Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy i jak zgłosić wyłudzenie w sprawie Amber Gold

komentarzy 14

Czy każdy pokrzywdzony klient Amber Gold Sp. z o.o. powinien złożyć zawiadomienie o wyłudzeniu? Moim zdaniem, lepiej tak, niech każdy zgłosi swoją sprawę. Co prawda, to wyłudzenie zwane też oszustwem a więc formalnie przestępstwo z art. 286 Kodeksu karnego ścigane jest z urzędu. W związku z powyższym można by (należałoby) spodziewać się, że organy ścigania dotrą do każdego pokrzywdzonego klienta któremu spółka Amber Gold nie zwróciła pieniędzy i każdego przesłuchają jako pokrzywdzonego. Niedawno sam tego doświadczyłem jako wierzyciel pewnej spółki z o. o. Ktoś w swoim imieniu zgłosił wyłudzenie a policja od komornika wzięła namiary na wszystkich wierzycieli egzekwujących przeciwko tej spółce, w tym na mnie. Zostałem wezwany na policję, złożyłem zeznania w swojej sprawie i otrzymałem na piśmie pouczenie o prawach pokrzywdzonego a więc o moich prawach jako też pokrzywdzonego. Na razie jednak przynajmniej ja nic nie słyszałem o tym, jakoby organy ścigania docierały lub miały zamiar dotrzeć do każdego pokrzywdzonego przez Amber Gold. Dzieje się przeciwnie, to znaczy ludzie sami zgłaszają się jako pokrzywdzeni.

Dmuchając na przysłowiowe zimne, to w przypadku nawet takim jak Amber Gold oraz w przypadkach niezapłaconych faktur, niezwróconych pożyczek itp., bezpieczniej składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszusta a nie o popełnieniu przestępstwa oszustwa. Ponoć nie można wykluczyć tego, że jeśli okaże się brak znamion oszustwa, to jakiemuś prokuratorowi albo policjantowi odpier…oli i osoba która zgłosiła oszustwo może zostać oskarżona o składanie fałszywych zawiadomień. Tak, jest taki paragraf a konkretnie:

Art. 234 Kk – Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Składamy więc zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wyłudzenia – oszustwa. W jaki sposób je zgłosić w przypadku Amber Gold? Jechać do gdańskiej prokuratury? Oczywiście że nie (chyba że mieszkasz w Gdańsku). Zawiadomienie można wysłać pocztą do gdańskiej prokuratury ale lepiej udać się do najbliższej jednostki policji (na najbliższy komisariat czy komendę) i powiedzieć, że chcesz zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa na twoja osobista szkodę. Podobno generalnie (w różnych sprawach) policja często usiłuje nieformalni odwieść petenta od złożenia zawiadomienia sugerując żeby oddal sprawę do windykacji, do sądu, do komornika; tak skarżą mi się nieraz klienci. No cóż, trzeba być wówczas asertywnym a policja ma obowiązek zgłoszenie przyjąć. Nie sądzę jednak, aby w tak głośnej sprawie jak Amber Gold policja próbowała jak wyżej. Bierzesz więc dowody przestępstwa czyli certyfikaty nieszczęsnych depozytów (zrób kserokopie), bierzesz dowód osobisty albo inny dokument tożsamości i udajesz się na policję albo do prokuratury. W prokuraturze jest większa szansa na to, że zgłoszenie przyjmie – przesłucha Cię jakaś fajna pani prokurator (ładna albo przynajmniej z takim specyficznym kobiecym – urzędniczym urokiem osobistym), na policji szansa na to jest mniejsza.

Co? Ja rozumiem Cię, ja też nie lubię chodzić na przesłuchania ale wysyłając zawiadomienie do Gdańska nie unikniesz tego. Musisz zostać przesłuchany do protokołu po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Gdańska prokuratura prześle więc zestaw pytań do jednostki policji (prokuratury) w Twoim rejonie i zostaniesz wezwany na przesłuchanie. Szybciej więc będzie jak sam pójdziesz złożyć zawiadomienie zamiast niepotrzebnie pisać i czekać. Poza tym, można się trochę wkur…ić po tym, jak napiszesz obszerne zawiadomienie a na przesłuchaniu będą Cię pytać o to co już napisałeś a wiele kwestii o których wspomniałeś w piśmie – zignorują.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

01/09/2012

kategoria: wyłudzenie

Komentarze do 'Czy i jak zgłosić wyłudzenie w sprawie Amber Gold'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy i jak zgłosić wyłudzenie w sprawie Amber Gold'.

 1. ale pieniędzy zawiadomienie nie przyniesie

  ;)

  1 Wrz 12 16:38

 2. Zagrożenie karą pozbawienia wolności czasem czasem motywuje oszustów do zwrotu pieniędzy.

  admin

  1 Wrz 12 16:59

 3. Proszę Cię… strata czasu w tym przypadku

  ;)

  1 Wrz 12 21:36

 4. Mało prawdopodobne, owszem, ale nie wiemy na pewno. Jakby nie było, złożenie zawiadomienia nic nie kosztuje więc lepiej złożyć je.

  admin

  1 Wrz 12 21:46

 5. Kosztuje (choćby czas).

  Lech

  1 Wrz 12 22:42

 6. juz kilka tysięcy takich zawiadomień jest więc następne od twoego klienta nie przechyli szali w ani jedna ani druga strone

  ;)

  1 Wrz 12 22:37

 7. Tylko trochę czasu „kosztuje”. A z tym przechyleniem szali to może być tak, jak z wyborami. Jeden nieoddany głos (bo wyborcy nie chciało się iść zagłosować) zwykle nie przechyli szali ale tak może myśleć sobie tysiące osób. W sprawie Amber Gold to może być tak, że im więcej zawiadomień, tym bardziej rzetelne będzie śledztwo, tym więcej wątków i powiązań zostanie zbadanych. A tu też chodzi o pozyskanie wyborców nieprawdaż… Ekipa Tuska z nim samym na czele zostałaby okrzyknięta bohaterami narodowymi, gdyby te pieniądze udało się wyrwać z gardła komuś gdzieś tam w Niemczech na przykład.

  admin

  1 Wrz 12 23:09

 8. Ale (w wyborach) nie możesz myśleć, że „gdyby tysiące osób”… To, czy JA zagłosuje nijak się ma do tego, czy zagłosuje te tysiące osób, czy nie. A prawdopodobieństwo tego, że mój głos zmieni wynik wyborów jest mniejsze od tego, że idąc do urny, zabije mnie samochód. Ergo: nie opłaca się głosować 🙂

  Tak samo w Amber. P. siedzi – i będzie siedział, albo nie będzie, bez względu na to, czy zgłoszę moje hipotetyczne oszustwo, czy nie. Pieniędzy i tak nie otrzymam, bo to ukartowany szwindel, i choćby siedział 10 lat (nawet dostając 15 lat, wyjdzie po 8), to dla tych poukrywanych kilkudziesięciu milionów opłaca mu się.

  Lech

  2 Wrz 12 03:21

 9. Ja patrzę na to z punktu widzenia celowości zamieszczenia wpisu motywującego do składania zawiadomień, do pójścia na wybory. Jeżeli wpis motywujący do pójścia na wybory przeczyta np. 10.000 osób i zostaną w ten sposób zmotywowane, to może mieć znaczenie.

  W przypadku Amber Gold, jak napisałem we wcześniejszym komentarzu, czym więcej pokrzywdzonych tym większa presja (w tym mediów) na śledczych i na polityków u władzy aby sprawdzić, co stało się z pieniędzmi. W tym kontekście to widzę. Czy w to wierzę? Nie bardzo, ale nigdy nie wiadomo. Tu już nie chodzi o to, jak długo Plichta będzie siedział i czy opowie o całym mechanizmie (jeśli jest winny; nauczyłem się nie ferować wyroków zanim osoba nie została skazana) lecz chodzi o zakres czynności śledczych już poza nim. Gdzieś były przelewane pieniądze. Gdzie, kto był beneficjentem? Zapewne wiedział, że tego z przestępstwa, że to należności pokrzywdzonych więc może skarga pauliańska? Gdyby taki parabank oszukał tylko np. trzy osoby, to nie czarujmy się – organy ścigania z pewnością nie byłyby tak dociekliwe w ustaleniach jak w aktualnej sytuacji kiedy pokrzywdzonych są tysiące. Zakładając oczywiście, że naprawdę chcą to wyjaśnić…

  admin

  2 Wrz 12 06:50

 10. Osoby mogą być zmotywowane, a nawet podjąć żądaną akcję, co jednak nie zmienia faktu, że czas przeznaczony na taką akcję będzie dla każdej z tych osób z osobna zmarnowany. Przekonałeś 1000 osób do zgłoszenia przestępstwa? Super, zatem ja zostanę w domu, a sprawę załatwi pozostałe 999 🙂

  Lech

  2 Wrz 12 09:56

 11. Chodzi o to, aby uświadomić każdej osobie która może tak pomyśleć, że w tym momencie (po przeczytaniu wpisu dajmy na to agitacyjnego – wyborczego) inne osoby pomyślą tak samo i też nie pójdą. Trzeba by zatem dodać we wpisie dla takich osób, jak Ty :-), że zapewne nie jesteś odosobniony w takiej swej kalkulacji. Oczywiście możesz myśleć, że agitacja jest już na tyle przekonująca, że inni pójdą, więc Ty możesz zostać i „sprawę załatwi pozostałe 999” . Tylko że inni też mogą tak myśleć. Myślę że to co pisze aż dotąd w tym komentarzu byłoby ważne w ramach agitacji.

  Napisze teraz jak jak bym się zachował. Jak chodzi o wybory, to i tak bym nie poszedł, bo nie robi mi to większej różnicy kto będzie rządził. jednak gdybym też był pokrzywdzonym przez Amber Gold, to złożyłbym zawiadomienie.

  admin

  2 Wrz 12 10:57

 12. > Tylko że inni też mogą tak myśleć.

  I w tym właśnie jest sęk, że mojegłosowanie nijak nie wpłynie na myślenie tych pozostałych 999. Z której strony nie patrzeć – iść na wybory mi się nie opłaca, natomiast opłaca mi się agitować, aby inni chodzili (jeśli by głosowali za „moją” partią:) To by nawet wyjaśniało, dlaczego mówi się, że głosowanie to społeczny obowiązek, „święto demokracji” i tym podobne bzdury.

  W sprawie Amber też bym pewnie złożył zawiadomienie, ale przede wszystkim dla zasady. Mleko się rozlało, pieniądze są już rozdzielone, bynajmniej nie pośród wierzycieli 😉

  Lech

  2 Wrz 12 13:26

 13. I kolejny mail w sprawie AMBER GOLD.

  „W związku z niepokojącą sytuacją-jaka tworzy się w okół firmy ‚AMBER-GOLD’ mam następujące pytanie: mam zawartą lokatę opiewającą na kwotę 30,0000zł / trzydzieści tysięcy złotych / która ma swą zapadalność w dniu 28 sierpnia br / lokata była na okres 3 m-cy / wraz z odsetkami jej łączna suma to 30,806zł / wyszczególniona w akcie potwierdzenia zawarcia lokaty /

  Chciałem wiec zapytać – czy w przypadku utrudnionego dostępu do należnych mi pieniędzy, niewypłacenia środków i braku możliwości ich odzyskania z tytułu umowy – istnieje możliwość skierowania sprawy do Państwa i wyegzekwowanie w/w pieniędzy.

  Uprzejmie proszę napisać, czy byli by Państwo zainteresowani prowadzeniem tej sprawy-ewentualnym reprezentowaniem mojej osoby przed wymiarem sprawiedliwości, i dochodzeniem moich praw wynikających z tejże lokaty na drodze cywilno-prawnej.

  Interesuje mnie, jak ze strony Państwa wygląda ‚logistycznie’ załatwienie takiej sprawy, jakie szanse istnieją na odzyskanie przeze mnie wyasygnowanych pieniędzy oraz jaki jest prognozowany czas tego przedsięwzięcia.

  Nadmieniam naturalnie, iż posiadam wszelkie niezbędne umowy, potwierdzenia wpłat, druki zawarcia umowy i certyfikat wydany przez firmę ‚AMBER GOLD’ poświadczające zawarcie przez moją osobę lokaty. Serdecznie proszę o informację, z góry dziękuję.”

  No, mogę przyjąć sprawę, ale poinformowałem ją, że szanse są niewielkie. Trzeba było działać gdy zaczęły się pojawiać pierwsze niepokojące oznaki, to byśmy może hipotekę przymusową na jakiejś prywatnej nieruchomości prezesa ustanowili jako jedni z pierwszych.

  admin

  19 Wrz 12 14:49

 14. O, jeszcze jeden. Co za refleks…:

  „Nazywam sie … ,mieszkam w Bydgoszczy. Kontaktuje sie z Panstem w zwiazku nietypowa,aczkolwik glosna sprawa. Mianowicie chodzi o Amber Gold. Ulokowalam tam oszczednosci w kwocie 78400 . wiec jest to znaczna suma. I moje pytanie jest takie, czy w tym wypadku Wasza firma moglaby mi pomoc ,jak to wyglada z panstwa strony i jaka sume ewentualnie Wasza firma sobie zazyczy za sciagniecie moich naleznosci.? Moja lokata w Amber Gold wygasla wczoraj i oczywistym jest,ze teraz nikt mi nie wyplaci moich pieniedzy. Nie wiem tez czy jest to mozliwe,aby firma windykacyjna mogla je sciagnac,czy trzeba poczekac na dalszy rozwoj sprawy czy mozna zaczac juz dzialac? I czy w takich sprawach mozna prosic o pomoc windykacje? Bardzo prosze o kontak pod nr tel … lub droga mailowa. W tym przypadku ciezko liczyc na jakiekolwiek sady i adwokatow,wiec moze Panstwo bedziecie mi mogli pomoc.”

  admin

  19 Wrz 12 21:50

Skomentuj