Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika

3 komentarze

Pytanie: Czy istnieje w jakichś okolicznościach opcja prowadzenia egzekucji komorniczej z majątku osobistego małżonka dłużnika? Czyli osoby która sama nie jest dłużnikiem jak również nie wyraziła zgody na zaciągnięcie długu przez małżonka i oczywiście nie jest poręczycielem.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód żony za długi męża?

Odpowiedź: W świetle prawa nie ma takiej opcji zarówno w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie kodeksu postępowania cywilnego jak i w egzekucji administracyjnej.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków

Może natomiast się zdarzyć, że komornik zajmie rzecz należącą do majątku osobistego małżonka a ten nie będzie wstanie udowodnić, że ta rzecz jest jego własnością albo spóźni się z wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego – o zwolnienie jego rzeczy spod egzekucji: Termin do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 listopada, 2022

Komentarze do 'Egzekucja z majątku osobistego małżonka dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wypłata już przelana małżonkowi w też jest majątkiem wspólnym podobno a nie osobistym. To oznaczałoby, że komornik może zająć konto osobiste małżonka znaczy prowadząc egzekucję ze współwłasności.

    Piotrek

    29 lis 22 o 21:34

  2. Nie jest to możliwe, bo musiałby komornik dysponować nakazem zapłaty wobec małżonka, który środki otrzymał. Inaczej bank nie zablokuje rachunku.

    BPS

    30 lis 22 o 06:58

  3. Oczywiście. Jedyne co komornik może zrobić w takiej sytuacji, to wysłać małżonkowi (a nie do banku) zajęcie wierzytelności w zakresie tych jego wypłat. Małżonek może wtedy odpisać komornikowi, że to są jego osobiste środki i komornik nic mu nie zabierze bez wyroku sądu a powództwo musiałby wnieść wierzyciel egzekwujący.

    admin

    30 lis 22 o 08:28

Skomentuj