Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„obrona przed komornikiem”

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „obrona przed komornikiem”. W setkach a może i ponad tysiącu egzekucji komorniczych w których uczestniczyłem jako wierzyciel, jeszcze chyba nie zdarzyło się, żeby komornik naruszył prawo. Dlaczego o tym piszę? A dlatego, że jak komornik działa – prowadzi postępowanie egzekucyjne zgodnie z prawem, to dłużnik zgodnie z prawem nie ma przed czym się bronić. Komornik egzekwuje prawo. Jeżeli jako dłużnik zaczniesz przeszkadzać komornikowi w egzekwowaniu prawa – należności wierzyciela, to musisz się liczyć z konsekwencjami karnymi (np. za ukrywanie majątku przed komornikiem, sprzedaż zajętej przez niego rzeczy) albo przynajmniej z dodatkowymi kosztami związanymi z egzekucją. O, np. będziesz musiał zapłacić za czynności komornika w asyście policji i ślusarza i za drzwi które ślusarz wyważy, jeżeli nie wpuścisz komornika do swego mieszkania.

Jeżeli więc już, to nie obrona lecz negocjacje ale to nie z komornikiem tylko z wierzycielem egzekwującym gdyż komornik ma działać zgodnie z wnioskiem wierzyciela. Jeżeli dajmy na to chcesz, aby komornik odblokował Ci konto firmowe, to prosisz o to wierzyciela i z nim się układasz (co do dobrowolnych spłat w ratach). Wierzyciel może wówczas wnieść do komornika o zwolnienie konta i komornik będzie musiał konto zwolnić a dokładniej umorzyć egzekucję z rachunku bankowego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby znów komornik zajął konto na wniosek wierzyciela.

Niedawno na jednym portalu znalazłem komentarz który zbudził aplauz innych komentujących, komentarz o treści mniej więcej takiej, że „Niektórzy dłużnicy to ofiary bezprawia zalegalizowanego wyrokami i komornicy którzy egzekwują takie wyroki to pomocnicy niegodziwców, złodziei którzy te wyroki uzyskali a ochrona mienia własnego przed złodziejami to prawo każdego człowieka”. Jakoś tak to było napisane. Takiego typu komentarze zakrawają na nawoływanie do przestępstwa a konkretnie do uniemożliwienia egzekucji komorniczej (a może i do czynnej napaści na komorników wykonujących czynności egzekucyjne). Prawo jest dla wszystkich i jedyne akceptowalne rozwiązanie w takich przypadkach (poczucia krzywdy) to „ochrona mienia własnego przed złodziejami” zgodnie z prawem. Trzeba też zawczasu wiedzieć o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Od każdego nakazu zapłaty przysługuje pozwanemu wniesienie sprzeciwu, zarzutów, od każdego wyroku przysługuje apelacja. Jeżeli nie znasz prawa, to zwróć się o pomoc do radcy prawnego, do adwokata. I pamiętaj – nie wystarczy mieć rację (być przekonanym że ma się rację), ale trzeba umieć tę swoją rację udowodnić.

Weźmy przykład. Spłaciłeś prywatną pożyczkę w kwocie 10 tysięcy złotych. Pieniądze zwróciłeś pożyczkodawcy z ręki do ręki i nie zażądałeś pokwitowania bo to Twój dobry kolega był. Okazał się jednak sukinsynem i złożył pozew o zapłatę. jak się o tym dowiedziałeś, to Ci w oczach pociemniało z gniewu, wniosłeś sprzeciw od nakazu zapłaty a na rozprawie wywodziłeś, że pieniądze oddałeś, no tak, jak było. Tylko wiesz, postaw się w sytuacji sędziego. Większość osób jednak żąda pokwitowań albo spłaca na konto a tu nagle ktoś twierdzi że zapłacił ale nie ma potwierdzenia. Każdy tak może powiedzieć. Trzeba było zażądać pokwitowani od pożyczkodawcy albo przelać mu zwrot pożyczki z konta na konto. Rozumiem, że jesteś wkur…iony, ale poniekąd sam sobie jesteś winien. Tak, mnie też korciłoby w takiej sytuacji żeby temu pożyczkodawcy coś ukraść i wiemy że nie byłoby to kradzieżą. Jednak bałbym się, że mnie złapią a ponieważ jest wyrok nakazujący zwrot pożyczki, więc ani prokurator ani sąd nie wziąłby pod uwagę moich racji i zostałbym skazany za kradzież.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

31/08/2012

kategoria komornik

Komentarze do '„obrona przed komornikiem”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jakby mi koleś taki numer wywinął jak napisałeś to zabiłbym. Moi znajomi na pewno by tak nie zrobili ale nie dlatego że są tacy porządni tylko wiedzą co bym zrobił. Podstawa zaufania to strach i szacunek.

  Doska

  31 Sie 12 14:38

 2. To nie do końca tak. 😉
  Przed samą egzekucją trudno się obronić (trudno to nie to samo co niemożliwe) ale już zmniejszyć koszty to inna sprawa. Zwykle dłużnik (na szczęście) nie wie za co 15%, za co 8% a kiedy może być 5%.
  Inną sprawą jest to jakie komornik przyzna koszty zastępstwa w egzekucji – bywa różnie (a dłużnik zwykle nie wie kiedy protestować – a jak już wie to postanowienie jest już prawomocne).
  Tyle tylko że ci którzy siedzą w temacie zwykle są po stronie wierzycieli a nie dłużników (dłużnicy nie mają zazwyczaj czym zapłacić).

  T.Myrdin

  31 Sie 12 21:32

 3. Wobec mnie prowadzona jest egzekucja komornicza . Za co . Otóż przeszło 10lat temu włamano mi się do mieszkania i skradziono mi min. dokumnety, na które złodziej wziął kredyt. bank przez 10 lat o niczym nie informował, bo oczywiscie pożyczka nie była spłacana. po 10 latach sprzedał wierzytelność, miomo, że uległa ona przedawnieniu. Wierzyciel rozpoczął egzekucję komorniczą. Założyłam powództwo przeciwegzekucyjne i je wygrałam, a wierzyciela nadal usiołuje ode mnie ściągac nienależne pieniądze. W takiej sytuacji niormallne jest , że na bezprawie ucieka się do chronienia swojego majątku.

  mika

  29 Gru 12 15:44

 4. Skoro wygrałaś powództwo przeciwegzekucyjne to nie musisz uciekać się do ukrywania swego majątku.

  admin

  29 Gru 12 19:16

 5. Mam wierzytelność u dłużnika w wysokości ponad 100.000 zł.
  Na powyższe posiadam wyrok sądowy z stycznia 2013 r. (wyrok sądu II instancji).
  Dłużnik mieszka w Dzierżoniowie. Ukrywa się.
  NA 100% posiada środki finansowe gdyż wziął kredyty w kilkunastu bankach pod hipotekę nieruchomości. (Sprzedał również mieszkanie).
  Komornik przesyła mi po ok. 300 zł miesięcznie co mnie nie satysfakcjonuje gdyż dłużnik ma ponad 70 lat.

  1. Czy Państwo podejmiecie się takiej windykacji?
  2 Jaki jest koszt usługi? (procent podziału)
  3. Proponowany termin realizacji?
  4. Czy zajmujecie się odkupem długów w przypadku nieskutecznej windykacji?
  5. Szanse egzekucji kwoty?

  Lis

  23 Kwi 14 12:32

 6. Jeżeli nie jest znane miejsce jego pobytu, to nie podejmiemy się.

  admin

  23 Kwi 14 17:11

Skomentuj