Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Co zrobić z sądowym nakazem zapłaty

skomentuj

Taki krótki mail: Chciałem prosić o ofertę na odzyskanie długu. Sprawa wygląda następująco. Zamówiłem w firmie …  (nip…) ze Skierniewic drzwi. Firma nie wywiązała się z umowy, odstąpiłem od niej, ponieważ zwlekali z oddaniem pieniędzy, oddałem sprawę do sądu i dostałem w zeszłym tygodniu prawomocny nakaz zapłaty. W załączeniu przesyłam skan nakazu

Po przeczytaniu powyższego maila i mając w pamięci wiele innych maili – zapytań o windykację od wierzycieli którzy dopiero co uzyskali nakaz zapłaty, wpisałem w wyszukiwarce tytułowe hasło. Okazuje się że działa tak zwane autouzupełnianie czyli po wpisaniu „co zrobić z sądowym”, Google podpowiada resztę tj. „nakazem zapłaty”. Oznacza to, że wyrażenie „co zrobić z sądowym nakazem zapłaty” jest wpisywane w tej wyszukiwarce stosunkowo często, niestety. Pouczam zatem, że prawomocny nakaz zapłaty najlepiej od razu skierować do komornika wraz z wnioskiem o egzekucję. Aż dziw bierze, że (jak widać) wiele osób o tym nie wie. No, ludzie, albo zlecajcie windykację od razu (zamiast kierować do sądu pozew) albo dopiero po bezskutecznej egzekucji komorniczej. Już nieraz pisałem, że skoro poniosłeś koszty na uzyskanie nakazu i odczekałeś swoje, to chyba aż prosi się aby zlecić teraz egzekucje komornikowi, nieprawdaż? Jeżeli komornik ściągnie dług w całości, to otrzymasz zwrot kosztów procesowych i egzekucyjnych.

Jak chodzi natomiast o sprawy windykacji wpłaconych zaliczek, to zawsze najpierw (przed złożeniem pozwu, przed zleceniem windykacji) poszedłbym z czymś takim na policję / do prokuratury zgłaszając podejrzenie wyłudzenia. Jak sięgnę pamięcią wstecz kilka lat, to więcej takich spraw zgłoszonych jako wyłudzenie dawało pozytywny skutek (zapłatę od razu lub później, po przedstawieniu zarzutów, po skazaniu) niż na przykład zgłoszeń wyłudzenia pożyczki albo towaru.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/11/2012

kategoria komornik

Skomentuj