Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć lokatę bankową

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć lokatę bankową”. No pewnie że lokatę terminową też może zająć. A nie pomyślałeś o tym, że lepiej (gdy nie masz innych, bieżących środków na spłatę długu) samemu ją zerwać po (załóżmy że niespodziewanej) przegranej w sądzie i spłacić dług dobrowolnie? Policz sobie ile stracisz na zerwaniu lokaty po to, aby spłacić dobrowolnie wierzyciela nie dopuszczając do egzekucji komorniczej. A teraz policz sobie, ile dodatkowo stracisz doprowadzając do zajęcia Twojego wynagrodzenia przez komornika; opłata stosunkowa to 8%. Wychodzi na to, że chyba opłaca się zerwać lokatę terminową i zapłacić dobrowolnie. Tym bardziej, jeśli wniosek egzekucyjny miałby wysłać pełnomocnik wierzyciela czyli radca prawny lub adwokat, bo zastępstwo egzekucyjne to dodatkowe koszty dłużnika

No, chyba że zarabiasz minimum i masz same graty w nie swoim mieszkaniu mieszkając i rzęch samochód albo żadnego samochodu i liczysz na to, że komornik nie dowie się o lokacie. Uważaj jednak, możesz się przeliczyć.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 15 Ocena średnia: 4.5]

10/10/2012

Komentarze do 'Czy komornik może zająć lokatę bankową'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy komornik może zająć lokatę bankową'.

 1. A polisolokata? Chyba jest nie do ruszenia?

  Lech | blog o wekslach

  11 Paź 12 11:53

 2. Jeśli da się taką zerwać choćby z wielką stratą włożonych środków, to z pewnością jest to ruszenia przez komornika… A czy da się zerwać, tego nie wiem, nie znam się na polisolokatach.

  admin

  11 Paź 12 12:12

 3. Przy lokacie trzeba jednak pamiętać, że środki zgromadzone na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych są objęte kwotą wolną od zajęcia, a to obecnie prawie 11 tys. zł. Co do polisolokat to nawet, gdyby teoretycznie była nie do zerwania przez komornika, to po zajęciu wierzytelności z niej przysługującej dłużnikowi zawsze może poczekać na termin jej wymagalności.Do polisolokat nie ma zastosowania kwota wolna od zajęcia.

  Pieniądze i Prawo

  11 Paź 12 19:03

 4. Komornik może zając lokatę, którą mamy w banku, ale tylko tą część, która jest różnicą kwoty lokaty bankowej pomniejszoną o kwotę trzech średnich wynagrodzeń krajowych. A jeżeli kwota lokaty nie przekracza trzech średnich krajowych to nie może dokonać zajęcia.

  TranceFan

  29 Cze 14 10:52

 5. Tak jest, zasada jest tu taka sama jak w przypadku konta bankowego.

  admin

  29 Cze 14 13:07

Skomentuj