Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zabezpieczenie powództwa / roszczenia na mieniu oszusta

komentarze 2

Taki mail: Z polecenia znajomego podpisałem umowę z osobą prywatną na zakup i sprowadzenie uszkodzonego samochodu osobowego z USA. Następnie wpłaciłem na konto bankowe tej osoby pieniądze (notabene w tym samym banku). Po miesiącu przekazał mi dowód zakupu auta w USA. Niestety do dnia dzisiejszego nie ma ani samochodu ani pieniędzy. Facet ok.2 tygodnie temu po przekazaniu kolejnej bajeczki o tym , iż samochód zatrzymała policja w Niemczech ponieważ laweciarz był pod wpływem narkotyków, a on nie wie dokładnie gdzie, powiedział że kończy współpracę i zwróci pieniądze. Po tygodniu przesłał mail-em lipny jak się okazało dowód dyspozycji przelewu a pieniędzy nie ma i gość się nie odzywa. Chodzi o kwotę ok.50 tyś zł. Dzisiaj zgłosiłem całą sprawę na Policję. Facet jest zameldowany w tym samym mieście co ja, całe auta sprowadzone z USA trzyma na strzeżonym parkingu na kilka sztuk uszkodzonych u w/w znajomego. Cała akcja ma miejsce w Bielsku-Białej. Czy podjęliby się Państwo windykacji wpłaconych przeze mnie pieniędzy od tej osoby? Jakie są koszty? Z kim się mogę i gdzie spotkać?

Idź Pan do jakiegoś prawnika i zleć wniesienie pozwu o zwrot pieniędzy ale wcześniej koniecznie niech złoży w sądzie wniosek o zabezpieczenie powództwa. Poczytaj Pan w Kodeksie postępowania cywilnego od art. 730 do 743. Trzeba tylko uprawdopodobnić istnienie roszczenia oraz wykazać (uprawdopodobnić raczej) interes prawny, czyli że jeśli powództwo nie zostanie zabezpieczone, to egzekucja będzie bezskuteczna gdy wreszcie może po paru miesiącach otrzyma pan tytuł wykonawczy. Charakter sprawy – zachowanie się dłużnika, jak wynika z opisu przedstawionego przez Pana (ciesz się Pan, że jest to lipne potwierdzenie przelewu, niech sąd je zobaczy), moim zdaniem powinny przekonać sąd, iż powództwo winno zostać zabezpieczone poprzez zajęcie tych samochodów dłużnika o których Pan pisze, zanim znikną stamtąd. Zajęcia – zabezpieczenia dokona komornik sądowy. Prócz tego, wskazałbym te samochody także prokuraturze, bo ta też może dokonać ich zabezpieczenia w postępowaniu przygotowawczym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/12/2012

Komentarze do 'Zabezpieczenie powództwa / roszczenia na mieniu oszusta'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zabezpieczenie powództwa / roszczenia na mieniu oszusta'.

  1. Takie wałki „ze sprowadzaniem samochodu” są chyba dość popularne, patrząc na wpisy poszkodowanych na różnego rodzaju forach.

    Lech | blog o wekslach

    10 Gru 12 07:44

  2. Handlarze samochodami, właściciele warsztatów samochodowych oraz pubów, restauracji, dyskotek i itp., to .. jakby to ując… o, to generalnie dziadostwo większe niż w innych branżach. Oczywiście nie wszyscy. 😉

    admin

    10 Gru 12 08:44

Skomentuj