Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Maksymalna opłata egzekucyjna

skomentuj

Bardziej urzędowe określenie to „maksymalna opłata stosunkowa” ale ludzie częściej pytają z użyciem tytułowego określenia. Jak zwał, tak zwał, wiadomo że chodzi o prowizję komornika od wyegzekwowanej należności. Aktualnie więc maksymalna to 81.501,30 zł. czyli 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jeżeli egzekucja toczyła się z wynagrodzenia za pracę dłużnika albo z jego konta bankowego, to ulega zmniejszeniu do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Pan komornik Konrad Ciesielski z miasta Poznań nie musiał się ograniczać, bo przeprowadził egzekucję z nieruchomości. Co prawda maksymalnej puli nie zgarnął, ale 15% z kwoty 519.000,00 zł. co daje 77.850,00 zł. czyli też „nieźle”. No tak, zgarnął siedemdziesiąt siedem tysięcy osiemset pięćdziesiąt złotych za zlicytowanie nieruchomości. Nie wierzycie? To zobaczcie:

Trzeba jednak przyznać, że namęczyli się w tej egzekucji prowadzonej przez … pięć lat. A czy maksymalna opłata stosunkowa i / lub  sama wysokość procentowa opłaty stosunkowej powinny zostać zmniejszone czy nie, to już inna sprawa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

28/10/2012

kategoria komornik

Skomentuj