Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy na fakturze musi być pieczątka

komentarzy 11

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy na fakturze musi być pieczątka”. Jak chodzi o to, czy faktura niezawierająca pieczęci wystawcy jest prawidłowa, to tak. Zwróćmy uwagę na to, że od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne są tzw. e-faktury czy też po prostu wysyłane nabywcy mailem faktury w formie pdf bez pieczęci i podpisu wystawcy – sprzedającego.

Jednak tytułowe pytanie może też dotyczyć kwestii dowodowej. Wiele transakcji jest udokumentowanych jedynie fakturą. Oczywiście faktur nie trzeba podpisywać, ale jeśli brak jest innego dowodu potwierdzającego dokonanie transakcji – powstanie wierzytelności, to byłoby wskazane aby nabywca podpisał fakturę tym samym akceptując rachunek z terminem płatności. Czy oprócz podpisu nabywcy (lub osoby przez niego upoważnionej) niezbędne jest też podstemplowanie faktury pieczęcią firmową nabywcy? Nie, sam podpis wystarczy choć jeśli jest taka możliwość, to prośmy nabywcę także o podstemplowanie faktury. A czy wystarczy stempel nabywcy na fakturze bez podpisu? Nie, nie wystarczy (może nie wystarczyć) bo nabywca może podnieść w sądzie taki oto zarzut, że powód zaje…ał pozwanemu pieczęć firmową i przybił na bezpodstawnie wystawionej fakturze.

Co? No tak, wiem „tak samo” można zmusić przemocą albo groźbą aby ktoś podpisał fakturę. Jednak chyba łatwiej mógłbyś zaj…bać pieczątkę w księgowości w chwili gdy księgowa odwróciła się, by poprawić makijaż niż zmusić właściciela do podpisania faktury przystawiając mu pistolet do skroni, nie uważasz? Po pierwsze, zapewne nie masz pistoletu a po drugie, zabrakłoby Ci jaj. Poza tym, masz jakąś tam moralność która pozwala Ci na drobne szwindle ale która powiedziałaby stanowcze „nie” dla gangsterki, zgadza się?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/09/2012

kategoria faktura

Komentarze do 'Czy na fakturze musi być pieczątka'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy na fakturze musi być pieczątka'.

 1. Po co zajebywać pieczątkę? Można przecież ją zrobić „na każdym rokgu” 🙂 Poza tym chodzi tu o coś więcej – o dowód zawarcia odpowiedniej umowy. Dowodem jest zawsze podpis, a nie pieczątka. Pieczątkę można przybić, a potem się rozmyślić, w przypadku podpisu już nie – należałoby go wówczas (przy rozmyśleniu się) wykreślić.

  Lech

  4 Wrz 12 09:52

 2. Z tym zrobieniem pieczątki to formalnie nie tak łatwo, bo o ile wiem, to trzeba wykazać w zakładzie pieczątkarskim że prowadzi się firmę której dane będą na pieczątce. Jak jest w praktyce, tego nie wiem (nie pamiętam).

  admin

  4 Wrz 12 10:02

 3. Nie trzeba. Ani w teorii, ani w praktyce.

  Lech

  4 Wrz 12 10:10

 4. Twierdzę, że gdybym poszedł do zakładu pieczątkarskiego i poprosił o wyrobienie pieczątki np. Telekomunikacji Polskiej S.A. to zażądano by ode mnie pełnomocnictwa. A przynajmniej powinni zażądać, choć nie wiem, czy istnieje jakiś przepis bezpośrednio regulujący tę kwestię, pewnie nie.

  admin

  4 Wrz 12 10:14

 5. No i sam sobie odpowiedziałeś, że nie ma przepisu 🙂

  Lech

  4 Wrz 12 10:52

 6. Może jest jakieś wewnętrzne rozporządzenie, (czy) coś o osobach nieupoważnionych, nie wiem. Musiałby prawnik się wypowiedzieć albo właściciel zakładu pieczątkarskiego. wiem jedno – pieczątka firmowa Telekomunikacji Polskiej S.A. jak też jakiegokolwiek innego podmiotu gospodarczego nie jest „gadżetem” którym każdy kto chce, to może dysponować.

  admin

  4 Wrz 12 12:04

 7. Cóż, źle wiesz. Pieczątka to tylko przedmiot do szybkiego pisania, i tak samo jak mogę napisać „Telekomunikacja Polska S.A.”, tak samo mogę napis ten odbić – ziemniakiem lub pieczątką 🙂

  Lech

  4 Wrz 12 12:31

 8. Tak, może służyć jako przedmiot do szybkiego pisania ale pracownikowi firmy a nie niezwiązanemu z firmą Kowalskiemu.

  admin

  4 Wrz 12 12:42

 9. Cóż, tak możemy się przerzucać komentarzami w nieskończoność 😉 Ponieważ jednak to Ty twierdzisz, że wyrób pieczątki firmowej jest obwarowany jakimiś szczególnymi regulacjami, to na Tobie ciąży obowiązek wykazania tego faktu. Na razie uznajmy, że racja jest po mojej stronie 🙂

  Lech

  4 Wrz 12 12:47

 10. Racja jest po Twojej stronie Lechu 🙂

  Agnieszka Swaczyna

  4 Wrz 12 16:17

 11. 🙂

  Lech

  5 Wrz 12 00:18

Skomentuj