Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a nowa firma

komentarze 4

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „komornik a nowa firma”. Na podstawie takiego wyrażenia trudno jednoznacznie określić, o co pytającemu chodzi. Jeżeli o to, czy komornik przerzuci się na wynagrodzenie dłużnika po tym, jak zmieni on zakład pracy, to oczywiście tak, komornik zajmie wynagrodzenie dłużnika w nowej firmie. Najpierw otrzyma z poprzedniego zakładu pracy informację o tym, że dłużnik już tam nie pracuje. Ponieważ komornicy kochają zajęcie wynagrodzenia, przeto komornik w te pędy wyśle do ZUS zapytanie o płatnika składek ZUS a więc czy dłużnik ma nowego pracodawcę. I jeśli okaże się że tak jest, to też w te pędy wyśle zajęcie wynagrodzenia do nowego zakładu pracy dłużnika.

Być może jednak pytającemu chodziło o to, czy jeśli dłużnik – przedsiębiorca założy sobie nową firmę, to czy komornik będzie mógł prowadzić egzekucję na przykład z konta firmowego nowej firmy albo z jej samochodów, towaru itd. Zależy, co rozumiemy pod pojęciem nowej firmy. Jeżeli Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod szyldem np. KANTY Jan Kowalski w branży handlu napojami i myśli że będzie poza zasięgiem komornika jak otworzy na siebie (też jako jednoosobowa działalność gospodarcza) firmę o nazwie KRĘTY Jan Kowalski w branży handlu narzędziami elektroinstalacyjnymi, to jest w błędzie. W jednym i w drugim przypadku bowiem jest to jego prywatny majątek z którego komornik będzie mógł prowadzić egzekucję. Przecież NIP i REGON pozostaną te same (na to trzeba patrzeć na wstępie). Jeżeli jednak otworzy on spółkę z o.o. której jest choćby jedynym wspólnikiem, to już komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku takiej spółki; może co najwyżej zająć udziały i zyski z udziałów tegoż Jana Kowalskiego ale nie może zająć konta firmowego spółki ani jej samochodów, towaru ani innych składników majątkowych takiej spółki. Co? No tak, w zasadzie masz rację, jeżeli jest jedynym wspólnikiem takiej spółki to w istocie jest to jego prywatny majątek (może sprzedać spółkę) ale mimo tego nie może komornik prowadzić egzekucji jego długu z mienia spółki, bo to formalnie osobny podmiot – osoba prawna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

07/11/2012

kategoria: komornik

Komentarze do 'Komornik a nowa firma'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam sporo długów których nie jestem w stanie splacic jednorazowo. Dług sumaryczny wynosi okolo 200 000 zl. dostałem intratna propozycje pracy za okolo 10 000 tylko musze założyc dzialalność gospodarczą.
  Czy jest jakis rodzaj firmy gdzie komornik nie zajmie całego wynagrodzenia za wykonywane usługi (zlecenia) ?
  I czy zakladając działalność na kogoś a bedąc dyrektorem (prezesem) który ma pełne upoważnienia do zarządzania firmą (wystawianie faktur , prowadzenie rozliczeń i opłat itp.) komornik może zająć konto firmowe?

  Piotrek

  4 Lut 17 09:10

 2. Dłużnicy w podobnych sytuacjach często zakładają spółki z o.o. Wtedy komornik nie może prowadzić egzekucji przeciwko spółce gdy dłużnikiem jest prezes. A wynagrodzenie oficjalnie może Pan sobie ustalić na poziomie minimum ustawowego – w całości wolnego od zajęcia.

  admin

  4 Lut 17 11:28

 3. Sprawa dotyczy sytuacji gdy to ja jestem właścicielem. Czy jeżeli jestem prezesem a kto inny jest właścicielem.
  I rozumiem, że gdy wystawiam fakturę to nie imienną tylko na firmę.
  Dziekuje bardzo za odpowiedź i przepraszam za kłopot. nie znam się na tych sprawach i to bedzie moja pierwsza firma. Więc liczę na zrozumienie i wyrozumiałość.

  Piotrek

  4 Lut 17 11:45

 4. Spółka z o.o. formalnie nie ma właściciela tylko udziałowców. Prezes nie musi być udziałowcem ale może nim być. Jeżeli nawet będzie Pan jedynym udziałowcem, to komornik nie może ściągać ze spółki Pana osobistych długów. Może wtedy zając Pana udziały i zyski z nich ale to osobny temat. Nie może jednak zająć konta bankowego spółki ani jej majątku.

  admin

  4 Lut 17 13:25

Skomentuj