Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja wierzytelności pracowników przysługujących od niedziałającej spółki z o.o. Przedawnienie odpowiedzialności członków zarządu.

skomentuj

Pytanie: Czy można kupić wierzytelność wynikającą z niezapłaconych wynagrodzeń ? Chciałbym pomóc kilku byłym pracownikom, którzy mimo zawartej ugody z pracodawcą przed Sądem nie otrzymali swoich wynagrodzeń, ekwiwalentów za urlopy. Ugody te zawarli jeszcze w roku 2006. Komornik z majątku Spółki z o.o. nie mógł odzyskać tych należności. Czy te wyroki nie uległy czasem już przedawnieniu ? Wyroki zapadły kiedy Spółka jeszcze działała. Mam sprzeczne informacje. Spółka już nie istnieje ale byłej Pani Prezes powodzi się doskonale.

Odpowiedź: Nie, należności pracowniczych (z tytułu umowy o pracę) nie można sprzedać. Nie są przedawnione, sądowa ugoda to (tak jak wyrok albo nakaz zapłaty) tytuł wykonawczy i roszczenie nią stwierdzone przedawnia się po dziesięciu latach.

Pytanie: Problem tych pracowników polega na tym, że ta Spółka z. o.o. już nie istnieje, nie pozostał jakikolwiek majątek. Nie wiem dlaczego łódzcy prawnicy twierdzą, że z tym już nic nie można zrobić. Twierdzą, że był czas 3 letni. Czy w tej sytuacji ex-pracownicy mogą wystąpić o zapłatę tych należności skarżąc ostatnią Prezes Spółki, która zawarła te ugody ? Czy ex Prezes odpowiada swoim majątkiem ? Jeśli Państwo będziecie przekonani o możliwości odzyskania tych pieniędzy, to gotów jestem im pomóc i pokieruję ich do Państwa. Mówimy o kwocie w sumie w granicach 80-100 tys. PLN + odsetki. ( 8 osób – jedna już niestety zmarła).

Odpowiedź: Istotnie, po trzech latach przedawnia się odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki ale wierzytelność przeciwko spółce, to jak wskazałem wcześniej. Można ewentualnie zgłosić do prokuratury popełnienie przestępstwa, nie wiem który to art. bo my działamy tylko na podstawie cesji a tych wierzytelności nie można scedować. Np. wyłudzenie przedawnia się dopiero po dziesięciu latach.

Pytanie: Jeszcze raz dziękuję. Widzę, że w tej sytuacji jedyną możliwością to chyba pokazanie tego w Krajowym Rejestrze Długów. Czy Ci pracownicy mogą to zrobić? Czy będą mogli wskazać określoną Spółkę a co najważniejsze Prezes z nazwiska i imienia, która zawarła te ugody ?

Odpowiedź: Mogą, ale z pewnością wcale to nie obchodzi prezesów czyli wpis starej spółki do KRD. Zresztą KRD generalnie niską skuteczność ma. Proponowałbym aby wszyscy razem zgłosili jednak podejrzenie przestępstwa w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia.

Pytanie: Nie rozumiem, to można w KRD umieścić osobę, która zawarła te ugody w imieniu Spółki. Ex Prezes bardzo zależy na reputacji, tym bardziej że obecnie pracuje jako przedstawiciel poważnego koncernu w Europie. Ujawnienie takich faktów, poważnie zaszkodzi.

Odpowiedź: Dłużnikiem nie jest prezes tylko spółka. To nic że ona w jej imieniu podpisał ugodę. Prezes byłaby dłużnikiem dopiero po uzyskaniu wyroku prawomocnego przeciwko niej (powództwo jest zasadne gdy można wykazać iż egzekucja z majątku spółki jest / byłaby bezskuteczna)  ale jak wiemy, jest już za późno.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

23/11/2012

kategoria praca

Skomentuj