Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„dokonała pożyczki od pożyczkobiorcy”

skomentuj

Osobliwą umowę prywatnej pożyczki przesłała nam potencjalna klientka z Żar. Oto treść umowy (nazwiska zmieniłem):

 Umowa pożyczki

W dniu 06.06.2008 r. Anna Kowalska zamieszkała Żary, ul. …, dokonała pożyczki od niżej podpisanego pożyczkobiorcy Alberta Wiśniewskiego zamieszkałego ul. …, Żary w kwocie 6.000 zł. (sześć tysięcy złotych) dodatkowo odsetki w skali roku.

Warunki spłaty. Strony umawiają się na spłatę ratalną w kwocie 300 zł. miesięcznie do 5 dnia każdego miesiąca od dzisiejszej daty tj. 27.09.2009 r.

Pożyczkodawca: Anna Kowalska                          Pożyczkobiorca: Albert Wiśniewski

Zastanawiam się nad tym, czy pożyczkobiorca tj. Albert Wiśniewski miałby szanse na skuteczne wywodzenie przed sądem, że to on udzielił pożyczki Annie Kowalskiej a nie odwrotnie, tylko że omyłkowo został określony on w umowie jako pożyczkobiorca. Albowiem, jak wywodziłby Albert Wiśniewski, ze sformułowania „…dokonała pożyczki od …” wynika jasno, że to ona wzięła pożyczkę. Z samej konstrukcji umowy pożyczki wynika że obie jej strony mają braki w edukacji w tym zakresie, czym można wytłumaczyć omyłkową zamianę terminów „pożyczkodawca” i „pożyczkobiorca” (wywodziłby jakiś pan mecenas – pełnomocnik Alberta Wiśniewskiego. ;-))

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

23/08/2012

kategoria: dowody

Skomentuj