Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niewypełniona umowa pożyczki

komentarze 2

Taki mail: Udzieliłem pożyczki w Bielawie znajomemu w kwocie 3700 zł mam umowę pożyczki podpisaną przez niego jako zabezpieczenie ale nie wypełnioną w całości tzn brak tam wpisanych danych takich jak data, kwota pożyczki i odsetki. Zaznacze że jest on osobą prywatną. Chciałem zapytać czy podejmiecie się windykacji tej kwoty , a jeśli tak to jakie koszta poniosę. Z góry dziekuję za szybką odpowiedź gdyż czym prędzej odzyskam pieniądze tym mniejsze odsetki będę musiał oddać w banku

Wypadałoby zatem wypełnić umowę pożyczki zgodnie z prawdą. Tak się zastanawiam, co będzie, gdy sprawa trafi do sądu i dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty w którym zarzuci Panu (załóżmy że bezpodstawnie) iż wpisał Pan zawyżoną kwotę pożyczki. Co Pan wówczas zezna przed sądem? Oczywiście może Pan zeznać, że pozwany (czyli dłużnik – pożyczkobiorca) podpisał wypełnioną umowę pożyczki, ale to akurat będzie kłamstwem a kłamać przed sądem nie wolno (choć pewnie nie udowodnią Panu że Pan kłamie). A jeżeli zezna Pan zgodnie z prawdą, że istotnie wypełnił Pan umowę pożyczki już po (i to znacznie później po) złożeniu podpisu przez pozwanego (nb. już w pozwie powinien Pan o tym napisać), to, no ku…wa nie wiem jak to napisać… No, szczerze?

No, to wydaje mi się, że wówczas potencjalnie zadziała Pan na swoją niekorzyść, bo sąd może pomyśleć sobie, że faktycznie wpisał Pan kwotę wyższą od tej którą mu Pan pożyczył. A jeżeli Pan zezna, że pozwany kłamie gdyż podpisał umowę już wypełnioną, to sąd pewnie Panu uwierzy albowiem rzadko spotyka się frajerów którzy podpisują kartki in blanco.

Co? Nie, nie namawiam do składania fałszywych zeznań, piszę po prostu szczerze, jak może być. Co, mam nieszczerze pisać, czy w ogóle nie poruszać takiego tematu?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/11/2012

Komentarze do 'Niewypełniona umowa pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. W przypadku weksla to na pozwanym spoczywa ciezar dowodu, ze blankiet zostal uzupelniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, wiec tutaj pewnie byloby podobnie. Powod nie musi nic mowic, sam fakt, ze pozwany twierdzi, ze podpisal sie pod umowa in blanco jeszcze miczego nie dowodzi.

    Lech

    5 Lis 12 07:40

  2. Oczywiście, że to na pozwanym spoczywałby ciężar dowodu, ale po co dawać mu szansę na udowodnienie tego? Zaprzeczenie przez powoda temu, że pozwany podpisał się in blanco, prawdopodobnie zażegna niebezpieczeństwo w zarodku nie dając pozwanemu szansy przekonywania sądu.

    admin

    5 Lis 12 08:15

Skomentuj