Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

29 komentarzy

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – “ile razy komornik może licytować nieruchomość”. W trakcie jednego postępowania egzekucyjnego mogą mieć miejsce dwie licytacje danej nieruchomości dłużnika. Po drugiej bezskutecznej licytacji, gdy wierzyciel nie przejmie jej na własność, postępowanie egzekucyjne z nieruchomości zostanie umorzone. Kolejna egzekucja z tej nieruchomości może zostać wszczęta po upływie sześciu miesięcy od daty drugiej licytacji, zgodnie z nowym brzmieniem art. 985 KPC.

Przeczytaj też: Ponowna egzekucja z nieruchomości

Doprowadzenie do licytacji nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczenia przez wierzyciela egzekwującego zaliczki na oszacowanie nieruchomości oraz na ogłoszenie licytacji w prasie. Wysokość zaliczki na oszacowanie może być różna, zależy od rodzaju nieruchomości do oszacowania. Może to być np. 800 złotych ale też np. 3000 zł. i więcej. Wysokość zaliczki na ogłoszenie w prasie to też nie w kij dmuchał, na przykład z 1000 złotych i to też jest obowiązkowa zaliczka; jeżeli nie zostanie uiszczona, to sąd nie wyznaczy terminu licytacji. I uwaga: Przejrzyj księgę wieczystą zanim wyłożysz pieniądze na oszacowanie….

Przeczytaj też: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela

W związku z powyższym, niezmiernie ważnym jawi się (w wielu przypadkach) ogłoszenie licytacji na własną rękę przez wierzyciela bądź działającą w jego imieniu firmę windykacyjną. Często bowiem na licytacjach ogłoszonych przez samego komornika, nie zjawia się nikt – ani na pierwszej ani na drugiej licytacji. Tym samym, wierzyciel egzekwujący jest stratny o dodatkowe koszty – zaliczki które wyłożył na oszacowanie i ogłoszenie licytacji przez komornika.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik zajmuje mieszkanie

Ogłoszenia w prasie są generalnie mało skuteczne. Już nie raz chyba pisałem na tym blogu, jak my ogłaszamy licytacje na własną rękę. Mamy (wykupujemy) bazę adresów e-mail podmiotów gospodarczych oraz instytucji mających siedziby w regionie w którym znajduje się nieruchomość. Wysyłamy zapytania do setek albo i tysięcy takich podmiotów, czy chcą otrzymać info o licytacji. Wiele osób chce, więc im wysyłamy. Efekty takiego mailingu z obwieszczeniem często są widoczne w postaci obecności wielu licytantów.

Przeczytaj też: Ile czasu trwa egzekucja komornicza z nieruchomości?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 sierpnia, 2012

Komentarze do 'Ile razy komornik może licytować nieruchomość?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zapraszam do serwisu komornikstop.pl Każdy kto ma komornika na głowie otrzyma pomoc.
    Nie daj sie komornikowi

    komornikstop.pl

    29 sie 12 o 18:54

  2. Komornikstop 😉
    Cóż, każdy orze jak może. Tylko o ile na komornikach i windykatorach wszyscy psy wieszają że nie mają serca i żyją z nieszczęścia innych to co powiedzieć o tych którzy (najczęściej) mając pełną świadomość że sprawa jest przegrana kasują jeszcze desperatów z resztki pieniędzy. 😉

    T.Myrdin

    29 sie 12 o 21:30

  3. Prędzej jak ma na karku windykatorów, którzy bezprawnie sobie poczynają.Komornicy (zazwyczaj) działają w zgodzie z prawem i w granicach wniosku wierzyciela, więc trudno lub niemożliwe to zmienić.

    admin

    29 sie 12 o 19:04

  4. Tak, nie daj się komornikowi to pójdziesz siedzieć za utrudnianie egzekucji. 🙂

    Anonim

    29 sie 12 o 19:55

  5. Fajnie się czyta bloga, ale ten wpis to dość duże fo pa, art. 985§1 k.p.c.

    TRAJAN

    4 wrz 12 o 21:02

  6. Dziękuję TRAJAN, cenna uwaga. Tak jest, 3-go maja 2012 weszła w życie nowelizacja w tym zakresie. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu art. 985§1 k.p.c. kolejna egzekucja z nieruchomości może być wszczęta po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji nieruchomości a nie jak do tej pory, po roku.

    admin

    4 wrz 12 o 21:30

  7. Gdzie konkretnie kupuje Pan tę bazę maili? Na rynku jest sporo ofert, często drastycznie różnych cenowo, co się Panu sprawdziło?

    Pozdrawiam

    Maciej

    31 sty 13 o 16:07

  8. Kupowałem w ENIRO POLSKA czyli Panorama Firm. Następnie pracownik który z ramienia PF współpracował ze mną, odszedł do konkurencyjnej firmy i zaproponował znacznie tańszą bazę. Skorzystałem i chyba z 80% było zwróconych – niedoręczonych… Baza maili z PF (Panorama Firm) pod tym względem prezentowała się bardzo korzystnie, zwrotów było może kilka procent.

    admin

    31 sty 13 o 17:21

  9. Czy kredyt hipoteczny może być na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej?

    Uha

    2 paź 16 o 15:28

  10. Nie. Możesz ewentualnie kredyt gotówkowy wziąć na ten cel, niezłe oferty są tutaj.

    admin

    3 paź 16 o 07:30

  11. czy można dalej przesłać obwieszczenie o licytacji nieruchomości?

    vojtek

    21 lip 18 o 21:21

  12. Nawet trzeba, jeżeli chcesz aby nieruchomość została zlicytowana. Komornik nie ma wyłączności na obwieszczanie licytacji. Bywało, że wykupowałem bazę kilku tysięcy adresów e-mail firm działających w regionie dłużnika i wysyłałem do każdej zapytanie czy chcą otrzymać informację o licytacji nieruchomości. I czasem nawet to nie wystarczało – nieruchomość nie została zlicytowana a co dopiero zdać się tylko na obwieszczenie komornika w sądzie, w urzędzie miejskim i w lokalnej gazecie. Jak już decydujesz się wyłożyć z tysiąc złotych albo więcej na oszacowanie, to licz cię jeszcze z tym, że będziesz musiał wyłożyć dodatkowo kilkaset złotych na obwieszczenie licytacji przez komornika w prasie i to też jest obligatoryjne, by licytacja mogła się odbyć. No i we własnym zakresie jak najbardziej też ogłoś.

    admin

    22 lip 18 o 10:57

  13. Pytanie do admin’a.
    Mam rozumieć ,że najlepiej zgłosić sie do Panoramy Firm po adresy podmiotów gospodarczych w rejonie (z różnych branż- losowo?). Odbyło się już kilka licytacji i rece mi opadają. W dodatku rozbieżności w operacie miedzy sądem a biegłym u komornika to 100tys zł. Juz nie wiem co moge zrobić, aby sprzedać nieruchomość. Czy ustanowic pełnomocnika ds egzekucji. Czy to ma sens?
    Bede wdzieczna za wszelkie podpowiedzi

    Styki

    26 sie 18 o 19:50

  14. Niekoniecznie do Panoramy Firm, są też Polskie Książki Telefoniczne i może jakieś inne bazy. Ja w PF brałem adresy wszystkie z danego miasta (a jak miasto małe to i z najbliższych miast), głównie to są firmy najróżniejsze ale tez instytucje (odfiltruj adresy policji, prokuratury itp żeby nie mieć problemów).

    Nie wiem jakie i skąd rozbieżności i czy ta cena jest atrakcyjna (nieraz biegli nierzetelnie wyceniają). Opis i oszacowanie można zaskarżyć ale jest na to termin dwóch tygodni, jeżeli upłynął to nie zaskarżysz. Celem sprawdzenia czy oszacowanie jest rzetelne, trzeba by zlecić to prywatnie jakiemuś rzeczoznawcy ale to kosztuje, nie wiem ile, zależy.

    Pełnomocnik nie brałbym, bo zapewne nic nie zrobi tylko pieniądze weźmie.

    admin

    27 sie 18 o 08:27

  15. Dziekuje za odp.
    Kolejne pytania:
    – oszacowanie zaskarzylam ale komornik odzrzucil. Czy z tym zaskarzeniem moge pojsc wyzej? Sadze ze komornik lub biegly jest przekupiony przez dluznika. Dluznik /byly maz/ nie wpuszcza mnie uporczywie na oględziny w spr wyceny. Komornik stwierdzil ze nie musze byc a moja uporczywosc przedluza sprawe bo to kolejny termin i to z policja. Teraz bede stanowcza. Czy jesli operat byl zrobiony przeszlo rok temu, wiem ze moge wniesc o nowy. Czy moze mi komornik odmowic? I co dalej? Bede wnosic o zmiane bieglego ale nie sadze ze ustapi. Myslalam tez o zmianie komornika ale nie moge znalezc na necie skutecznego.
    Terza zakonczyl sie podzial majatku ktory postanawia o licytacji calej nieruchomosci. Wczesniej byl tylko udzial dluznika. Czy to postanowienie bezwzglednie musze dac komornikowi? Pytam bo wowczas cena jest sztywna. Wczrsnie moglam regulowac swoj udzial.
    – czy jesli po 2ch nieudanych licytacjach komornik zwolni zajecia to dluznik bez mojej wiedzy moze sprzedac swoj udzial. Co wowczas z jego dlugiem?
    – ktore przepisy mowia co nalezy uwzglednic przy wycenie nieruchomosci. B maz zagrzybil dom a biegly policzyl jak za nowy /do tego brak podlaczenia do kanalizy etc/.

    Styki

    27 sie 18 o 13:27

  16. Nie komornik lecz sąd rozpatruje zaskarżenie opisu i oszacowania. Oczywiście sąd też może być skorumpowany.

    Zgodnie z Art. 951. KPC jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie. Te zmiany to także zmiany w cenach na rynku.

    Egzekucje z nieruchomości może prowadzić tylko komornik właściwy miejscowo.

    Całą nieruchomość łatwiej sprzedać niż udział – może dlatego nikt nie chciał kupić. Skoro ma cała zostać zlicytowana to niech licytuje całość. W kwestiach technicznych prosze zapytać komornika.

    Jeżeli komornik zwolni nieruchomość to dłużnik może sprzedać ale dług dalej ma.

    Nie wiem czy są takie przepisy ale bierze się pod uwagę wszystkie kryteria mające wpływ na cenę a więc oczywiście stan nieruchomości w tym grzyb, lokalizację, aktualne ceny na rynku…

    admin

    27 sie 18 o 16:14

  17. Proponuję rzetelnie dokonywać sprawdzenia właściwości miejscowej, bo może się okazać, że jest luka w prawie. I nie jest tak oczywiste położenie nieruchomości jak i siedziba gminy.

    cobra2008

    12 cze 20 o 05:18

  18. Zalecam dokonania sprawdzenia, czy komornik jest wpisany w CEiDG, bo występują takie rozbieżności, że prowadzi egzekucję a jest wykreślony z ewidencji.
    Spradż czy komornik jest weryfikowany, bo może posiadać NIP i REGON którym się nigdy nie posługuje w korespondencji z jakiegoś wiadomego mu powodu. To jest sygnał, do przeanalizowania statusu wątpliwego komornika widniejącego na nierzetelnej liście ministra. Taki paradoks występuje w rzeczywistości.

    cobra2008

    12 cze 20 o 05:34

  19. Do cobra2008: Bodaj od stycznia 2019 roku komornik (znów) jest urzędnikiem państwowym a nie przedsiębiorcą jak dotychczas. Dlatego nowi komornicy już nie są wpisywani do CEiDG. Starszych stażem jeszcze znajdziesz w bazie REGON ale wielu z nich znajdziesz w tej bazie podwójnie: jako przedsiębiorcę i drugi wpis: o wykreśleniu (choć komornikiem jest wciąż).

    admin

    12 cze 20 o 06:41

  20. Jeżeli wierzyciel sam nie jest zainteresowany kupnem nieruchomości dłużnika na licytacji albo po nieskutecznych licytacjach, to odradzam pchanie się w egzekucję z nieruchomości a wiec ponoszenie kosztów na oszacowanie. 90 % licytacji nieskutecznych.

    szafarz

    4 lip 21 o 05:16

  21. Dwie bezskuteczne licytacje nieruchomości raczej wyleczą wierzyciela z chęci ponownej egzekucji z tej nieruchomości. Tym bardziej że trza będzie znowu za oszacowanie zapłacić.

    majo

    16 lip 21 o 12:16

  22. Jeżeli nie minęły trzy lata od umorzenia egzekucji to nie jest potrzebne nowe oszacowanie nieruchomości.

    admin

    16 lip 21 o 14:04

  23. Zaliczki wymagane na oszacowanie nieruchomości są dla większości wierzycieli zaporowymi. Dlatego dłużnikom się udaje zatrzymać nieruchomość.

    promo

    11 wrz 21 o 07:06

  24. Pytanie, czy nie można z dłużnikiem uzgodnić poza komornikiem przejęcie nieruchomości przez wierzyciela za długi?

    Anonim

    16 sty 22 o 01:21

  25. Można o ile oczywiście dłużnik się na to zgodzi. A przejąć nieruchomość na własność wierzyciel może też po bezskutecznej licytacji, bez zgody dłużnika.

    admin

    16 sty 22 o 08:00

  26. Dziękuję a jak to wygląda kwotowo w rozliczeniu długu to znaczy na postawie czego ustalona jest wartość do zmniejszenia długu właściciel nieruchomości?

    Anonim

    16 sty 22 o 09:57

  27. Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela może nastąpić po drugiej bezskutecznej licytacji ca cenę stanowiącą 2/3 wartości szacunkowej i o tyle zostanie zmniejszony egzekwowany dług.

    admin

    16 sty 22 o 10:14

  28. Dzień dobry mam takie trochę głupie pytanie z innej beczki ale może Pan mi też doradzi
    Byłam przed licytacja wiadomo jacyś chętni byli ( kurcze też chodzą po sąsiadach i w klatce i obok blok pytać) No i sumie ta moja sąsiadka z góry rozgadała to na całe osiedle dosłownie że czeka mnie licytacja wszyscy już wiedzą mści się na mnie za to że kiedyś jej zwróciłam uwagę jak pod moim oknem zrobiła grila pierwszy drugi raz jak się dowiedziałam o plotkach olałam to ale to brnie dalej mi już jest wstyd wejść do sklepu bo ta. Też wiedzą czy ja mogę jakoś ja postraszyć zniesławieniem czy coś

    aaa

    15 maj 22 o 20:39

  29. Dzień dobry, nie jestem pewien czy dochodzi do naruszenia prawa ponieważ informacja o licytacji jest jawna (ogłoszenie publiczne). Może ją jednak Pani wezwać do zaprzestania naruszania Pani dóbr osobistych czym jest upublicznianie zadłużenia przez osobę nieuprawnioną. Zniesławienie to nie jest.

    admin

    15 maj 22 o 21:06

Skomentuj