Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wstrzymajcie się z pozwami przeciwko Amber Gold

komentarzy 5

Z mieszanymi odczuciami sam przyjąłem już od kilku klientów zlecenia windykacji depozytów od Amber Gold Sp. z o.o. Dochodzą mnie słuchy, że niektóre kancelarie prawne czy adwokackie już „łowią” klientów na wnoszenie pozwów o zapłatę i co niektóre złowiły ich już wielu, może dziesiątki, może setki…. Zastępstwo procesowe kosztuje niemało, zwłaszcza jak chodzi o depozyt na kilkadziesiąt lub więcej tysięcy złotych. Przykładowo, jeżeli zlecisz prawnikowi uzyskanie tytułu wykonawczego (czyli prawomocnego nakazu zapłaty, wyroku) na wierzytelność – depozyt w kwocie 60.000 zł., to zapłacisz mu za to minimum 36.000,00 zł. 3.600,00 zł. (słownie: trzy tysiące sześćset złotych). Do tego dojdzie też opłata sądowa, minimum 750,00 zł. I OK, nie mam generalnie nic przeciwko zastępstwu procesowemu ale w przypadku dłużnika – Amber Gold Sp. z o.o. już wkrótce może się okazać, że te koszty to pieniądze wyrzucone w błoto. I nie chodzi mi w tej chwili o to, że egzekucja komornicza może być bezskuteczna.

Chodzi natomiast o to, że zostały już złożone wnioski o ogłoszenie upadłości firmy Amber Gold Sp. z o.o. (wystarczy jeden wniosek). Podobno służby (nie)specjalne zabezpieczyły jakieś złoto, jakieś samochody należące do Amber Gold. Gdzieś obiło mi się o uszy że to jest złoto należące do innej spółki ale może to fałszywa informacja. Co do samochodów, to nie cieszyłbym się zbyt wcześnie, bo samochody firmowe są zazwyczaj w leasingu (czyli nie byłyby własnością Amber Gold ale leasingodawcy) albo w kredycie samochodowym (wtedy owszem, byłyby własnością Amber Gold ale przewłaszczone jako zabezpieczenie kredytu na banki kredytujące).

Nie wiemy więc (ja nie wiem) czy i jak duży Amber Gold ma majątek. Jeżeli jednak mają jakowyś to sąd niebawem może ogłosić upadłość tej spółki a wtedy Wasze powództwa o zapłatę pójdą się je…ać razem z kosztami które wyłożyliście (wyłożycie) dla prawników je wnoszących. Postępowania sądowe zostają umorzone wraz z ogłoszeniem upadłości. Dlatego ja wstrzymam się z pozwami i Wam też tak radzę. Jeżeli sąd nie ogłosi upadłości, wówczas rozważę wniesienie powództwa o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/08/2012

kategoria upadłość

Komentarze do 'Wstrzymajcie się z pozwami przeciwko Amber Gold'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wstrzymajcie się z pozwami przeciwko Amber Gold'.

 1. Chyba 3.600 zł.

  Kalina Jarosławska

  25 Sie 12 10:10

 2. Hurrrraaaa, Kalina!!!

  Oczywiście, wkradł się drukarski chochlik, już poprawiłem, dziękuję

  admin

  25 Sie 12 11:01

 3. Wydaje mi się, że jednak – choć może być to praktycznie trudne – można umówić się na mniej niż 3600zł.

  Lech

  25 Sie 12 18:02

 4. Te 36 tysiecy, to chyba informacja z magla, panie Robercie!

  Lech

  25 Sie 12 10:11

 5. Można ewentualnie umówić się na przykład na połowę stawki przed wniesieniem pozwu a na resztę po uzyskaniu tytułu wykonawczego. Ja mam z radcami tak, że płacę przed wniesieniem pozwu 1/4 a 3/4 po uzyskaniu tytułu wykonawczego.

  admin

  25 Sie 12 18:11

Skomentuj