Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

komentarzy 10

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „ile razy komornik może licytować nieruchomość”. W trakcie jednego postępowania egzekucyjnego mogą mieć miejsce dwie licytacje danej nieruchomości dłużnika. Po drugiej bezskutecznej licytacji, gdy wierzyciel nie przejmie jej na własność, postępowanie egzekucyjne z nieruchomości zostanie umorzone. Kolejna egzekucja z tej nieruchomości może zostać wszczęta po upływie sześciu miesięcy od daty drugiej licytacji, zgodnie z nowym brzmieniem art. 985 KPC.

Doprowadzenie do licytacji nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczenia przez wierzyciela egzekwującego zaliczki na oszacowanie nieruchomości oraz na ogłoszenie licytacji w prasie. Wysokość zaliczki na oszacowanie może być różna, zależy od rodzaju nieruchomości do oszacowania. Może to być np. 800 złotych ale też np. 3000 zł. i więcej. Wysokość zaliczki na ogłoszenie w prasie to też nie w kij dmuchał, na przykład z 1000 złotych i to też jest obowiązkowa zaliczka; jeżeli nie zostanie uiszczona, to sąd nie wyznaczy terminu licytacji. I uwaga: Przejrzyj księgę wieczystą zanim wyłożysz pieniądze na oszacowanie….

W związku z powyższym, niezmiernie ważnym jawi się (w wielu przypadkach) ogłoszenie licytacji na własną rękę przez wierzyciela bądź działającą w jego imieniu firmę windykacyjną. Często bowiem na licytacjach ogłoszonych przez samego komornika, nie zjawia się nikt – ani na pierwszej ani na drugiej licytacji. Tym samym, wierzyciel egzekwujący jest stratny o dodatkowe koszty – zaliczki które wyłożył na oszacowanie i ogłoszenie licytacji przez komornika. Ogłoszenia w prasie są generalnie mało skuteczne. Już nie raz chyba pisałem na tym blogu, jak my ogłaszamy licytacje na własną rękę. Mamy (wykupujemy) bazę adresów e-mail podmiotów gospodarczych oraz instytucji mających siedziby w regionie w którym znajduje się nieruchomość. Wysyłamy zapytania do setek albo i tysięcy takich podmiotów, czy chcą otrzymać info o licytacji. Wiele osób chce, więc im wysyłamy. Efekty takiego mailingu z obwieszczeniem często są widoczne w postaci obecności wielu licytantów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 71 Ocena średnia: 4.2]

28/08/2012

Komentarze do 'Ile razy komornik może licytować nieruchomość?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zapraszam do serwisu komornikstop.pl Każdy kto ma komornika na głowie otrzyma pomoc.
  Nie daj sie komornikowi

  komornikstop.pl

  29 Sie 12 18:54

 2. Komornikstop 😉
  Cóż, każdy orze jak może. Tylko o ile na komornikach i windykatorach wszyscy psy wieszają że nie mają serca i żyją z nieszczęścia innych to co powiedzieć o tych którzy (najczęściej) mając pełną świadomość że sprawa jest przegrana kasują jeszcze desperatów z resztki pieniędzy. 😉

  T.Myrdin

  29 Sie 12 21:30

 3. Prędzej jak ma na karku windykatorów, którzy bezprawnie sobie poczynają.Komornicy (zazwyczaj) działają w zgodzie z prawem i w granicach wniosku wierzyciela, więc trudno lub niemożliwe to zmienić.

  admin

  29 Sie 12 19:04

 4. Tak, nie daj się komornikowi to pójdziesz siedzieć za utrudnianie egzekucji. 🙂

  Anonim

  29 Sie 12 19:55

 5. Fajnie się czyta bloga, ale ten wpis to dość duże fo pa, art. 985§1 k.p.c.

  TRAJAN

  4 Wrz 12 21:02

 6. Dziękuję TRAJAN, cenna uwaga. Tak jest, 3-go maja 2012 weszła w życie nowelizacja w tym zakresie. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu art. 985§1 k.p.c. kolejna egzekucja z nieruchomości może być wszczęta po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji nieruchomości a nie jak do tej pory, po roku.

  admin

  4 Wrz 12 21:30

 7. Gdzie konkretnie kupuje Pan tę bazę maili? Na rynku jest sporo ofert, często drastycznie różnych cenowo, co się Panu sprawdziło?

  Pozdrawiam

  Maciej

  31 Sty 13 16:07

 8. Kupowałem w ENIRO POLSKA czyli Panorama Firm. Następnie pracownik który z ramienia PF współpracował ze mną, odszedł do konkurencyjnej firmy i zaproponował znacznie tańszą bazę. Skorzystałem i chyba z 80% było zwróconych – niedoręczonych… Baza maili z PF (Panorama Firm) pod tym względem prezentowała się bardzo korzystnie, zwrotów było może kilka procent.

  admin

  31 Sty 13 17:21

 9. Czy kredyt hipoteczny może być na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej?

  Uha

  2 Paź 16 15:28

 10. Nie. Możesz ewentualnie kredyt gotówkowy wziąć na ten cel, niezłe oferty są tutaj.

  admin

  3 Paź 16 07:30

Skomentuj