Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„zajęcie konta bez powiadomienia”

komentarze 23

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „zajęcie konta bez powiadomienia”. Jak rozumiem, chodzi o zajęcie konta bankowego przez komornika, rzekomo bez powiadomienia o tym dłużnika, tak? Komornik niestety ma obowiązek powiadomić dłużnika o zajęciu rachunku bankowego. Ten obowiązek nakłada na komornik art. Art. 889. § 1. 2):

zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.

oraz Art. 889. § 2:

Równocześnie komornik przesyła wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku.

Dlaczego napisałem „niestety”? Dlatego, że niektórzy komornicy tak zajmują na przykład konta firmowe, że dłużnicy otrzymują odpis zajęcia szybciej niż bank (niż bank dokona blokady środków na koncie i przelewu na konto komornika). Co w takiej sytuacji czyni niejeden dłużnik – przedsiębiorca, chyba nie muszę dopowiadać… Przy okazji, zauważyłem w sprawach moich licznych dłużników, że komornicy zasadniczo nie ponawiają zapytań do OGNIVO o konta bankowe a zatem jeżeli komornik już raz sprawdził w bankach, to prawdopodobnie ponownie tego nie uczyni w danej sprawie; dobre oferty kont osobistych są tutaj a firmowych tutaj. To taka dygresja, z powrotem do rzeczy przechodzę.

Jeżeli znasz taki przypadek że dłużnik nie został powiadomiony o zajęciu konta, to może poczta zagubiła pismo albo było dwukrotnie bezskutecznie awizowane albo nie było awizowane, bo ktoś tam łaził „na zastępstwie” z poczty i awiza pisał tylko jak mu się chciało pisać… No oczywiście może być i tak, że u komornika zapomnieli wysłać odpis zajęcia do dłużnika.

Nasuwa się wszakże pytanie – no i co z tego, że dłużnik nie otrzymał powiadomienia o zajęciu konta? Komornik w związku z tym ma mu zwrócić ściągnięte z konta pieniądze? Niedoczekanie. Może ewentualnie wchodzić w grę roszczenie odszkodowawcze za to że dłużnik dostał zawału kiedy chciał wypłacić pieniądze z bankomatu a tu info „brak środków”. Jednak na miejscu sądu oddaliłbym takie powództwo odszkodowawcze, bo przecie dłużnik wiedział że ma dług stwierdzony tytułem wykonawczym i że lada dzień może mu komornik ściągnąć z konta pieniądze. Co? Aha, nie wiedział, bo nie był na rozprawie, tak? A nie wydaje Ci się, że w jego interesie było dowiedzieć się jaki wyrok zapadł? Wystarczyło zadzwonić do sądu, podać sygnaturę sprawy i nazwisko (ale w jednym sądzie nie chcieli przez telefon powiedzieć, kto wygrał – musieli za to pisać uzasadnienie wyroku).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 205 Ocena średnia: 4.4]

02/09/2012

Komentarze do '„zajęcie konta bez powiadomienia”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik zajął konto bez powiadomienia tylko dlatego że obecnie e-Sąd wystawia klauzurę wykonalności bez sprawdzenia adresu a praktyką ostatnich czasów jest że jakieś firmy windykacyjne zwykle wysyłają swoje roszczenia na stare adresy lub błędne i korespondencja nie dociera do adresata a komornikowi co tam ściąga pieniądze i z całą świadomością kieruje korespondencje na fałszywy adres

  romi

  29 Sty 13 22:18

 2. nie wszystko jest takie proste jak sie autorowi wydaje. Otóz nie zawsze dłużnik wie,ze ma dług szczególnie gdy wyprowadził się i od 8 lat mieszka w innym miejscu. Dłuznik zatem nie został powiadomiony ani przez wierzyciela ani przez komornika a żeby było ciekawiej tzw. dług przedawnił się po 2 latach a zajęcie nastapiło po 10. To jest dokładnie ten sam przypadek który opisał ROMI. Jest dobrze jesli sie ma środków na koncie to za nim cos zabiora to sie połapiesz i zaczniesz działac. Gorzej gdy masz oszczędnosći,zajmą ci środki mimo przedawnienia. I weź tu sprawę odkręcaj jak juz jest po egzekucji

  ewa

  25 Cze 14 21:16

 3. e- sądy sa szczególnie dla cwaniaków. Załatwienie zajęcia zajęło im miesiąc.Ja jako dłuznik próbujący ratowac swoje oszczędnosci czekam na pisma ze sądu juz trzeci miesiąc,a konto wciąż zajęte i pieniędzy ubywa. Jak je potem odzyskać od spółki windykacyjnej zo.o.?
  W zasadzie kązego mozna podac do e-sądu i podac zły adres i masz zarobek bez pracy.

  ewa

  25 Cze 14 21:19

 4. Czy e-sąd czy sąd rejonowy, nie ma znaczenia. Napisz wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu powołując się na to, że nie otrzymałaś odpisu pozwu, bo pod adresem wskazanym w nim nie mieszkasz od dawna. A jak sąd tak długo zwleka, to po prostu jedź tam i zapoznaj się z aktami.

  admin

  26 Cze 14 11:45

 5. złozyłam wszystko co trzeba o zniesienie klauzli i wznowienie postepowania, ale to juz sie wlecze trzeci miesiąc a jak dzownię to tylko trzeba czekac bo jest tak duzo spraw tego typu. Ponoc papiery juzz zostały wysłane do komornika i sądu Rejonowego właściwego do mojego miejsca zamieszkania. To nie zmienia faktu,że w te 3 miesiące komornika już zajął prawie wszystko, zostało mi „do spłaty” 200 zł. Zabrał mi prawie 6 tys ponieważ na koncie miałam wpłaty z działalności gospodarczej. Martwię sie teraz jak odzyskać te pieniądze.

  ewa

  26 Cze 14 13:37

 6. Zawsze są dwa punkty widzenia. Windykator się wścieka,że komornik informuje dłużnika i bank, ale co jeśli dłużnik jest Bogu ducha winny.

  ewa

  26 Cze 14 13:44

 7. W naszym kraju to wygląda tak:

  Komornik dwa dni temu zajął moje konto. Nie było mnie na rozprawie, ponieważ nie wiedziałem kiedy trafiła do sądu, nie miałem sygnatury sprawy.
  Próbowałem się skontaktować wcześniej z policją (sprawa dotyczyła grzywny związanej z jazdą na rowerze pod wpływem alkoholu) w celu zmiany terminu przesłuchania i za pierwszym razem dowiedziałem się, że osoba prowadząca moją sprawę ma urlop, to rozumiem. Później stawiłem się na policji do osoby, która mogła przejąć moją sprawę, byłem umówiony na konkretną godzinę- niestety tamta osoba musiała jechać do innego miasta (zero kontaktu oczywiście). Kolejna funkcjonariuszka przejęła moją sprawę i wyznaczyła następny termin przesłuchania w dniu, gdy miałem zaplanowany wyjazd zagranicę. Niestety nie odbierała ode mnie telefonów a w czasie kiedy prawdopodobnie odbyła się sprawa nie było mnie w Polsce. Nie wspomnę że z moją sprawą była rozpatrywana inna sprawa- wypożyczenia i rzekomego braku zwrotu rowerów miejskich. Wszystkie zdarzenia działy się w tym samym czasie i zeznawałem 3 razy, jednak dla policji są to biurokracyjnie 2 różne sprawy i nie „kopiują zeznań”.

  Ostatecznie czekając na prowizje w pracy zobaczyłem że nie mogę ich wypłacić i że moja miesięczna rata kredytu na kwotę 500zł nie jest opłacona. Komornik zajął konto. Ani bank ani komornik nie poinformowali mnie o tym. Zostałem bez grosza z nieopłaconym kredytem. Przypominam że po 30 dniach braku wpłaty raty kredytu dłużnik trafia na listę wysokiego ryzyka. W tej chwili nie mam nawet pieniędzy na to, żeby jechać do pracy do innego miasta. Jeżeli tak wygląda konstytucja w naszym kraju i szacunek dla obywatela, to ja nie chcę żyć w takim kraju. To moje pierwsze zajęcie komornicze a czuję się co najmniej jak wielokrotny przestępca. DRAMAT!

  Damian

  2 Lis 14 23:55

 8. Mają obowiązek powiadomić pisemnie o rozprawie. A na koncie bankowym komornik musi pozostawić kwotę będącą trzykrotnością przeciętnego wynagrodzenia.

  admin

  3 Lis 14 05:32

 9. podobna sprawa – nakaz wysłany pod inny adres, inne miasto.Blokada rachunku w marcu 2015 roku- nieprzerwanie do czerwca 2016.Kwota 560 komornikowi zwrócona przez Urząd Skarbowy w maju 2015 roku, ale komornik nadal blokował moje konto , zabrał alimenty w 2016.W końcu w czerwcu 2016 zaplacilam komronikowi, bo kazal sobei wpłacić 500 zł.Dopiero po tym w lipcu 2016 odblokowuje konto i oddaje alimenty. co z robić mam – jak teraz odebrać pieniążki – które 2 razy otrzymał komornik pod tą sama sygnaturą ?

  ola

  3 Paź 16 16:13

 10. Wierzyciel otrzymał podwójnie spłatę? Nie rozumiem.

  admin

  3 Paź 16 16:44

 11. to ja mam pytanie z innej beczki, skoro sadownie jest orzeczone ze mamy oddac 25tys administracji to czemu ow administracja zada w kazdym miesiacu roznych kwot? Raz jest to sadowna kwota 25 tys, nastepnym 30, pozniej znow 25 i w kolejnym 40 tys. Nie rozumiem tego, oraz dlaczego komornik zablokowujac konto, na ktorym jest tez konto oszczednosciowe zrobil DEBET na 83 tys?

  Ula

  18 Lip 17 12:06

 12. Trzeba o to zapytać administracji, może są inne zaległości jeszcze niezasądzone? Komornik raczej nie zrobił debetu tylko to jest informacja, jaka kwota pozostaje jeszcze do wyegzekwowania.

  admin

  18 Lip 17 13:50

 13. Komornik zajął mi konto bez powiadomienia, musiałem oddać firmie x około 26 tys. mój błąd moja wina przyznaję się, dostałem pismo z kancelarii komorniczej o uregulowaniu tej kwoty w przeciwnym razie…..itp. Uregulowałem w terminie podanym przez komornika. po około dwóch miesiącach ten sam komornik zajął mi konto i pobrał sobie około 3000 zł na poczet odsetek ??? nie zostałem o tej sprawie poinformowany, nie wiem skąd wynikły odsetki skoro wcześniej nie było o nich mowy . pomijam fakt że miałem kwotę na debecie, to nawet urząd skarbowy nie bierze się za takie pieniądze a oni ewentualnie mają pierszeństwo. Prosząc Pana Komornika o podstawę prawną, jestem po prostu zbywany, chciałbym abyście mi pomogli w rozmyślaniu bi ja uważam że ten pan komornik działa na pograniczu prawa a może się mylę…?

  Agent

  26 Lip 17 18:07

 14. Trudno bez dokumentów radzić, proszę przesłać skan pisma komorniczego na maila: poczta@pamietnikwindykatora.pl Komornik nie może zająć debetu. Może po prostu jest to informacja o pozostającym do ściągnięcia długu wobec braku środkow na koncie.

  admin

  26 Lip 17 20:25

 15. komornik wyslal informacje do 3 bankow i do mnie o zajecie a kiedy chcialem wyplacic z 4 to mnie juz nie powiadomil tylko zajal konto.co moge zrobic w takiej sytuacji?

  omi

  1 Sie 17 11:18

 16. Ile dni temu tych zajęć dokonał? Może jeszcze przyjdzie pismo pocztą. A jak nie przyjdzie to co można zrobić? Chyba nic, ewentualnie skarga na komornika ale nie sądzę, że to spowoduje że Ci pieniądze na konto wróci albo odblokuje konto.

  admin

  1 Sie 17 11:50

 17. Witam, parę dni temu komornik wszedł mi na konto i zabrał 1079zl, nie mam żadnej informacji od banku ani od komornika o zajęciu konta, 2 dni później przyszło pismo z nakazem egzekucji, na kwotę 1333 zł pismo wysłane do ZUS oraz pracodawcy. Dodam że przebywam na urlopie rodzicielskiem i moja miesięczne wpływy to ok 1300 zł. Co mam dalej robić? Wydaje mi się, że komornik nie miał prawa ściągnąć mi aż ta wysokiej kwoty przy zasiłku. Proszę o pomoc i radę

  Matka

  17 Paź 17 16:54

 18. Jesteśmy niewolnikami. Egzekucje działają sprawnie tylko w jedną stronę. Państwu wolno wszystko , niewolnikowi nic. Konta bankowe są różne. To nie tylko oszczędności. Są tam często pieniądze innych ludzi. Np. Mnie płacą za wodę, a ja płace Wodociągom. Banki są przedłużonym ramieniem egzekutorów. Z jakiej racji. Poza tym one nie blokują, a odrazu wypłacają. Złamane jest prawo do obrony, do odwołania, do wskazania komornikowi innej formy egzekucji itd. A wiec j….Ł ich pies!

  Labrador

  2 Lis 17 21:21

 19. Posiadasz długi to pora abyś płacił!

  Leon

  12 Gru 17 17:46

 20. Witam,
  Prosze o pomoc….
  Nie dostalam ani wezwania – ani zawiadomienia o dlugu i generalnie nic z tych rzeczy.
  Komornik zajal mi 2 zl i sciagnal sobie bank 30 zl .
  Ale jak ja mam sie dowiedziec co to jest i czy w ogole tak mozna ? Co mam robic w takiej sytuacji

  DZiekuje

  lilu

  20 Gru 17 18:54

 21. Może nie odebrałeś przesyłki z sądu swego czasu.

  Na koncie bankowym w informacji o zajęciu powinny znajdować się dane komornika oraz sygnatura sprawy, najczęściej „KM”. Możesz w internecie znaleźć dane teleadresowe komornika i zapytać. Zawiadomienie od komornika może przyjść po kilku dniach.

  admin

  20 Gru 17 20:50

 22. a co w sytuacji gdy wierzytelność jest przeterminowana, a przez brak info od komornika nie możesz nawet napisać odwołania ?
  A na twoje maile z zapytaniem z jakiego tytułu zostały ściągnięte środki, biuro komornicze milczy.

  emma

  29 Mar 18 07:16

 23. Komornik powinien przysłać dłużnikowi odpis zajęcia które wysłał do banku. Bankowi wysyłać je elektronicznie a dłużnikowi pocztą.

  Zamiast pisać maile, zatelefonuj do komornika i zapytaj podając sygn. sprawy wskazaną w zajęciu.

  admin

  29 Mar 18 07:22

Skomentuj