Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy nakaz zapłaty jest tytułem wykonawczym

skomentuj

Ktoś w Białymstoku wpisał w wyszukiwarce – „czy nakaz zapłaty jest tytułem wykonawczym”. Nakaz zapłaty tuż po wydaniu przez sąd nie jest tytułem wykonawczym. Stanie się tytułem wykonawczym po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, jeżeli dłużnik w ciągu czternastu dni od otrzymania nakazu zapłaty nie wniesie sprzeciwu (zarzutów) od takiego nakazu zapłaty. I to byłoby na tyle jak chodzi o odpowiedź na tytułowe pytanie a teraz powiedzmy że dygresja.

Uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym to bajecznie prosta sprawa. Ja mogę Ci dzisiaj wystawić fakturę za rzekome doradztwo prawne albo windykację, których to usług wcale wykonałem dla Ciebie. Ba, nawet nie muszę wystawiać tej faktury jeżeli wniosę pozew do e-sądu, bo w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym w pozwie tylko wymieniasz, opisujesz jakie masz dowody a żadnych (skanów0 nie załączasz. Jednak nawet w tradycyjnym postępowaniu upominawczym sąd wyda nakaz zapłaty na podstawie niepodpisanej faktury. I co teraz? Tak naprawdę to jeszcze nic nie osiągnąłem, bo Ty możesz odwołać się od nakazu, ale jak to się mówi, piłeczka teraz po Twojej stronie. Masz 14 dni czasu na wniesienie sprzeciwu. Masz masę codziennych spraw, obowiązków, może chore dziecko, może pracę zmieniłeś i dokształcasz się popołudniami. Załóżmy że nie wje…ałem na fakturze jakieś kosmicznej kwoty ale tylko np. 750 złotych. Możliwe zatem, że owszem oburzysz się, ale odłożysz odpis pozwu na półkę z zamiarem sporządzenia szybkiego pisma – sprzeciwu i będziesz pamiętać o tym przez kilka dni wiedząc, że masz 14 (13, 12, 11 …)  dni czasu na odpowiedź. Później jednak zapomnisz, a gdy sobie przypomnisz, to możliwe że będzie za późno czyli termin do wniesienia sprzeciwu minął. I nic już nie zdziałasz a ja otrzymam z sądu tytuł wykonawczy i skieruję do komornika wniosek egzekucyjny. A ty co? Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu? Nie da rady, nie z taką argumentacją, że „Wysoki Sądzie, miałem mnóstwo obowiązków, chore dziecko i zapomniałem sobie”.

Pilnujcie więc aby nie uciekł Wam termin do wniesienia sprzeciwu, nie odkładajcie sporządzenia i wysłania sprzeciwu na później, żeby nie stało się Wam tak jak wyżej. W opisanym przypadku skuteczny sprzeciw to krótka piłka i mało pisania. To powód musi wykazać, że usługa została wykonana, że transakcja została zawarta, że towar został odebrany przez Ciebie jako pozwanego. Piszesz więc tylko zgodnie z prawdą, że nic takiego nie miało miejsca, że nie zawierałeś z powodem żadnej umowy. I to wystarczy.

A teraz wyobraź sobie taki scenariusz w sprawie prywatnej pożyczki którą spłaciłeś i masz na to potwierdzenie a tamten mimo tego wniósł pozew o zapłatę. Sam ze dwa lata temu miałem takiego „klienta”. Uzyskałem nakaz zapłaty a pozwana w sprzeciwie załączyła potwierdzenie zwrotu pożyczki… Jak widzisz więc, może być i tak.

Co? No, czasem tak postępują głównie desperaci co mają problemy finansowe i liczą na to że druga strona spóźni się z wniesieniem sprzeciwu, że nie podejmie przesyłki z sądu albo że zgubiła pokwitowanie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/09/2012

Skomentuj