Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja od osób prywatnych

komentarze 34

Wielu klientów zlecających nam windykację długu od osoby prywatnej mówi, że obdzwonili najpierw kilka firm windykacyjnych ale nigdzie nie chcieli przyjąć zlecenia na odzyskanie długu od prywatnej osoby. Takie firmy windykacyjne chyba będą musiały w niedalekiej przyszłości przyjmować i takie zlecenia. Coraz więcej firm bowiem samodzielnie prowadzi windykację, począwszy od umieszczania dłużników (też firm) w rejestrach długów (mają podpisane umowy z KRD, ERIF, Infomonitor), na internetowej giełdzie wierzytelności (zdecydowanie najskuteczniejszy rejestr długów), poprzez wnoszenie pozwów zwłaszcza do e-sądu aż do egzekucji komorniczej.

Niechęć do windykacji prywatnej osoby wynika najczęściej chyba z tego, że trudniej niż w przypadku firmy ocenić, czy osoba ma na siebie jakiś majątek i dochody a nie chcą przekonywać się o tym dopiero na etapie egzekucji komorniczej. A jak kto uprawia windykację bezpośrednią to pewnie wie, ze nawet jak dłużnik nie ma nic na siebie i komornika się nie boi, to często gęsto boi się (oczywiście niepotrzebnie ;-)) windykatorów i krzyknie na żonę aby dała mu trochę kasy albo wyjmie ze schowka. No, ale jak firma windykacyjna potrafi tylko pozew złożyć i wniosek do komornika licząc tylko na komornicze ustalenia, to się nie dziwię tej niechęci.

15/12/2012

kategoria: windykacja

Komentarze do 'Windykacja od osób prywatnych'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja od osób prywatnych'.

 1. Mieszkam za granica w wielkiej brytani i kwota jest zbyt mala abym fatygowal sie biegac po polskich sadach w polsce co z przeszlosci wiem ze jest makabra jednak ciagle chcialbym to odzyskac. Chcialbym zalatwic to maksymalnie sprawnie I bez specjalnego nakladu z mojej strony nawt jesli bedzie to kosztowalo ciut wiecej.
  Prosze o informacjie jakie mam z Panstwem opcje I czy jestescie zainteresowani.
  Pozdrawiam serdecznie.

  S.T.

  22 maja 13 17:21

 2. prosze o odpowiedz czy mam szanse sie u was starac o windykacje naleznosci 5.000 zl sprawa wyglada tak ze jestem w anglii a znajomy netowy namowil mnie do wziecia udzialu w firmie netowej obiecujav zyski a nie mam ani zyskow ani pieniedzy ktore obiecak pol roku temu ze zwroci i wciaz tlumaczy to albo pomylka konsultanta albo innym bledem banku czy innych sluzb, chcialbym windykacje przeprowadzic na jego koszt posiam cala historie korespodencji oraz elrktroniczne potwierdzenia wyslania pieniedzy. nadmieniam ze adres znajomego na ktory wysylalem pieniadza to Gdansk a obecnie podobno przebywa w Zielonej Gorze

  Witold

  8 Mar 14 14:44

 3. Firma windykacyjna w takiej sytuacji nie może obciążyć kosztami swymi dłużnika.

  admin

  8 Mar 14 16:05

 4. Mieszkam we Włocławku. Mam dwie wierzytelności osób fizycznych: jedna na ok. 3.000+ odsetki (w Toruniu ), druga na kwotę 3.000 zł + odsetki (we Włocławku).

  Posiadam prawomocne wyroki sądowe i nakazy zapłaty.

  W pierwszej sprawie komornik nie potrafił skutecznie całej kwoty wyegzekwować a w drugiej w ogóle nie byłem u komornika.

  Wierzytelności te najchętniej bym za symboliczne pieniążki sprzedał gdyż się na tym nie znam, nie mam czasu i nie chcę się tym dalej zajmować (a nie chcę by moim dłużnikom się to upiekło).

  Może Pana Firma jest zainteresowana sprawą?

  Teoseo

  9 Mar 14 13:47

 5. Windykacją tak, ale wykupem nie.

  admin

  9 Mar 14 14:07

 6. witam.mam problem z odzyskaniem zaległej kwoty od byłego zakładu pracy w wysokości około 8 000 złotych.sprawa jest u komornika od 08.2013roku i nic.mam wyrok sądowy ,wszystkie dokumenty.Czy jesteście w stanie mi pomóc

  jura

  12 Cze 14 09:46

 7. Przykro mi ale wynagrodzeń (z umowy o pracę) nie windykujemy.

  admin

  12 Cze 14 09:52

 8. Witam ! W lipcu pożyczyłem znajomemu 10 000 zł. Miał mi to oddać do końca września w całości( tak jest zapisane na umowie) Mam z nim spisaną umowe pożyczki. On mieszka w Niemczech i ciągle pracuje legalnie, gdyż móji znajomi go znają i widzą go w pracy. On ode mnie nie odbiera telefonów od końca września już wogóle a gdy dzwoniłem z zastrzeżonego to sie natychmiast rozłączył gdy poznał mój głos. Bardzo proszę o pomoc , co mam robić w takiej sytuacji.

  Kamil

  14 Paź 14 19:58

 9. Może kilka zdań o kosztach windykacji prywatnej należności, na przykład właśnie pożyczki. Zasada jest taka, że jeżeli w umowie z Twoim wierzycielem nie zobowiązałeś się do pokrycia kosztów windykacji, to on nie ma prawa obciążyć Cię tymi kosztami. Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika tylko zwrotu kosztów procesu sądowego oraz zaliczek wpłaconych komornikowi. W umowie jednak może znaleźć się zapis stanowiący, że dłużnik pokryje pozasądowe i pozakomornicze koszty ewentualnej windykacji prowadzonej czy to bezpośrednio przez wierzyciela, czy przez firmę windykacyjną. Wielu na przykład firmom pożyczkowym tak naprawdę w to graj, że pożyczkobiorca spóźnia się z zapłatą chwilówki przez internet, bo każde wezwanie do zapłaty to dodatkowy koszt obciążający pożyczkobiorcę kwotą na przykład pięćdziesiąt złotych a samego wierzyciela – firmę pożyczkową kosztuje takie wezwanie z pięć złotych w tym głównie koszty wysyłki. Pożyczkobiorcy często nie zwracają uwagi na zapisy w umowie pożyczki stanowiące o kosztach windykacji a później doznają szoku dowiadując się o ile więcej z tego tytułu będę musieli zapłacić.

  wywiadowca

  7 Lis 14 14:01

 10. Witam.
  Mam prawomocny wyrok nakazujacy splate dlugu w wysokosci 1700pln + odsetki od zeszlego roku.
  Dluznik zamieszkuje w Gdansku.
  Jakie sa koszty windykacji w waszej firmie oraz czy chcielibyscie sie tym zajac?
  Pozdrawiam

  Joanna009

  26 Sie 15 10:40

 11. Już nie prowadzę firmy windykacyjnej (ale bezpłatnie doradzam na tym blogu). Jeżeli dotąd komornik nie egzekwował długu to sugeruję właśnie wszczęcie egzekucji komorniczej.

  admin

  26 Sie 15 10:49

 12. Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
  Moze jest Pan w stanie polecic jakies niezawodne biuro komornicze (z racji miejsca zamieszkania dluznika najlepiej w Gdansku).
  Czy jest Pan w stanie podpowiedziec jakie koszta ponosi sie zlecajac sprawe komornikowi I jak najlepiej sporzadzic umowe (bo chyba trzeba jesli sie oddaje sprawe w ich rece).
  Pozdrawiam

  Joanna009

  26 Sie 15 11:02

 13. Nie ma niezawodnych komorników. Jeżeli dłużnik nie ma majątku (albo ukrył, przepisał) to komornik nie wyegzekwuje długu. Może Pani wziąć „pierwszego z brzegu” komornika właściwego dla adresu zamieszkania dłużnika.

  Koszty są różne na wstępie, w granicach 150-250 zł. (komornik wzywa do uiszczenia zaliczki po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego od wierzyciela). Wzór wniosku znajdzie Pani tutaj: http://pamietnikwindykatora.pl/2012/01/24/wniosek-do-komornika-wzor/

  admin

  26 Sie 15 13:21

 14. A jak prawnie wyglada sytaucja jesli komornik nie bedzie w stanie wyegzekwowac zadluzenia?
  Jestem na straconej pozycji czy da sie cos jeszcze zdzialac?
  Czy w takim przypadku moge sie ubiegac o zwrot zaliczki wplaconej komornikowi?

  Pozdrawiam

  Joanna009

  26 Sie 15 13:27

 15. Można kiedyś (w każdej chwili) ponownie złożyć wniosek egzekucyjny, choć najczęściej nie ma to sensu. Dług pozostaje, można upubliczniać np. w internecie jako dług na sprzedaż.

  Można zlecić odzyskanie firmie windykacyjnej ale też często bezskuteczne są.

  Komornik wykorzystanej zaliczki nie zwróci.

  admin

  26 Sie 15 13:35

 16. ok.dziekuje bardzo za porade.

  Pozdrawiam

  Joanna009

  26 Sie 15 13:51

 17. też mam problem pozyczyłam 5 800 zł mam podpisy obu małrzonków na oświadczeniu i nie wie jak odebrac dlug maja z czego oddac maż pracuje legalnie w holandi maja kupione 2 mieszkania konto w banku maja wiem gdzie mieszkaja i gdzie maja konto inie wiem jak sie za to zabrać prosze o rade termin splaty minal niedawno na koniec pazdziernika

  łucja

  24 Lis 15 11:20

 18. Wezwać przedsądowo o zapłatę, pozwać oboje małżonków jako dłużników solidarnych a gdy nakaz zapłaty uprawomocni się, to do komornika i od razu wskazać do zajęcia to konto (komornik sam też poszuka) i te mieszkania.

  admin

  24 Lis 15 12:00

 19. Dzien dobry, znajoma wziela odemnie rzeczy w celu sprzedazy. spisalysmy umowe ze zwroci je lub przesle mi pieniadze. czesc pieniedzy wyslala ale brakuje 3tys. miala to zrobic 2 lata temu. czy mam szanse na odzyskanie kwoty i gdzie moge sie z tym udac?

  Nana

  29 Lut 16 09:18

 20. Możesz podać treść tej umowy albo skan na maila przesłać (z boku podany).

  admin

  29 Lut 16 09:51

 21. Witam serdecznie jesli ktoś ma takie problemy jak powyżej z chęcią pomogę z windykacją lub odkupię dług. Wszelkie informację podeślę mailowo prosze o kontakt mailowy
  dkaczmarek298@gmail.com
  Pozdrawiam!

  Dorota

  6 maja 16 13:22

 22. Dłużnik zalega wspólnocie mieszkaniowej 58.000 komornik co jakiś czas licytuje mieszkanie ale bezskutecznie co robić.

  kowal

  9 Sie 16 19:03

 23. 1. Sprawdzić czy wycena jest rzetelna, czy nie zawyżona. proszę spojrzeć jak „szacują” tzw. biegli np. tu: http://pamietnikwindykatora.pl/2013/06/02/prawie-100-roznica-w-dwoch-wycenach-nieruchomosci-dokonanych-przez-tego-samego-rzeczoznawce-bieglego/

  2. We własnym zakresie ogłosić licytację, nie zdawać się tylko na obwieszczenia zamieszczane przez komornika. Powysyłać maile do lokalnych firm itp.

  admin

  9 Sie 16 19:25

 24. Rok temu (VII 2015) pożyczyłam 600 USD koledze, którego znam od dzieciństwa ale okazało się, że zostałam oszukana. Takich osób jest więcej ale na mniejsze kwoty więc wszyscy „machają ręką”. Ja nie mam zamiaru i chciałabym dla zasady odzyskać od niego pieniądze choćby prowizja je pochłonęła. Czy jest jakaś szansa?

  Izabela

  17 Sie 16 23:26

 25. Masz jakiś dowód? Umowa na piśmie, potwierdzenie przelewu?

  admin

  18 Sie 16 03:57

 26. No niestety nie. Miałam korespondencję smsową ale popsuł się telefon i wszystko zniknęło.

  Izabela

  18 Sie 16 11:27

 27. No to nie widzę szans. Na „pocieszenie” – nawet jakbyś miała dokumenty i uzyskałabyś wyrok, to coś czuję, że egzekucja komornicza byłaby bezskuteczna.

  admin

  18 Sie 16 11:41

 28. Po przeczytaniu kilku pytań i odpowiedzi należą się wielkie podziękowania za szczere wyjaśnienia i jeśli wolno to mam prośbę o wyjaśnienie czy z postanowienia sądowego podziału majątku w 2012r.wierzyciel może żądać od dłużnika odsetek od kwoty należnej z przed 4 lat mimo że było regularnie płacone co miesiąc po 200 zł.tak z oświadczenia obu stron na piśmie wynika proszę o wyjaśnienie serdecznie pozdrawiam.

  bogdan

  3 Lis 16 12:23

 29. Najlepiej jakbym zobaczył treść postanowienia i oświadczenia obu stron.

  admin

  3 Lis 16 13:01

 30. Witam,
  Rok temu podpisalem umowe z firma z Gdanska na stworzenie portalu internetowego do tej pory nie został Portal zrobione jak i ja nie otrzymałem zwrotu zaliczki 5000 zł którą w płaciłem podczas podpisania umowy przez ten rok i wielokrotnie kontaktowałem się ze stroną na temat spłaty długu lecz nie przesłali ani złotówki wielokrotnie natomiast deklarowali się że całą kwotę oddadzą na co są dowody w postaci maili esemesów niestety już ostatnio przestali się nawet odzywać i odpowiadać na SMS-y oraz innego rodzaju kontakt co robić w takiej sytuacji.
  Dzikuje i pozdrawiam.

  TT

  20 Lut 17 19:46

 31. No, do sądu o zapłatę pozwać. A jeżeli firma działa, to wcześniej upublicznić zadłużenie w internecie (niby jako dług na sprzedaż) i zapowiedzieć im to a później pokazać. A jeszcze wcześniej zapowiedzieć im złożenie doniesienia na policję / do prokuratury o wyłudzeniu i jeżeli nie zapłacą, to takowe doniesienie rzeczywiście złożyć. Jak ich wezwą na przesłuchanie, to może się przestraszą i oddadzą.

  admin

  20 Lut 17 21:12

 32. Bardzo dziekujemy za opinie.

  TT

  20 Lut 17 22:01

 33. Witam, 30 stycznia wygrałem sprawę o odszkodowanie za zadośćuczynienie w wysokości 10,000 zł wyrok jest już prawomocny. Problem w tym, że dłużnik nie ma pracy, mieszkania, samochodu itd. Czy jest jakaś możliwość odzyskania tych pieniędzy? Co mógłbym zrobić w tym kierunku?

  Kam

  1 Mar 17 17:07

 34. Ciężka sprawa. Jeżeli dłużnik jest młody, to odczekać, może po jakimś czasie będzie coś miał.

  admin

  1 Mar 17 19:33

Skomentuj