Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.

komentarze 2

Taki mail: Walczę o odzyskanie zaległych pensji od mojego pracodawcy z Choszczna , mam już wyrok sądu pracy , sprawa jest u komornika jednak nie ma żadnego odzewu , czy jest inna możliwość odzyskania moich pieniędzy , chodzi tu o kwotę około 15tys złotych .

Niestety, wciąż po staremu, czyli sprzedaż wierzytelności z tytułu wynagrodzenia jest niedopuszczalna. A ja działam tylko w oparciu o cesję, co prawda powierniczą ale też nie jest taka cesja możliwa w przypadku wynagrodzenia. Dlatego sprawy nie przyjmę. Niemożliwe jest zastosowanie często skutecznych metod windykacji, które szczególnie w takiej niewielkiej miejscowości jak Choszczno mogłyby być skuteczne a chodzi mi o upublicznianie długu pod pozorem zamiaru sprzedaży. Gdyby nie ten zakaz, to można by wieszać plakaty „sprzedam dług” (podana kwota i dokładne dane dłużnika). Ba, mam też kilkaset adresów e-mail do firm w Choszcznie i gdyby nie ten zakaz cesji takiej wierzytelności, to można by je wykorzystać. A informacja o tym, że dłużnik nie zapłacił pracownikowi jest generalnie bardziej bulwersująca niż info o tym, że faktury nie zapłacił.

Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia należy uznać za krzywdzący dla wierzycieli – pracowników i głęboko niesłuszny. Czym kierował się ustawodawca, zakazując cesji takich wierzytelności? Tak, tak, wiem, specyfiką takich wierzytelności. Tylko co ku…wa jest nie tak z ich specyfiką?! No jest dług bezsporny, stwierdzony tytułem wykonawczym, wierzyciel chciałby zbyć taką wierzytelność a nie może. Być może ktoś chętnie kupiłby taki dług aby dokonać kompensaty – potrącenia z długiem który z kolei on ma wobec tego przedsiębiorcy a tu nic z tego…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4]

29/06/2012

Komentarze do 'Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zakaz cesji wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.'.

  1. Mam pytanie, mój problem polega na braku reszty wynagrodzenia jest to 3050 zł. Pracodawca pod zastaw dał samochód + protokół mówiący dlaczego mi przekazuje to auto, które jest nadal zarejestrowane na leasingodawcę. Moje oczekiwanie trwa już ponad miesiąc czasu, pracodawca to: … Interesuje mnie to czy i za ile mógłbym sprzedać taki dług oraz jak szukać kupca.

    August

    21 maja 18 20:21

  2. Jeśli to jest należność z umowy o pracę, to takiego długu nie sposób sprzedać, prawo nie zezwala na sprzedaż wierzytelności pracowniczych. Co do oddania w zastaw samochodu będącego w leasingu, to jest to czynność nieważna albowiem właścicielem leasingu jest firma leasingowa (bank) i nie można dać komuś w zastaw rzeczy która jest własnością podmiotu trzeciego (nie tego, który daje ten przedmiot w zastaw).

    admin

    21 maja 18 20:53

Skomentuj