Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„e-sąd klauzula wykonalności”

komentarzy 12

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „e-sąd klauzula wykonalności”. W e-sądzie czyli w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (w skrócie: EPU) klauzula wykonalności nadawana jest z urzędu niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty. Znaczy się, teoretycznie niezwłocznie. Przyznam, że gdy zasiadałem do dokonania niniejszego wpisu to liczyłem na to, że klauzula nadawana jest automatycznie – elektronicznie po odliczeniu czternastu dni które pozwany ma na wniesienie sprzeciwu i maksymalnego czasu dotarcia przesyłki (nie wiem, ile dni, podobno polecony idzie maksymalnie cztery albo pięć dni). Niestety, nadzieja okazała się płonna.

Sprawdziłem historię trzech spraw. Jakby kto nie wiedział, to informuję, że po nadaniu klauzuli wykonalności w EPU na nakazie zapłaty naniesiona jest adnotacja zawierająca datę doręczenia nakazu stronie pozwanej. I tak też, w każdej z losowo wybranych spraw obliczyłem ile dni upłynęło od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty do nadania przez sąd klauzuli wykonalności. I tak też, w jednej ze spraw było to 43 dni, w jednej 44 dni, w jednej 55 dni a w jednej … 83 dni (słownie: osiemdziesiąt trzy). Jak widać więc, na pewno nie idzie to z automatu.

Niewątpliwy plus jest natomiast taki, że wraz z nadaniem przez e-sąd klauzuli wykonalności, Ty ją masz momentalnie u siebie, to znaczy w systemie – w wersji elektronicznej i możesz dzięki temu momentalnie wnieść do komornika wniosek egzekucyjny – też elektronicznie. W systemie masz wykaz wszystkich komorników i odpowiedni formularz który prowadzi Cię „za rękę”. Komornicy otrzymują takie wnioski też elektronicznie a później rozpoczynają już standardową – papierową procedurę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

24/09/2012

kategoria e-sąd

Komentarze do '„e-sąd klauzula wykonalności”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„e-sąd klauzula wykonalności”'.

 1. A jeżeli polecony zostal nieodebrany, to też jest odpowiednia adnotacja?

  ziom

  24 Wrz 12 10:07

 2. Nieodebranie poleconego ma skutek prawidłowego doręczenia i myślę że nie ma osobnej adnotacji. Mam taki jeden nakaz prawomocny z e-sądu gdzie pozwany, jestem prawie pewien, że nie odebrał poleconego. Adnotacja jest standardowa, o prawidłowym doręczeniu. Tak na marginesie, jeżeli sąd otrzymuje zwrot poleconego dwukrotnie awizowanego, to oczywiście może od razu przybić klauzulę wykonalności bo wiadomo, że sprzeciwu nie będzie…

  admin

  24 Wrz 12 12:36

 3. Niewiadomo. Teoretycznie sprzeciw może być.

  Lech | blog o wekslach

  24 Wrz 12 13:31

 4. Jeżeli w systemie widnieje adnotacja o prawidłowym dostarczeniu, a polecony nie został tak naprawdę odebrany, to podpada to pod paragraf o poświadczeniu nieprawdy, nieprawdaż ;-)?

  ziom

  24 Wrz 12 18:40

 5. Niby jak?

  admin

  24 Wrz 12 13:47

 6. Na przykład pozwany mający już konto w e-sądzie ma wgląd do sprawy, mimo że nie odebrał korespondencji. Poza tym chodzi tu o teoretyczną możliwość wniesienia sprzeciwu, choćby w ciemno 🙂

  Lech | blog o wekslach

  24 Wrz 12 16:54

 7. Nieprawda, jeżeli list nie został odebrany to sąd wydaje zarządzenie następujące:

  Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w LublinieVI Wydział Cywilny
  w składzie:
  Referendarz sądowy X Y
  po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w elektronicznym postępowaniu upominawczym
  sprawy z powództwa
  X Y Z
  przeciwko
  A B C
  z a r z ą d z a
  na podstawie art. 139 kpc pozostawić w aktach korespondencję dla pozwanego A B C ze
  skutkiem doręczenia na dzień xx/yy/zzzz roku.

  A na nakazie jest informacja o „tradycyjnym doręczeniu ZASTĘPCZYM”.

  Piotrek

  26 Wrz 12 16:45

 8. Do @ziom: Nie, bo pismo dwukrotnie awizowane i zwrócone jako niepodjęte w terminie traktuje się jako doręczone. Zauważ że poczta nie może nikogo zmusić do podjęcia pisma, a przecież nie może być tak, że jak ktoś (często celowo) nie podejmie pisma, to zatrzyma tok sprawy. Uznano zatem, że skoro (prze)bywasz codziennie pod adresem zamieszkania, to mogłeś pismo albo odebrać od listonosza gdy przyszedł z pocztą, albo pójść na pocztę z awizem które pod Twoją nieobecność (bo np. byłeś w pracy) zostawił w skrzynce. Jeżeli bywasz np. raz na tydzień, to też.

  Oczywiście może się zdarzyć tak, że np. ktoś leżał w szpitalu i pisma nie odebrał albo np. był w delegacji. W takich przypadkach może złożyć w sądzie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu gdyż nie przebywał pod adresem zamieszkania. Tylko że o wydaniu nakazu dowie się w takich przypadkach często dopiero po wszczęciu przez komornika postępowania egzekucyjnego, kiedy to komornik zajmie mu np. pensję albo konto bankowe.

  admin

  24 Wrz 12 19:00

 9. O.K. @Piotrek, ale nie zmienia to faktu, że traktowany jest jako doręczony prawidłowo.

  admin

  26 Wrz 12 16:54

 10. Oczywiście, ale zorientować się można bez problemu czy faktycznie odebrał. A jest to wiedza bez wątpienia ważna, bo jeżeli mamy do czynienia z zachowaniem w aktach ze skutkiem doręczenia to zawsze można się spodziewać, że gdy do dłużnika zapuka komornik to ten zawnioskuje o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu. Ma takie prawo i jak to dobrze uzasadni (np. leżał nieprzytomny w szpitalu) to może mu się to udać.

  Piotrek

  26 Wrz 12 17:09

 11. Witam,
  Czy za uzyskanie klauzuli wykonalności na nakazie zapłaty uzyskanym w EPU coś się dopłaca?

  Romek

  23 Lip 15 13:15

 12. Witam. Nie, nic się nie dopłaca.

  admin

  23 Lip 15 17:21

Skomentuj