Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uznanie długu przez jednego wspólnika spółki cywilnej

8 komentarzy

Pytanie: Razem ze szwagrem prowadzimy spółkę cywilna, jesteśmy jej wspólnikami. Mamy jednego kontrahenta któremu już prawie dwa lata zalegamy z zapłatą faktury, blisko jest przedawnienie. Szwagier jako wspólnik uznał nasz dług temu kontrahentowi na piśmie, oni mają ze sobą relacje także towarzyskie. Ja nie uznałem. Pytanie, czy uznanie długu przez niego jako wspólnika poskutkowało z automatu tym że przedawnienie mojego długu jako dłużnika solidarnego też zostało przerwane?

Przeczytaj też: Jak oznaczyć w pozwie wspólników spółki cywilnej

Odpowiedź: Nie. Zgodnie z art. 372 Kodeksu cywilnego, przerwanie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.

Tutaj trzeba też zauważyć, że spółka cywilna nie jest osobą prawną. Gdyby nią była, to uznanie długu długu przez jej członka organu poskutkowałoby przerwaniem biegu przedawnienia wobec nazwijmy, “całej” tej osoby prawnej. W przypadku spółki cywilnej tak nie jest więc przerwanie biegu przedawnienia wskutek uznania długu przez jednego ze wspólników nie rozciąga się na pozostałych wspólników.

Przeczytaj też: Odpowiedzialność nowego wspólnika spółki cywilnej

Czynność prawna polegająca na uznaniu długu powinna być ona traktowana jak czynność, na skutek której majątek wspólników spółki cywilnej może się znaleźć w gorszej sytuacji. Dla skutecznego uznania długu spółki cywilnej niezbędne jest uprzednie podjęcie uchwały jej wspólników. Uznanie długu przez jednego ze wspólników przekracza zakres zwykłego zarządu.

Przeczytaj też: Zajęcie konta bankowego spółki cywilnej za długi wspólnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 listopada, 2020

Komentarze do 'Uznanie długu przez jednego wspólnika spółki cywilnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Można tu też wspomnieć o Art. 371 KC “Działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom.” Uznanie przez jednego dłużnika solidarnego roszczenia zagrożonego przedawnieniem byłoby takim działaniem na szkodę pozostałych dłużników solidarnych.

    Cytrulina

    25 lis 20 o 18:04

  2. A jak będzie w przypadku kredytu zaciągniętego przez spółkę cywilną? Czy uznania długu kredytowego przez jednego ze wspólników też nie poskutkuje przerwaniem biegu przedawnienia wobec drugiego wspólnika? Czy prawo bankowe coś na ten temat?

    Natalia

    17 maj 21 o 19:29

  3. Umowa kredytowa nie może być na spółkę cywilną gdyż ta nie posiada osobowości prawnej. Kredytobiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. A co do pytania to jest tak samo czyli uznanie długu z tytułu kredytu przez jednego wspólnika nie powoduje przerwania biegu przedawnienia w stosunku do pozostałych wspólników. Prawo bankowe nic nie stanowi w tej kwestii.

    admin

    17 maj 21 o 20:18

  4. Uznanie długu przez jednego wspólnika powinno dotyczyć także pozostałych, wiem że nie dotyczy ale powinno. Rozumuje tak, że skoro jest wspólnik upoważniony do składania oświadczeń firmowych – za spółkę, to i uznanie długu dokonane przez niego powinno wiązać całą firmę a więc i pozostałych jej wspólników.

    Kawa

    22 lip 21 o 11:30

  5. Pytanie czy ugoda może dać taką moc żeby bez sądu iść prosto do komornika ??
    Dziś łatwiej nasłać komornika – bo konta firm są jawne (biała lista ) a dodatkowo transakcje na inne konta bankowe powodują niemożność ujęcia tych transakcji w rozliczeniu.

    Anka

    20 gru 21 o 18:47

  6. Z pozasądową ugodą nie ominie Pani sądu. Musiałby dobrowolnie poddać się egzekucji w formie aktu notarialnego: https://pamietnikwindykatora.pl/dobrowolnie-poddanie-sie-egzekucji-w-umowie-pozyczki-najmu/ Umożliwia natomiast uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym dzięki czemu mimo ewentualnego wniesienia przez pozwanego środka odwoławczego od nakazu zapłaty, można do komornika wystąpić o zabezpieczenie roszczenia.

    admin

    20 gru 21 o 19:47

  7. Spróbujemy ugodę z notariuszem – zobaczymy jak na to zareaguje dłużnik. Bardzo dziękuję za Pana cenne informacje.

    Anka

    21 gru 21 o 10:10

  8. Zaznaczam, że tu chodzi o art. 777 kpc – dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego a nie samo to że notariusz potwierdzi ugodę bo tylko dlatego, to szkoda fatygi.

    admin

    21 gru 21 o 10:24

Skomentuj