Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poręczyciel z mieszkaniem bez księgi wieczystej

skomentuj

Taki mail: Mam kłopot z dłużnikiem, a obecna firma windykująca jest zbyt pasywna i nie ma żadnych pomysłów na odzyskanie długu. Proszę o przyjrzenie się i określenia szans na odzyskanie długu oraz oszacowanie kosztów.

Opis sprawy:
– kwota wierzytelności 12 000 PLN kwota główna 2 500 PLN koszty postępowania, 2 000 PLN narosłe odsetki
– dłużnik to osoba prywatna
– czy wedle Waszej wiedzy wciąż prowadzi działalność gospodarczą  – już nie – więcej w opisie
– czym stwierdzona jest wierzytelność (umową pożyczki, fakturą, wyrokiem, …) – pożyczka była zabezpieczona wekslem, na jej podstawie został wydany wyrok egzekucyjny przez sąd w Zielonej Górze, sprawę prowadzi kancelaria oraz lokalny komornik.

Dłużnik pracuje jako DJ, twierdzi iż nie ma dochodów, a jak ma to płaci alimenty. Z jego strony internetowej oraz wiadomości od znajomych, wiem iż często gra wesela itp. gdzie otrzymuje wynagrodzenie. Ostatnia wpłata od niego była 6 miesiecy temu. Zawsze twierdzi, iż za tydzień/miesiąc zacznie mnie spłacać. Majątku nie posiada. 2 miesiące temu przerzucił działalność na firmę narzeczonej, ona go zatrudnia, podpisuje umowy na prowadzenie imprez, zaś on jest tam tylko pracownikiem. Poręczycielem pożyczki jest jego ojciec emeryt, jednakże jego emerytura jest już zajęta. Jest on posiadaczem mieszkania do którego ma prawo spółdzielcze, mieszkanie nie ma założonej KW. Obecnie żyje on z narzeczoną w Tarnowie, ja mieszkam w Zielonej Górze. Proszę o ocenę czy jesteście w stanie podjąć skuteczne działania w tej sprawie. Jeśli potrzeba dalszych szczegółów dam znać.

Co do dłużnika, to skoro wiemy, że jakieś dochody ma, tylko ukrywane i na narzeczoną, to wskazana jest windykacja niekonwencjonalna. Przede wszystkim jednak wziąłbym się też na Twoim miejscu za poręczyciela czyli za ojca dłużnika. Uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko niemu i skierować egzekucję do nieruchomości z tym, ze najpierw Ty jako wierzyciel musiałbyś założyć księgę wieczystą temu mieszkaniu. Jak zaczniecie z komornikiem kręcić się koło mieszkania to dziadek pewnie spanikuje  i synkowi nie da spokoju, więc może dłużnik wtedy zapłaci.

P.S. „…pożyczka była zabezpieczona wekslem…” – następna ofiara gadania, że weksel to zabezpieczenie. Zabezpieczone to są kredyty hipoteczne (w obu przypadkach hipoteką na nieruchomości pożyczkobiorcy)  kredyty samochodowe (zastawem na samochodzie) ale nie pożyczki na sam weksel. Litości…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/07/2012

kategoria żyrant

Skomentuj