Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wymuszenie zwrotu wierzytelności

1 komentarz

Już kilka razy nosiłem się z zamiarem poruszenia tytułowego zagadnienia, ale nie chciałem li tylko sucho zacytować odpowiedni artykuł Kodeksu karnego i nic więcej. Dzisiaj jednak otrzymałem krótki ale „ciekawy” mail z Żor pisany do wiadomości niejakiego pana Mariusza przeciwko któremu powiedzmy że miałaby zostać zlecona windykacja. Oto mail:

Mam problem z panem Mariuszem, Kwota 6000zł do odzyskania za strop, którego nie ma na budowie, w innym przypadku sam pojadę i wyrwę mu jaja.

Tylko tyle. Wymuszenie zwrotu wierzytelności opisuje i penalizuje Art.191. §2 Kodeksu karnego, który brzmi (trzeba odwołać się do §1, zatem podaję oba):

§1.Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2.Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jak widzimy, nadawca maila czyli wierzyciel bezprawnie grozi panu Mariuszowi, bo wyrwaniem jaj, jeżeli ten nie zwróci mu pieniędzy. Co prawda wysłał maila do nas ale też do wiadomości pana Mariusza – dłużnika. I co prawda, wierzyciel daje do zrozumienia że najpierw chce zlecić załóżmy że prowadzenie zgodnej z prawem windykacji a dopiero ewentualnie później wyrwać jaja panu Mariuszowi (gdy windykacja będzie bezskuteczna), ale i tak moim zdaniem podpada ten mail pod Art.191. §2 Kodeksu karnego. Tym bardziej, że przecież nie wiadomo, czy dogadalibyśmy się z wierzycielem w sprawie przyjęcia zlecenia windykacji. Pan Mariusz więc ma prawo się bać o swoje jaja.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

12/10/2012

kategoria zastraszanie

1 komentarz do 'Wymuszenie zwrotu wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wymuszenie zwrotu wierzytelności'.

  1. Facet z jajami nie boi sie o swoje jaja 🙂

    Lech

    12 Paź 12 07:16

Skomentuj