Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja komornicza ze strony www

1 komentarz

Taki mail: Mam pytanie. Wykonaliśmy dla pewnej firmy jednoosobowej z Wrześni stronę internetową i sprzedaliśmy wraz z domeną wykupioną przez nas, strona została odebrana, klient był w pełni zadowolony. Został wystawiony rachunek. Początkowo byliśmy zwodzeni, termin odsuwany na późniejszy, w konsekwencji telefony klienta zamilkły, nikt nie odbiera. Na domiar złego, w rejestrze od tygodnia widnieje status działalności klienta jako zawieszony. Sprawdziliśmy jednak, że strona jest pozycjonowana cały czas. Czy w takiej sytuacji są szanse odzyskania pieniędzy oraz czy Państwo podejmujecie się tego typu działań? Jakich informacji dodatkowych musiałbym udzielić?

Może już zakończył prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna ale w rzeczywistości dalej będzie działał; pewnie długów ma od groma i teraz założy sobie np. spółkę z o.o. albo spółkę cywilną i to w tej samej branży. Strona www która zrobiłeś będzie jak znalazł dla spółki, tylko dane kontaktowe się zmienią. 🙂 Jednak egzekucja komornicza z takiej strony www a dokładniej z domeny internetowej nie będzie możliwa skoro dłużnikiem jest osoba a właścicielem domeny jest teraz spółka. To nic że dłużnik Twój będzie jej wspólnikiem albo prezesem.

Jednak w opisanej przez mnie sytuacji po pierwsze, można zgłosić popełnienie przez dłużnika przestępstwa z art. 300 Kodeksu karnego a mianowicie udaremnienie egzekucji poprzez darowanie albo sprzedaż domeny, skutkiem czego właścicielem jej jest teraz spółka. Oczywiście zakładam, że dłużnik nie ma innego majątku i nadzieja tylko w zlicytowaniu domeny albo w przejęciu jej przez Ciebie jako wierzyciela, po drugiej bezskutecznej licytacji komorniczej.

Jednak przede wszystkim liczyłbym tu na skuteczną skargę pauliańską, czyli uznanie przez sąd czynności darowizny / sprzedaży za bezskuteczną w stosunku do Ciebie i komornik będzie mógł ją licytować. Nietrudno bowiem wykazać, że obdarowany / nabywca czyli spółka a raczej jej zarząd wiedział o tym, że Twój dłużnik pozbył się jej po to, aby wierzyciel nie został zaspokojony. Piszesz że domena jest pozycjonowana, więc myślę że nawet nie dojdzie do licytacji tylko zostaniesz spłacony przez dłużnika, bo będzie im żal stracić pozycjonowaną domenę ze stroną internetową.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

29/07/2012

1 komentarz do 'Egzekucja komornicza ze strony www'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Egzekucja komornicza ze strony www'.

  1. Póki co strona (w znaczeniu: domena; nie mylić z tym, do jakiego przedsięwzięcia jest używana strona www obecnie lub w przyszłości) jest zarejestrowana (u rejestratora domen) na dłużnika i pytanie o możliwość egzekucji z takiej domeny jest jak najbardziej zasadne.

    Lech | blog o wekslach

    30 Lip 12 10:10

Skomentuj