Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy koszty procesowe są kosztem uzyskania przychodu”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy koszty procesowe są kosztem uzyskania przychodu”. No właśnie, zastanówmy się. Jeżeli klient zalega Ci z zapłatą i zmuszony jesteś wnieść pozew o zapłatę, to bezsprzecznie masz prawo zaliczyć poniesione przez Ciebie koszty procesu w koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to nie tylko opłaty sądowej ale też zastępstwa procesowego, jeżeli zlecisz prawnikowi aby wniósł pozew w Twoim imieniu i reprezentował Cię w postępowaniu sądowym. Może się zdarzyć, że proces przegrasz gdyż sąd uzna, że zapłata nie należy Ci się. Ku…wa nie pytaj mnie dlaczego, nie wiem, czasem tak może się zdarzyć, że pozwany podniesie zarzut który sąd uwzględni i oddali powództwo. No dobra, skoro się upierasz to na przykład wtedy, kiedy masz tylko niepodpisaną fakturę, czyli żadnego dowodu na to, że towar pozwanemu wydałeś i sąd wówczas może dać wiarę twierdzeniu pozwanego że do zawarcia transakcji nie doszło, że nie wydałeś mu towaru. Zadowolony? No, powództwo zostanie wówczas oddalone. Twierdzę więc, że i wówczas masz prawo zaliczyć wspomniane koszty jako koszt uzyskania przychodu.

A co z kosztami procesu strony przeciwnej które musisz zapłacić po oddaleniu Twojego powództwa, jak wyżej? Mogą to być niemałe koszty, bo pozwany też może ustanowić sobie profesjonalnego pełnomocnika czyli radcę prawnego albo adwokata. Tych kosztów, zwróciwszy je pozwanemu, z tego co się orientuję, to nie możesz zaliczyć w koszt uzyskania przychodu. A co w sytuacji, gdy to Ty zostajesz pozwany o zapłatę i prawnik którego zatrudniłeś wystawił Ci fakturę za zastępstwo procesowe? Myślę, że możesz taką fakturę wrzucić w koszty. Jeżeli jednak przegrasz w sądzie i będziesz musiał zwrócić koszty procesowe poniesione przez powoda, to według mojej wiedzy nie masz prawa wrzucić takiego wydatku w koszty przychodu. Jak widać, asekuruję się w tym wpisie wyrażeniami „z tego co się orientuję”, „według mojej wiedzy”, „myślę, że”. Nie mam bowiem pewności, więc jeżeli np. ktoś z księgowości wie na pewno, to zapraszam do formularza komentowania.

A co w sytuacji gdy po wygranej sprawie odzyskałeś od dłużnika koszty procesu które wcześniej zaliczyłeś do kosztów uzyskania przychodu? Wówczas ten odzysk jest dla Ciebie przychodem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/09/2012

kategoria podatki

Skomentuj