Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zapłata przedawnionego długu

komentarze 4

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „zapłata przedawnionego długu”. Co, zapłaciłeś i chciałbyś wiedzieć, czy można to „odkręcić”? Nic z tego, bo przedawniony dług to dalej dług. Nic nie da biadolenie, że Ty powiedzmy że nie wiedziałeś o tym, że dług jest przedawniony i że w sądzie wygrałbyś podnosząc zarzut przedawnienia. A może to wierzyciel pyta i chodzi mu o to, czy da się odzyskać przedawniony dług od dłużnika który jest świadom tego, co wyżej? Jeżeli dług jest z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i dłużnik wciąż działalność prowadzi, to nierzadko upublicznianie takiego długu przymusza dłużnika do zapłaty. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że taki przedawniony dług dyskredytuje dłużnika nie mniej niż nieprzedawniony.

Co? Nie, to byś do śmierci Twojej lub dłużnika czekał jakbyś liczył tylko na efekt wpisu do KRD albo innego BIG-u. W internecie opublikuj, tak jak my to robimy, przy czym prawdopodobieństwo tego, że ludzie będą natrafiać na wpis o dłużniku bezpośrednio na tej (albo innej)  giełdzie 😉 wierzytelności też jest jest niewielkie. Chodzi natomiast o to, że wyszukiwarka Google „łyknie” taki wpis i gdy domena giełdy 😉 wierzytelności jest jak to się mówi w żargonie pozycjonerskim – mocna – to dane dłużnika będą plasować się wysoko w wynikach wyszukiwania Google po wpisaniu tychże w okienku wyszukiwarki. I bywa, że tak mu to będzie szkodzić, że w końcu zapłaci nawet przedawniony dług.

Co? A tak, można jeszcze próbować w postępowaniu karnym wywodząc, że dług jest następstwem oszustwa a to przestępstwo przedawnia się dopiero po 15 latach i dłużnik może otrzymać wyrok z obowiązkiem naprawienia szkody który też może być egzekwowany przez komornika. Tylko wiesz, w 95% przypadków kiedy to ktoś komuś nie zapłacił faktury albo nie oddał pożyczki, organy ścigania nie dopatrują się znamion oszustwa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/09/2012

kategoria przedawnienie

Komentarze do 'Zapłata przedawnionego długu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zapłata przedawnionego długu'.

 1. no dobra.. a teraz tak – sprawa sądowa – sąd uznaje podniesiony zarzut przedawnienia..
  i co? mogę gościa opublikować z informacją że na sprzedaż przedawniony dług? dodatkowo podam sygn. akt że dłużnik podniósł taki zarzut.. żeby nie było że coś ściemniam..
  taki dług też mogę publikować?

  Art

  13 Wrz 12 21:57

 2. Też kiedyś zastanawiałem się nad tym, może i na tym blogu, nie pamiętam. Jednak nie wiem, co wtedy. Logicznie rozumując, sytuacja nie powinna ulec zmianie w stosunku do tej sprzed wytoczenia przegranego (z powodu zarzutu przedawnienia) powództwa.

  admin

  13 Wrz 12 22:04

 3. W niektórych sytuacjach można dokonać kompensaty takiej przedawnionej wierzytelności, więc niby istnieje prawnie uzasadniona możliwość również jej sprzedaży, czy oferowania na sprzedaż.

  Lech | blog o wekslach

  13 Wrz 12 23:27

 4. no właśnie, zwłaszcza jeśli będzie gdzieś napisane że pozwany podniósł zarzut przedawnienia i nie zakwestionował długu a tylko przedawnienie podniósł.. to chyba można by krwi napsuć..

  Art

  13 Wrz 12 22:15

Skomentuj