Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prywatna pożyczka, odsetki i koszty windykacji

komentarze 4

Taki mail: Mam pytanie odnośnie windykacji długu osoby prywatnej z Sandomierza. Jakiś czas temu pożyczyłem znajomemu 6300zł i umówiłem się z nim na 1000 zł odsetek. Żaden bank w Sandomierzu nie chciał mu przyznać pożyczki. Po kilkunastu miesiącach nadal nie mogę odzyskać pożyczonych pieniędzy pomimo ciągłych moich telefonów i rozmów z owym znajomym. Mam podpisane oświadczenie o zwrocie kwoty 6300zł wraz z 1000zł odsetek na dzień 5.stycznia 2011 roku. W oświadczeniu jest zapis „Nie spełnienie powyższego oświadczenia w terminie omówionym przez strony umowy będzie skutkowało windykacją długu i pokryciem kosztów windykacji przez pożyczkobiorcę”. Straciłem już cierpliwość i siły do ciągłego domagania się swoich pieniędzy. Chciałbym zapytać co mógłbym w tej sytuacji zrobić, jakie koszty poniósł bym oddając Państwa firmie moją sprawę .Według moich obliczeń kwota wraz z odsetkami ustawowymi wynosi obecnie ok 8735zł .Proszę o kontakt .

Z grubsza licząc, to te 1000 zł. (zważywszy ponad roczny okres pożyczki) nie przewyższa odsetek maksymalnych, więc można je z niego ściągać. Co do obciążania dłużnika kosztami windykacji z tytułu niespłaconej pożyczki, to specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że w umowie winien znaleźć się zapis o maksymalnej wysokości takich kosztów windykacji pozasądowej i pozakomorniczej. No bo co, jeżeli Pan i ja ustalimy, że prowizja należna mi z tytułu skutecznej windykacji to na przykład 90% wartości odzyskanego długu? Czy można wówczas domagać się zwłaszcza w pozwie przeciwko dłużnikowi (o zapłatę kosztów windykacji gdy już Pana należność została odeń ściągnięta)  aby dłużnik zapłacił tak wysokie koszty windykacji? Domagać się można ale nie sądzę aby sąd „klepnął” takie roszczenie gdy w umowie pożyczki strony nie określiły maksymalnych kosztów windykacji jakimi można obciążyć dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/07/2012

kategoria windykacja

Komentarze do 'Prywatna pożyczka, odsetki i koszty windykacji'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Prywatna pożyczka, odsetki i koszty windykacji'.

 1. Firmy pożyczkowe mają też duże zyski z windykacji, przykładowo doliczają dłużniko0wi 50-100 złotych za wezwanie do zapłaty, bo taki jest zapis w umowie pożyczki.

  Anonim

  15 Lip 12 21:02

 2. Czy jesteście w stanie pomóc wyegzekwować pożyczkę której udzieliłem koleżance, która zobowiązała się (słowni, nie spisaliśmy umowy) zwrócić ją w czerwcu 2010 roku? Nie spisaliśmy umowy, ale pieniądze przelałem ze swojego na jej rachunek bankowy tak więc widać ją na wyciągu. Od kilku lat jestem karmiony pustymi obietnicami (korespondencja jest w mailach) i już mam dosyć takiej zabawy.

  Czy możecie się zająć taką sprawą?

  Seweryn

  9 Mar 14 06:31

 3. Jeżeli jest to kwota nie mniejsza niż 3.000 złotych, to prosimy o kontakt z nami: tel. 505 159 136, 32 291 99 75, e-mail: windykacja@grabowski.biz.pl

  admin

  9 Mar 14 07:18

 4. Sprawa windykacji pożyczki coraz częściej dotyczy pożyczkobiorców o statusie osoby prywatnej. Coraz więcej osób zajmuje się inwestowaniem w udzielanie pożyczek, jako zrzeszeni na portalach pożyczkowych lub zupełnie indywidualnie. Udzielając pożyczki, powinniśmy liczyć się z taką oto ewentualnością, że pożyczkobiorca nie zwróci jej zgodnie z zapisem w umowie czyli terminowo. Dlatego budżet powinniśmy planować z uwzględnieniem ewentualnych zatorów w zwrocie kapitału i odsetek. Przede wszystkim jednak trzeba by zadbać o to, aby windykacja przyniosła skutek. W związku z powyższym, należałoby sprawdzić przed udzieleniem pożyczki, czy podmiot – przyszły pożyczkobiorca jest wypłacalny. Jeżeli pożyczka ma zostać przyznana mu bez żadnego zabezpieczenia, to obowiązkowo sprawdźmy, czy pracuje i jakie dochody uzyskuje. Jeżeli bowiem okaże się że pożyczkobiorca nie uzyskuje dochodów to jest wysoce prawdopodobne to, że nawet najlepsza firma windykacyjna i komornik pożyczki od niego nie wyegzekwują.

  I wreszcie sama windykacja. Prywatna pożyczka udzielona na podstawie wyczerpującej umowy, to roszczenie które można windykować we własnym zakresie. Napisanie pozwu nie powinno sprawiać kłopotu nikomu. Nie widzę powodu, dla którego miałbyś płacić firmie windykacyjnej wysoką prowizję za odzyskanie pożyczki. Przecież nie po to udzielasz pożyczek a firma windykacyjna zapewne zrobi niewiele więcej lub nic więcej niż Ty – wzywając pożyczkobiorce do zapłaty i wnosząc pozew do sądu a później wniosek o wszczęcie egzekucji, do komornika.

  Tomi

  6 Lis 14 10:06

Skomentuj