Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzeciw od nakazu zapłaty wniesiony po terminie

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „sprzeciw wniesiony po terminie”. Sąd odrzuci sprzeciw wniesiony po terminie. Jeżeli spóźniłeś się nie z Twojej winy, bo na przykład wylądowałeś w szpitalu na zawał (po otrzymaniu bezpodstawnego nakazu zapłaty), to możesz skutecznie złożyć w sądzie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Jeżeli jednak na przykład zwlekałeś z wniesieniem sprzeciwu przez dwanaście dni, a trzynastego dnia poszedłeś „tylko na jedno” do baru (bo miałeś sprzeciw pisać)  i przypadkowo spotkawszy po latach kolegów z klasy zabalowałeś do rana dnia czternastego i łeb Ci pękał i zapomniałeś napisać i wysłać sprzeciwu, to przepadło. Oczywiście żaden sąd nie uwzględni tak uzasadnionego wniosku, nawet jeżeli sędzia za kołnierz nie wylewa i jako człowiek Cię rozumie.

Wyobraźmy sobie, jak może się czuć pozwany w takiej sytuacji jak wyżej opisana, kiedy to otrzymał nakaz zapłaty pożyczki którą już dawno spłacił i dysponuje bankowym potwierdzeniem przelewu z tytułem „spłata pożyczki”. Tylko że popił i spóźnił się z wniesieniem sprzeciwu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/09/2012

Komentarze do 'Sprzeciw od nakazu zapłaty wniesiony po terminie'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Sprzeciw od nakazu zapłaty wniesiony po terminie'.

 1. Nic tak nic cieszy powoda, jak sensowny sprzeciw wniesiony po terminie 🙂

  Lech | blog o wekslach

  21 Wrz 12 00:46

 2. Złożyłam sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym na formularzu OP Odpowiedź na pozew, wskazując na przedawnienie długu i w odpowiedzi otrzymałam wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego, a konkretnie sąd wzywa mnie do złożenia sprzeciwu i jego odpisu na „obowiązującym urzędowym formularzu SP”. Czy w odpowiedzi na to wezwanie muszę wysłać sprzeciw o dokładnie takiej samej treści, jak treść już złożonego sprzeciwu, który sąd uznał za złożony na niewłaściwym formularzu? Czy mogę coś odjąć od lub dodać do treści pierwotnego sprzeciwu? Co sąd zrobi, jeżeli treść ponownego sprzeciwu będzie się różnić od treści pierwotnego sprzeciwu?

  Grażyna

  5 Gru 17 18:58

 3. Sąd w ogóle nie będzie porównywał (nie powinien porównywać) obu wersji gdyż ta złożona na niewłaściwym formularzu nie wywołała skutków prawnych. Ujmując potocznie: sąd, zobaczywszy, że odpowiedź jest na niewłaściwym formularzu sporządzona, nie powinien jej czytać. Może Pani więc coś zmienić, ująć / dopisać.

  admin

  5 Gru 17 20:24

Skomentuj