Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może pisać do wszystkich moich kontrahentów?

komentarze 2

Tytułowe zapytanie wpisał w wyszukiwarce zapewne jakiś dłużnik. No tak, może. Ani chybi komornik pisze do nich zapytania, czy są Twoimi dłużnikami (nawet jeżeli termin płatności faktur jeszcze nie minął). Skoro dajmy na to, zmieniasz konta firmowe co rusz po to, aby komornik nie zajął środków na koncie, to nie ma się co dziwić i mieć za złe komornikowi, że on próbuje innego sposobu na wyegzekwowanie długu, czyli poprzez zajęcie wierzytelności.

Każdy Twój kontrahent, jeżeli jest Ci winien pieniądze, po otrzymaniu od komornika zajęcia wierzytelności, ma zapłacić komornikowi a nie Tobie. Komornik nie pisze do nich po to aby Cię zdyskredytować i zrobić Ci na złość (tak robimy tylko my – windykatorzy 🙂 ) lecz po to, aby ściągnąć dług. No, można rzec, że my też w takim celu dyskredytujemy dłużnika w oczach kontrahentów, czyli po to aby ściągnąć dług – przymusić dłużnika do dokonania zapłaty. Nie sprawia mi satysfakcji gnębienie człowieka, tylko po prostu – nie chcem ale muszem (a zająć konta nie mogem, bo windykator nie ma uprawnień komorniczych).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 18 Ocena średnia: 4.3]

08/08/2012

Komentarze do 'Czy komornik może pisać do wszystkich moich kontrahentów?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy komornik może pisać do wszystkich moich kontrahentów?'.

 1. a co jeśli kontrahent zlekceważy komornika ?
  jakie mu grożą konsekwencje ?

  wdk

  9 Sie 12 10:09

 2. Mnie się zdarza „zlekceważyć” komornika czyli nie odpowiedzieć na zajęcie wierzytelności. W piśmie takim (zajęciu) komornik pyta czy jesteś dłużnikiem dłużnika, jeśli tak to na jaką kwotę (chyba tez o to pyta), czy zamierzasz zapłacić i poucza, że zapłaty należy dokonać na konto komornika. Nakazuje Ci także komornik abyś odpowiedział mu bodaj w ciągu siedmiu dni. Zdarzało mi się nie odpowiedzieć i wtedy komornik wysyłał kolejne pismo w którym pytał dlaczego nie odpowiedziałem i zagroził grzywną jeżeli znów nie odpowiem. wtedy już odpowiadałem. Komornik jednak nie może wyciągnąć wobec Ciebie żadnych konsekwencji jeżeli nie zapłacisz (w odpowiedzi napiszesz np. że kwestionujesz wierzytelność albo że nie masz środków na zapłatę w najbliższym czasie). Do mnie takie zapytania przychodzą gdy komornik prowadzi egzekucję przeciwko klientowi który mi zlecił windykację. I wówczas musiałbym przelać komornikowi pieniądze które bym zwindykował. W aktach sprawy zaznaczam wówczas, że wierzytelność jest zajęta. Po to, abym (gdy odzyskam dług) nie przelał pieniędzy dłużnikowi bo wtedy mógłbym mieć kłopoty ale nie sprawdzałem, co za to grozi. Bywa też że po upływie jakiegoś czasu otrzymuję od komornika pismo – cofniecie zajęcia wierzytelności, czyli komornik ściągnął już dług z innego źródła albo umarza postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne.

  admin

  9 Sie 12 10:45

Skomentuj