Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odmowa zapłaty lichwiarskich odsetek

skomentuj

Tytułowe pytanie ktoś wpisał w wyszukiwarce. No, po prostu, odmawiasz zapłaty lichwiarskiej części odsetek i już a jak wierzyciel złoży w sądzie pozew o zapłatę, to sąd powinien z urzędu obniżyć odsetki do maksymalnych w rozumieniu kodeksu cywilnego. Problem możesz mieć jednak (przy takim postawieniu sprawy) jeżeli pożyczkę wziąłeś z jakiegoś bandyckiego źródła.

Jeżeli na przykład zgrasz się w jakimś kasynie i pożyczysz na lichwiarski procent pieniądze od jakiegoś „szemranego” gościa który zawsze służy tam taką „pomocą”, to odmowa spłaty lichwiarskich odsetek może Cię kosztować utratę mienia, zdrowia a nawet życia. Jeżeli jednak nieszkodliwy tzw. kolega z pracy pożyczył Ci pieniądze na lichwiarski procent, to pewnie nic Ci nie grozi jeżeli odmówisz spłaty lichwiarskiej części odsetek. Chociaż też nie wiadomo, może opętać go szatan mamony i wpadnie w szał :-). No bo bądź co bądź, to trochę irytujące jest jak pożyczkobiorca godzi się na takie odsetki (nieraz sam je proponuje aby namówić na udzielenie mu pożyczki) a później odmawia spłaty pełnej kwoty takich umownych odsetek.

Trzeba też wiedzieć o tym, że ograniczenie dotyczy tylko oprocentowania nominalnego a nie rzeczywistego. Jeżeli weźmiesz szybką chwilówkę przez internet z oprocentowaniem rzeczywistym w wysokości około dwóch tysięcy procent w stosunku rocznym, to zarzut lichwiarskich odsetek będzie chybiony i nie zostanie uwzględniony.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/08/2012

kategoria: odsetki

Skomentuj