Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Co odpisać komornikowi, jeśli wierzytelność jest już zajęta?

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce tytułowe wyrażenie; zapewne jakiś trzeciodłużnik czyli dłużnik zajętej wierzytelności. No, nad czym się zastanawiasz – odpisz komornikowi zgodnie z prawdą, że wierzytelność jest już zajęta przez innego komornika. W takiej sytuacji następuje tzw. zbieg egzekucji (w tym wypadku – do wierzytelności) i ten komornik który wszczął egzekucję jako pierwszy przejmie też tę sprawę w której przyszło to ostatnie zajęcie wierzytelności.

Chyba, że jeden z komorników jest właściwy miejscowo a drugi nie, to wówczas sprawę tego niewłaściwego miejscowo przejmie ten właściwy miejscowo (dla siedziby lub miejsca zamieszkania dłużnika) i nie ważne wtedy który wszczął egzekucje jako pierwszy. Komornicy sądowi uzgadniają to między sobą; sąd w takim wypadku nie rozstrzyga zbiegu egzekucji. Sąd rozstrzyga zbieg egzekucji wówczas, gdy nastąpił zbieg egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną czyli prowadzoną przez naczelnika urzędu skarbowego (zaległości podatkowe i ZUS-owskie). I tak w ogóle, jeżeli jakiś komornik zajął coś dłużnikowi, np. właśnie wierzytelność (w tym także np. konto firmowe w banku, bo to też jest wierzytelność) albo dom albo samochód, to inni, kolejni wierzyciele mogą przyłączyć się do egzekucji a kolejność przyłączenia się ma się nijak do kolejności w jakiej wierzyciele ci będą zaspokajani. A propos zajęcia konta, to dłużnicy zwykle zmieniają je.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.6]

17/08/2012

Komentarze do 'Co odpisać komornikowi, jeśli wierzytelność jest już zajęta?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Co odpisać komornikowi, jeśli wierzytelność jest już zajęta?'.

  1. Chciałabym za Państwa pośrednictwem odzyskać dług ,Posiadam wyrok sądowy ale komornik stwierdził,ze egzekucja jest bezskuteczna. Dłużnik cały czas mieszka w Stalowej Woli często go widuję. Kwota bez odsetek to 13500 złotych.

    Tradycja

    12 Mar 14 20:51

  2. Mamy silna i pomysłową ekipę w rejonie Stalowej Woli, proszę teraz o kontakt tutaj: tel. 505 159 136, 32 291 99 75, e-mail: windykacja@grabowski.biz.pl

    admin

    13 Mar 14 05:09

Skomentuj