Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skarga pauliańska a wartość przedmiotu sporu

skomentuj

Taki mail: Chciałbym się zorientować czy istnieje możliwość zainteresowania się przez Was moją sprawą. Jeśli tak to co powinienem zrobić. Otóż mam dłużnika, osobę prywatną mieszkającą w Żorach, chodzi o pożyczkę której mu udzieliłem.. Wyrokiem sądu – Wydział Grodzki XIV Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 27.11.2007 zaopatrzonego w klauzulę wykonalności z dn. 03.06.2008. Zaległość mojego dłużnika na dzień 08.03.2012 wynosi:

– należność główna – 5 693,00 zł

– odsetki – 1 932,34 zł (nadal rosnące w wysokości 2,33 zł dziennie)

– koszty procesu i inne ok. 1900,00 zł.

Zwracałem się do komornika, ale on umorzył sprawę, gdyż nie można ściągnąć z dłużnika tej kwoty, pierwszeństwo mają należności (mojego dłużnika) wobec Skarbu Państwa – Urzędu Skarbowego. Z luźnych wiadomości, które posiadam mój dłużnik posiadał firmę (zajmującą się zielenią miejską i żwirowiskami). W chwili problemów z długami przepisał ją na syna, który dopiero co kończył studia i to zupełnie nie związane z prowadzoną firmą. Syn oficjalnie zatrudnia dłużnika na 1/8 etatu płacąc mu oficjalnie tylko minimalną kwotę – 187,50 zł. Świadczenie emerytalne, które pobiera jest obciążone egzekucją na rzecz Skarbu Państwa. Oficjalnie nie posiada rachunku bankowego, pojazdów mechanicznych. Jego mieszkanie jest własnością syna. O ile mi wiadomo od komornika, syn stał się właścicielem tego mieszkania w czerwcu 2009r (po zaistnieniu długu). Z potocznych opinii żyje on całkiem nieźle i jeździ dobrym samochodem. Proszę o informację czy ta sprawa jest w zakresie Waszej działalności. Jeśli tak to proszę o informację.

Można działać równolegle na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze niekonwencjonalnymi naciskami na dłużnika w celu przymuszenia go do „dobrowolnej” zapłaty (brzmi groźnie ale działamy w granicach prawa). Po drugie, doprowadzić do unieważnienia darowizny w skardze pauliańskiej i zająć nieruchomość a gdy dłużnik mimo tego nie zapłaci, to zlicytować.

Prawdopodobnie / możliwe, że dłużnik wie o tym, że w przypadku skorzystania przez wierzyciela ze skargi pauliańskiej (art. 527 Kodeksu cywilnego) sąd uzna czynność darowizny za bezskuteczną, bo przyjęto w takich sytuacjach, że obdarowany członek najbliższej rodziny wiedział w jakim celu darczyńca (czyli ojciec) pozbywa się ten sposób mieszkania, czyli żeby uniknąć egzekucji komorniczej. Ja znam takich „cwaniaków”. co to mają w ch…j długów ale stosunkowo niewielkich, właśnie takich jak ten albo trochę niższych. Liczą na to, że wierzycielowi nie będzie się chciało kierować roszczenia z art. 527 k.c. , opłacać prawnika, czekać długo (tym dłużej jeśli dłużnik pomimo uwzględnienia powództwa nie zapłaci i trzeba będzie prowadzić egzekucje z nieruchomości). No to Ty ku…wa musisz mu uświadomić, że jest w błędzie i że będziesz konsekwentny i skorzystasz ze skargi pauliańskiej. To w tym kontekście w tytule wspomniałem o wartości przedmiotu sporu a jak kto chce wiedzieć jaka ta wartość ma być, to przecież proste – cała wierzytelność powoda która ma być chroniona skargą pauliańską. Niech prawnik wniesie pozew. Napisz dłużnikowi że kumasz jego strategię ale że nic z tego. A na dodatek napisz mu że zawiadomisz prokuraturę o popełnieniu przez dłużnika przestępstwa z art. 300 Kodeksu karnego – uniemożliwianie zaspokojenia wierzyciela poprzez pozbycie się nieruchomości w drodze darowizny na rzecz syna. Pewnie taki sam ch…j jak ojciec. Z genami trudno wygrać.

Co? Żadnej taryfy ulgowej, musi być zagrożenie karą. Tak wiem, o co Ci chodzi, też to słyszałem, że podobno niektórzy prawnicy (chyba adwokaci) postulowali / postulują by psychopatów karać łagodniej niż normalnych ludzi za te same przestępstwa, bo psychopatom (i ludziom ze złymi genami) trudniej jest się powstrzymać przed popełnieniem przestępstwa. Idiotyzm jakiś, takie podejście by dodatkowo motywowało ich do łamania prawa. Ja twierdzę że właśnie przeciwnie, doje…ywać im trzeba kary dwa razy wyższe niż normalnym ludziom, by odstraszały innych takich.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 17 Ocena średnia: 4.4]

06/10/2012

kategoria skarga pauliańska

Skomentuj