Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niezgłoszenie Urzędowi Skarbowemu rachunku bankowego przez przedsiębiorcę

skomentuj

Pytanie: Złośliwy i fałszywy donos byłego kontrahenta spowodował kontrolę skarbowa w mojej firmie. Dowiedziałem się właśnie, że nie zgłosiłem w Urzędzie Skarbowym rachunku bankowego dla mojej firmy prowadzonego. Byłem pewny, że zgłosiłem a okazuje się, że nie. No i od siedmiu lat czyli od założenia firmy mam niezgłoszone do skarbówki konto firmowe. Chciałbym zawczasu wiedzieć, co mi za to grozi, proszę o poradę. A firmę wyrejestrowałem pół roku temu.

Odpowiedź: Nic Panu za to już nie grozi. Niezgłoszenie firmowego konta bankowego do Urzędu Skarbowego jest wykroczeniem (nie jest przestępstwem) a przedawnienie karalności wykroczenia skarbowego to jeden rok (stanowi tak art. 51 § 1 Ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy). A firmę już Pan wyrejestrował zatem nie musi Pan dopełnić obowiązku zgłoszenia rachunku bankowego. A nawet nie może.

Gdyby karalność za to wykroczenie nie uległa przedawnieniu, to zgodnie z art. 48. § 1 Kodeksu karnego skarbowego groziłaby Panu grzywna w granicach jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Natomiast § 2 ww. artykułu stanowi, że mandatem karnym w przypadku wykroczenia skarbowego można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. I jest jeszcze § 3 tegoż art. który stanowi, iż wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

15/11/2012

kategoria depozyty bankowe

Skomentuj