Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zwrot tytułu wykonawczego przez komornika

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „zwrot tytułu wykonawczego przez komornika”. Komornik zwraca wierzycielowi tytuł wykonawczy po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, zarówno gdy umorzenie następuje z powodu bezskuteczności egzekucji jak też na wniosek wierzyciela. Może się okazać w obu takich przypadkach, że komornik wezwie wierzyciela do zwrotu kosztów egzekucyjnych które komornik poniósł w postępowaniu egzekucyjnym.

Chodzi na przykład o koszty korespondencji (zapytań do urzędów o majątek dłużnika) albo o koszty poniesione na dojazd do dłużnika. Co prawda, komornik wzywa wierzyciela do wpłaty zaliczek na czynności pod rygorem odmowy wykonania czynności ale nieraz już tak miałem, że pomimo wpłacenia komornikowi ok. nawet 250 złotych okazało się później, że jeszcze mam dopłacić. Nigdy nie sprawdzałem rzetelności rozliczeń komornika z wykorzystania zaliczek, bo nie chce mi się ale może i warto, gdyż w Wolsztynie ponoć różnie było. Czy to był wyjątek w skali kraju? Może tak a może nie… Kilka spraw egzekucyjnych co dzień i i każdy wierzyciel orżnięty np. na 100 złotych, to wszak miodzio 🙂 Myślę, że bardzo łatwo jest zrobić wałek w stylu wezwania wierzyciela do uiszczenia zaliczki na koszt dojazdu do dłużnika i brak takowej czynności, ale to taka dygresja.

Wracając do rzeczy, komornicy czasem zatrzymywali tytuł wykonawczy dopóki nie otrzymali zwrotu wydatków a czasem zwracali wraz z wezwaniem do zwrotu wydatków poniesionych. W obu przypadkach nawet jak nie dopłacisz np. 20 złotych to musisz liczyć się z tym że komornik wyegzekwuje te pieniądze od Ciebie a Twoje konto firmowe czy tam osobiste ma, nieprawdaż? Wtedy jednak dodatkowo obciąży Cię kosztami egzekucji a minimalna opłata egzekucyjna wynosi 271,67 złotych.

Aha, komornik zwróci wierzycielowi tytuł wykonawczy także wtedy, gdy ten nie uzupełni braków formalnych wniosku egzekucyjnego, czyli najczęściej gdy nie wpłaci zaliczki której żąda komornik na podjęcie czynności egzekucyjnych albo gdy nie skoryguje pomyłki popełnionej we wniosku egzekucyjnym tudzież nie uzupełni wniosku do czego był przez komornika wzywany.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.2]

Żądanie udzielenia wyjaśnień komornikowi
Maksymalna opłata egzekucyjna

27/11/2012

kategoria komornik

Komentarze do 'Zwrot tytułu wykonawczego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zwrot tytułu wykonawczego przez komornika'.

 1. Chcę zapytać, czy komornik pobiera opłate egzekucyjną od dłużnika w takich okolicznościach jak moja , gdy wierzyciel 7 dni po złożeniu wniosku egzekucyjnego u Komornika , wycofał go anulując całą sprawę.
  Komornik nie zdążył oprócz rozmowy ze mną wykonać żadnych czynności komorniczych , oprócz wysłania wręczenia mi pism, oraz zawiadomienia o zajęciu konta, dzień póżniej, jak wpłynęło wycofanie wniosku przez wierzyciela. Czyli zrobił to już po fakcie wycofania sprawy. Nastepnie wymusił na mnie zgodę na zapłatę tej egzekucji , pod rygorem zajęcia konta już z jego powództwa.
  Naliczono mi koszty procesu 500 zł, oraz opłatę egzekucyjną w wys.6700 zł .Nie rozumiem tego, przecież nic Komornik nie wykonał w ciągu 3 dni roboczych, a wierzyciel wniosek wycofał.

  Czy ta ogromna zapłata komornikowi się należy?

  Zofia Chlebowska

  26 Paź 13 10:45

 2. Nie wypowiem się na ten temat, może Pani wnieść skargę na czynności komornika – żądanie tak wysokiej opłaty (nie wiem, czy skarga będzie skuteczna).

  admin

  26 Paź 13 10:48

 3. ile czasu ma komornik na zwrot aktu wykonawczego jesli napisałem pismo o zwrot przed wpłata zaliczki eksmisyjnej?

  daniel

  17 Sty 14 19:53

 4. Z tego co wiem, to Kodeks postępowania cywilnego nie wskazuje takiego terminu, co jednak nie oznacza, że może nie zwracać tygodniami, moim zdaniem.

  admin

  17 Sty 14 20:04

 5. Komornik wzywa mnie jako wierzyciela do dopłaty 110 złotych, nic nie zrobił w sprawie. Mam na to tydzień a pieniądze będę mieć dopiero za miesiąc. Czy są na takie wypadki pożyczki, gdzie?

  Maria

  3 Paź 16 11:35

 6. Są takie pożyczki (niskie kwoty i na krótki termin): tutaj (kilka jest darmowych jeżeli jesteś nowym klientem). Ty się zapewne boisz, bo on napisał, że masz tydzień na zapłatę pod rygorem egzekucji. Ja wielokrotnie jako wierzyciel też takie sytuacje miałem i zapominałem zapłacić, to mi po kilku miesiącach jeszcze przypominali.

  admin

  3 Paź 16 11:41

Skomentuj