Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„pozwany za granicą e-sąd”

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „pozwany za granicą e-sąd” czyli chyba chciałby wnieść do e-sądu (w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym) pozew przeciwko pozwanemu zamieszkującemu / mającemu siedzibę za granicą. Niestety, ponoć nie da rady. Miałem niedawno do ściągnięcia wierzytelność z tytułu pożyczki prywatnej a dłużnikiem była Polka która wyjechała do Anglii i znany jest tam jej adres zamieszkania. Ma konto osobiste w polskim banku więc egzekucja mogłaby być skuteczna w Polsce. Za 7 razem udało mi się dodzwonić do e-sądu i zapytałem, czy doręcza nakaz pozwanemu za granicą. Usłyszałem „Proszę chwilę poczekać” i pani po chwili wróciła do telefonu oznajmiając mi, że z e-sądu nie można wysyłać korespondencji (nakazów) mną adresy zagraniczne. Znaczy się, po prostu nie da się.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/10/2012

kategoria e-sąd

Komentarze do '„pozwany za granicą e-sąd”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„pozwany za granicą e-sąd”'.

 1. Ostatni adres zameldowania

  Pako

  18 Paź 12 09:12

 2. Jst to powiedziane w przepisach o EPU? Co jeżeli nakaz wróci do sądu z adnotacją „adresat wyprowadził się”? W tradycyjnym postępowaniu nastąpi wówczas zawieszenie a później umorzenie postępowania z powodu niewskazania przez powoda aktualnego adresu. W EPU jest inaczej?

  admin

  18 Paź 12 09:32

 3. Może listonosz awizuje… Sprawdź wysyłając wezwanie. Można też spróbować ustanowić kuratora do doręczeń.

  r

  18 Paź 12 13:16

 4. „Może listonosz awizuje” – ale przecież nie chodzi o robienie przekrętów. KPC wyraźnie nakazuje wskazać aktualny adres zamieszkania.

  Można też spróbować ustanowić kuratora do doręczeń.” – nie można, ponieważ znane jest miejsce pobytu.

  @admin: „ani po chwili wróciła do telefonu” – nie wiem, jak jest naprawdę, ale do informacji przekazywanych przez urzędników w formie telefonicznej, podchodziłbym z dużą rezerwą 🙂 Może po prostu trzeba sprawdzić i pozwać za granicę? (jeśli akurat w przepisach nie ma dosłownej zasady zabraniającej tego?)

  Lech

  18 Paź 12 15:17

 5. Dlatego też zrelacjonowałem przebieg rozmowy aby każdy mógł sobie pomyśleć że to niekoniecznie trafna odpowiedź.

  admin

  18 Paź 12 16:12

Skomentuj