Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Gdy termin zapłaty na Trzech Króli wypada…

komentarzy 12

Dłużnik z Dąbrowy Górniczej, chyba autentyczne problemy z płynnością finansową (przeinwestował) ale spory majątek ruchomy; nie żaden leasing czy w kredycie lecz jego – nieobciążony, czyli komornik będzie mógł licytować. Spokojnie kieruję zatem pozew do e-sądu. Aż tu dzisiaj takie postanowienie:

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny

w składzie:

Referendarz sądowy …

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w elektronicznym postępowaniu upominawczym

sprawy z powództwa

Robert Grabowski

przeciwko

ZH

p o s t a n a w i a

Wobec stwierdzonego braku podstaw do wydania nakazu zapłaty

przekazać rozpoznanie sprawy do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21/11/2012 roku powód Grabowski Inkasso – Doradztwo Finansowo-Prawne Grabowski Robert złożył do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty. Powód dochodzi należności z faktur, których termin wymagalności wynosił 7 dni. Ostatnia z faktur została wystawiona w dniu 30/12/2011 r., a termin jej wymagalności przypadał na 06/01/2012 r. Rzecz jednak w tym, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a zatem termin płatności upływał dnia następnego (art. 115 kc). Brak zatem podstaw do domagania się dalszych odsetek od dnia 07/01/2012 r., bowiem był to ostatni dzień terminu płatności należności, zastrzeżony na korzyść dłużnika, który jeszcze nie był w zwłoce. Dlatego też na podstawie art. 505 [33] § 1 k.p.c. przekazuje sprawę do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej pozwanego (sprawa gospodarcza). Z tych powodów orzeczono jak na wstępie.

Sprawdziłem i istotnie, 06 stycznia to Święto Trzech Króli i przez tych trzech nie otrzymam nakazu zapłaty i sprawa przeciągnie się. Nie znałem też art. 115 kc. Oprócz różnych świąt, dniem ustawowo wolnym od pracy jest także niedziela. Jestem pewien, że wśród setek pozwów które puściłem do sądów samodzielnie (zanim zacząłem zlecać te czynności prawnikom), w wielu przypadkach termin płatności wypadał na dzień ustawowo wolny od pracy i domagałem się zasądzenia odsetek od nazajutrz. I nigdy sąd tego nie zakwestionował, nie zainteresował się tym. Być może i w tym przypadku sąd nie zwróciłby na to uwagi, gdyby nie akurat to święto i może praktykująca katoliczka – referendarz która nie sprawdzałaby czy przypadkiem nie jest to niedziela ale trzej królowie wryli się jej z datą w pamięć.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

06/12/2012

Komentarze do 'Gdy termin zapłaty na Trzech Króli wypada…'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Gdy termin zapłaty na Trzech Króli wypada…'.

 1. A może „system” im automatycznie zwraca uwagę na takie niuanse. Wklepują datę wymagalności roszczeń, porównują z żądaniem odsetek… Z odsetkami w ogóle w e-sądzie jest czasami zabawnie. Tak czy siak na naukę nigdy nie jest za późno 😉

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 12 08:59

 2. No, pozwów już wiele do e-sądu złożyłem. Prawdopodobieństwo tego, że termin zapłaty wypada w niedzielę lub w święto jest wyższe niż 1/7 ale to pierwszy taki przypadek.

  admin

  6 Gru 12 09:08

 3. Prawdopodobieństwo, że termin wypada w niedzielę nie wynosi 1/7, zwykle terminy są liczone w tygodniach, a jako że mało kto handluje w niedziele…

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 12 09:10

 4. Są też 30 dniowe terminy płatności. Przede wszystkim jednak, skierowałem do e-sądu wiele roszczeń prywatnych, jak z tytułu pożyczki albo umowy najmu gdzie terminów płatności generalnie nie określa się w tygodniach.

  admin

  6 Gru 12 09:22

 5. IMO to nie system, tylko staranność referendarza. Miałem sytuację, że w tym samym czasie rozpatrywane były 3 pozwy gdzie każdy z nich zawierał fakturę z sytuacją jak u autora (11 listoapda). Dwie z nich przeszły bez zgrzytu, a trzecia ze skutkiem takim samym jak tu. Aby sprawa nie została przekazana wg. właściwości i żeby jej nie wycofywać w celu ponownego złożenia można to załatwić pismem, w którym „Powód precyzuje, że dniem od którego domaga się odsetek dla faktury xxx/yyy jest …”. Zdarzyło mi się to raz, ale od tego czasu pilnuje tych dat, po szkoda jeszcze bardziej przeciągać i tak już długie EPU.

  rw

  6 Gru 12 09:27

 6. Niestety, ja nie zostałem wezwany do uzupełnienia braków formalnych w tej sprawie – nie dano mi szansy skorygowania.

  admin

  6 Gru 12 09:42

 7. Składaj pismo z doprecyzowaniem odsetek, najprawdopodobniej cofną przeniesienie.

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 12 09:44

 8. Nie chce mi się.

  admin

  6 Gru 12 09:47

 9. Nie bardzo rozumiem, wolisz dopłacić do pełnej opłaty sądowej i chodzić na rozprawy?

  Lech | blog o wekslach

  6 Gru 12 09:48

 10. Może później wniosę.

  admin

  6 Gru 12 09:53

 11. Tak jak napisał Lech. Wnosisz pismo, a sąd (prawdopodobnie; u mnie tak było) cofnie postanowienie o przekazaniu. Nie rozumiem Twojego podejścia. Złożenie takiego pisma przez EPU to 2 min pracy. Zdecydowanie łatwiej niż jechać na pocztę żeby uzupełnić braki do marmurka. P.S. @Lech – u nas nie wzywają do dopłaty – ale widocznie co sąd to obyczaj. Słyszałem też o sądach co chcą żeby im na formularzu P drugi raz pozew dostarczyć 😉

  rw

  6 Gru 12 15:35

 12. Z drugiej strony odsetki rosną, jeśli dłużnik jest ściagalny to mozna chwilę poczekać

  cezar

  7 Gru 12 08:25

Skomentuj