Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy można wpisać dłużnika do kilku rejestrów długów

komentarze 2

Ktoś znowuż z Kwidzyna wpisał w wyszukiwarce – „czy można wpisać dłużnika do kilku rejestrów długów”. Oczywiście że można, ale prawdopodobieństwo odzyskania należności wcale nie wzrośnie. No, normalnie, bo jak masz prawdopodobieństwo zerowe odzyskania długu przez jeden rejestr np. KRD, to dopisanie dłużnika do dwóch innych rejestrów (Infomonitor i ERIF) też z prawdopodobieństwem zerowym, to wciąż zerowe prawdopodobieństwo w sumie. Naprawdę nie rozumiesz? OK, nigdy nie byłem dobry z rachunku prawdopodobieństwa, ale wytłumaczę Ci to tak na chłopski rozum.

Załóżmy, że Felix Baumgartner z balonem wypełnionym helem postanowił wzbić się na wysokość 100 km nad Ziemię. Jest to fizycznie niemożliwe bo już pewnie w połowie tej wysokości brak jest powietrza zatem balon nie będzie się wznosił. Co? No przecież hel też waży tylko że jest lżejszy od powietrza i dlatego idzie w górę. Ku…wa człowieku, co Ty robiłeś na lekcjach fizyki w szkole podstawowej?! Dobra, ku…wa wyobraź sobie kawałek drewna. Ma jakąś wagę prawda? A jak zanurzysz w wodzie to wypływa na wierzch, prawda? No, bo ciężar właściwy drewna jest mniejszy niż ciężar właściwy wody ale przecież to nie jest tak że drewno ma zerowy albo „ujemny” ciężar prawda? Tak samo w przypadku helu, jest lżejszy od powietrza i w środowisku powietrza idzie w górę tak, jak drewno idzie w górę w środowisku wodnym, tylko że gęstość wody się nie zmienia a gęstość powietrza się zmniejsza im wyżej. Jednak jakbyś balon z helem umieścił w próżni to będzie spadał dopóty nie znajdzie się w odpowiednio gęstym środowisku powietrza.

Dobra, wracamy do tematu. Skoro jeden Felix Baugartner ma zerowe prawdopodobieństwo wzbicia się balonem na wysokość 100 km to jak Ty wypuścisz jeszcze dwóch dodatkowych Felixów Baumgarnterów z tym samym zadaniem i każdy z nich ma zerowe prawdopodobieństwo wzbicia się na wysokość 100 km w balonie, to prawdopodobieństwo tego że z nich wszystkich któremuś uda się osiągnąć w balonie wysokość 100 km też jest równa zeru. Rozumiesz już? No. Tak samo jest w przypadku rejestrów długów.

Co? No trochę może przesadzam, w jednej na sto spraw może zadziała KRD czy któryś z tych dwóch innych. Jeżeli nie szkoda Ci pieniędzy, to wpisuj tylko pamiętaj, że musisz dłużnika uprzedzić o zamiarze dopisania do każdego z tych rejestrów czyli podać mu nazwę i adres każdego z nich. Przykładowo, jeżeli już dopisałeś dłużnika do KRD o czym wcześniej uprzedziłeś go, to zanim dopiszesz go do Infomonitor i do ERIF to znów musisz mu to zapowiedzieć i odczekać 30 dni od wysłania pisma. Oczywiście można w jednym piśmie zapowiedzieć mu dopisanie do wszystkich trzech tych rejestrów, wymieniwszy każdy z osobna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/10/2012

kategoria rejestry długów

Komentarze do 'Czy można wpisać dłużnika do kilku rejestrów długów'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy można wpisać dłużnika do kilku rejestrów długów'.

  1. No a jezeli nie zostalem poinformowany przez wierzyciela o zamiarze wpisania mnie na liste/listy dluznikow? Albo co w hipotetycznej sytuacji, gdybym nie mial zadnych albo konkretnego dlugu, a na ktorejkolwiek z list znalazlbym sie jedynie w wyniku wyludzenia moich danych osobowych (osoba fizyczna) lub celowego dzialania konkurencji (przedsiebiorstwa)?

    p-biorca

    16 Paź 12 13:11

  2. Z pewnością można wówczas wystąpić z roszczeniem odszkodowawczych, o ile poniosło się stratę z tytułu bezprawnego umieszczenia w rejestrze długów. A niezależnie od tego czy poniosło się szkodę czy nie, to żądać publicznych przeprosin (powództwo o ochronę dóbr osobistych). Nie wiem, jakie sankcje grożą za wpisanie do BIG bez zapowiedzenia dłużnikowi, o to najlepiej zapytać w którymś z BIG-ów.

    admin

    16 Paź 12 13:44

Skomentuj