Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może naliczać odsetki

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może naliczać odsetki”. Musi naliczać i nalicza bardzo skrupulatnie. Jak chodzi o kolejność egzekwowania, to najpierw idą koszty procesowe i zaliczki egzekucyjne wpłacone komornikowi przez wierzyciela. Dlatego, że nie są oprocentowane czyli praktycznie ujmując, jest to zamrożona gotówka. Następnie egzekwowane są właśnie odsetki i dopiero należność główna. Komornicy wszystko akuratnie mają wyliczone, z pewnością mają specjalne programy czy też aplikacje komputerowe do tego. Jeżeli dłużnik przyjdzie do komornika z gotówką i powie, że chce spłacić dług, to komornik w mig sprawdzi ile jest do zapłaty włącznie z odsetkami do dnia dzisiejszego.

A gdy komornik dokonuje zajęcia wierzytelności, to w piśmie – zajęciu poucza dłużnika wierzytelności co do naliczania odsetek. O, mam na biurku odpis zajęcia konta firmowego dłużnika w banku. Oto jak komornik rozpisał całą należność do egzekucji:

– należność główna: 20.437,00 zł.

– odsetki wyliczone na dzień 2012-09-08 r. w wysokości: 5.272,00 zł.

– dalsze odsetki w kwocie 7.26 zł. za każdy dzień aż do dnia zapłaty + 8% opł. stos.

– koszty sądowe (procesu, klauzuli, zastępstwa prawnego): 3.439,00 zł.

– koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym: 0,00 zł.

– opłata stosunkowa: 2.332,00 zł.

– pozostałe koszty (opłaty stałe i wydatki gotówkowe): 0,00 zł.

– zwrot kosztów (zaliczek) poniesionych przez wierzyciela: 175,12 zł.

– koszty przelewu w kwocie: (od każdego potrącenia) 0,90 zł.

Na dzień dzisiejszy stan zaległości wynosi: 31.656,24 zł.

Oczywiście jeżeli z konta dłużnika zostanie ściągnięta część należności głównej, to już nie będzie za każdy dzień przybywać 7,26 zł. odsetek tylko odpowiednio mniej. Komornik będzie ściągał dług do ostatniej złotówki, do ostatniego grosza o ile oczywiście należność stopniowo schodzi. Windykator czasem (często) odpuści jakąś (niewielką) pozostałość do zapłaty, wierzyciel też ale komornik – nie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

17/09/2012

kategoria komornik

Komentarze do 'Czy komornik może naliczać odsetki'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy komornik może naliczać odsetki'.

 1. Bardziej chodzi o to, że komornik NIE MA PRAWA odpuścić…

  znawca tematu

  17 Wrz 12 14:01

 2. Witam. W mojej byłej firmie komornik zablokował konto firmy. Upadłość nie jest ogłoszona.Ale podobno niedługo ma być. Pracowałam na zlecenie. Za czerwiec, lipiec i 3y dni sierpnia nie otrzymałam do dzisiaj pensji. Prezes mówi,że to komornik blokuje nasze wypłaty na zablokowanych kontach firmy. Nie ma jak nam wypłacić przez te działania komornika. W firmie sp. z o.o. dokładnie w 3ech oddziałach wszyscy się zwolnili. Dwa oddziały zamknięte. W 3cim nikt nie pracuje, tylko prezes i zastępca raczej się pakują niż pracują. Czy można poza Sądem odzyskać moją pensję? Jestem osobą spokojną i nie chcę się prawować. Zapłacić też nie mam czym. Obecnie nie pracuję. Ile potrwa odzyskanie moich pensji i czy jest to realne ? W sumie to ok. 2100 zł. Czy należą mi się odsetki i jakieś odszkodowanie? Nie mam z czego żyć, co robić?

  Dolores

  20 Wrz 12 22:00

 3. Jeżeli nie otrzymasz należności w postępowaniu upadłościowym, to szansy upatrywałbym w pozwie przeciwko członkom zarządu z powodu niezgłoszenia w odpowiednim czasie wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie jestem oczywiście w stanie określić jak długo to potrwa i czy jest to realne. Należne są Ci odsetki za zwłokę w wypłacie pensji. Ja nie podjąłbym się windykacji przede wszystkim dlatego, że wynagrodzeń nie ściągamy (bo działamy tylko na podstawie umowy cesji długu).

  admin

  21 Wrz 12 00:23

 4. No i czyż praca komornika nie jest zajeciem rozbójniczym??? PRzecież to czysta lichwa i niekończąca się spirala zadluzenia

  Rob Roy

  24 Sty 13 13:10

 5. Takie ma prawo.

  admin

  24 Sty 13 13:41

Skomentuj