Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Głupia czy kochanka?

komentarzy 10

Taki mail: Mam dłużnika w Choszcznie i spisaną z nim umowę o pożyczkę z dnia 16-09-2009, którą miał spłacic do 16-12-2010. kwota 20000 zł. Jest to osoba prywatna. Pożyczki nie spłacił w terminie. moje interwencje telefoniczne po terminie przypominające, że jest cos winien nie przynosiły rezultatu (brak odpowiedzi telefonicznej), także w miejscu zamieszkania w Jarosławiu przestał sie pojawiać. Na umowie o pożyczkę z nim mam wszystkie jego dane. Nie wiem czy pracuje, czy ma jakiś majątek. Czy w związku z tym mogli by mi Państwo pomóc, a jeżeli tak proszę o kontakt telefoniczny na numer … w celu omówienia szczegółów.

Za takim opisem kryje się zupełnie bezmyślny pożyczkodawca (w tym wypadku kobieta) albo była kochanka pożyczkobiorcy czyli też poniekąd bezmyślna, ale wiadomo, że człowiek jest tylko człowiekiem i zauroczony czy zakochany, często robi głupstwa, więc w tym wypadku jest poniekąd „usprawiedliwiona” ze swej głupoty. Przy czym w obu przypadkach pożyczkobiorca mógł na dodatek wzbudzić litość mówiąc o kłopotach, o tym, że ma nóż na gardle.  Miało miejsce udzielenie pożyczki bez żadnego zabezpieczenia i bez jakiejkolwiek wiedzy co do możliwości spłaty / wyegzekwowania pożyczki. I takich pożyczek prywatnych bez zabezpieczenia, udzielanych osobom bez oficjalnego źródła dochodów i bez majątku mamy w windykacji około 90% wszystkich spraw pożyczkowych. Czy zatem 90% pożyczkodawców prywatnych to osoby należące do którejś z tytułowych „kategorii”? Miejmy nadzieję, że nie, tylko że ci akurat muszą zlecać windykację a pożyczkodawcy mający pożyczki zabezpieczone albo udzielone osobom z dochodami i majątkiem, rzadziej są zmuszeni zlecać windykację, bo zwykle otrzymują dobrowolne spłaty pożyczek.

A to, że przestał pojawiać się w miejscu zamieszkania? No cóż, może ma już sporo innych długów i boi się zetknąć z barczystymi windykatorami których może w końcu wynająć któryś z wnerwionych wierzycieli. Im więcej długów, tym prawdopodobieństwo tego wyższe. Nieprzebywanie w miejscu zamieszkania jest dość typowe dla wielokrotnych dłużników, przykro mi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/11/2012

kategoria: pożyczki prywatne

Komentarze do 'Głupia czy kochanka?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Głupia czy kochanka?'.

 1. Chyba nie chodzi o „nieprzebywanie w miejscu zamieszkania”, tylko o „nieprzebywanie w miejscu zameldowania”! Nie można nie przebywać w miejscu zamieszkania – z definicji 🙂

  Lech | blog o wekslach

  11 Lis 12 10:38

 2. Używałem sformułowania którym posłużyła się autorka maila. Poza tym, nie wiemy, czy on był tam zameldowany. Najwłaściwszym sformułowaniem byłoby „dotychczasowe miejsce zamieszkania”.

  admin

  11 Lis 12 10:48

 3. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej – miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 KC). Należy rozróżnić pojęcie miejsca zamieszkania jako pojęcie cywilistyczne od pojęcia zameldowania w miejscu pobytu stałego lub czasowego jako czynność z zakresu prawa administracyjnego.
  Miejscem zamieszkania może być miejscowość (rozumiana także jako wieś), lub w znaczeniu ściślejszym, oznaczenie konkretnego lokalu mieszkalnego, z określeniem nie tylko miejscowości, ale również nazwy ulicy (jeśli w miejscowości są ulice), numeru domu i mieszkania. Przy określaniu miejsca zamieszkania, w ścisłym znaczeniu tego pojęcia, wskazuje się często także nazwę województwa, w którym miejscowość jest położona.

  Marek Wrocław

  11 Lis 12 22:25

 4. Tak sobie tu będziemy wklejać cytaty z wikipedii? Liczyłem na trochę wyższy poziom komentarzy 🙂

  Lech | blog o wekslach

  11 Lis 12 23:00

 5. Lech, a ja bym powiedział, że można nie przebywać w miejscu zamieszkania. 🙂 Miejsce zamieszkania to corpus + animus, czyli faktyczne, fizyczne przebywanie + zamiar stałego pobytu w danym miejscu. Okresowa zmiana faktycznego miejsca przebywania delikwenta, bez zamiaru stałego pobytu nie prowadzi automatycznie do zmiany miejsca zamieszkania, np. przebywanie w zakładzie karnym, w szpitalu na leczeniu w innej miejscowości niż miejscowość zamieszkania, na wakacjach itp.

  Pieniądze i Prawo

  12 Lis 12 00:43

 6. @Pieniądz [;)], czyli skoro pozywa się na adres zamieszkania, to jak kogoś aresztują, albo wyjedzie na miesiąc do Ciechocinka, to kaplica mogiła, pozwany musi podać adres zamieszkania, pozew doręczony przez awizację i kaplica mogiła nic nie zrobisz, bo corpus, animus etc.?:)

  Lech | blog o wekslach

  12 Lis 12 03:47

 7. *powód musi podać adres zamieszkania pozwanego

  Lech | blog o wekslach

  12 Lis 12 03:47

 8. A dlaczego kaplica mogiła? Przerwa w przebywaniu w miejscu zamieszkania, w związku z określonymi okolicznościami nie prowadzi do zmiany miejsca zamieszkania w prawnym tego słowa znaczeniu.

  Pieniądze i Prawo

  12 Lis 12 09:28

 9. Kaplica dlatego, że nieprzebywając w miejscu zamieszkania, ale niewyzbywając się w sensie prawnym tego miejsca jako miejsca zamieszkania oznacza, że nawet w teorii, w świetle prawa, powód ma obowiązek adresować pozew pod adres, pod którym pozwany nie będzie miał możliwości jego odebrania i wszystko będzie lege artis.

  Lech | blog o wekslach

  12 Lis 12 10:16

 10. Będzie lege artis na potrzeby ustalenia sądu właściwości ogólnej dłużnika, jeśli w grę nie wchodzi przemienna czy wyłączna. To nie jest sytuacja czysto teoretyczna, tylko w praktyce nierzadko występująca i wcale nie taka kaplica. 🙂 Stosuje się wówczas przepisy k.p.c. dotyczące zasad doręczeń. Z reguły przebywający tylko czasowo poza miejscem zamieszkania nie zrywa z nim całkowicie kontaktu i wiedzę o piśmie wcześniej czy później poweźmie. Ponadto jeśli powód wie, gdzie pozwany czasowo poza miejscem zamieszkania przebywa (np. akademik, zakład karny), to może mu pozew również tam doręczyć, oznaczając odrębnie właściwe miejsce zamieszkania zgodnie z art. 126 k.p.c. Moim zdaniem o wiele bardziej kłopotliwą byłaby sytuacja, gdyby czasowe przebywanie poza miejscem zamieszkania równało się automatycznej zmianie miejsca zamieszkania w sensie prawnym.

  Pieniadze i Prawo

  12 Lis 12 15:42

Skomentuj