Jak Pani woli, to dalszą korespondencje może Pani mailem prowadzić z nami.

    admin

    22 maja 13 20:01

Skomentuj