Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnikiem mąż a co z jego żoną?

1 komentarz

Taki mail: Jestem zainteresowany skorzystaniem z Państwa usług dotyczących windykacji należności. Dług związany jest z wynajmowaniem mieszkania i przekracza obecnie 10 tyś pln. Dług udokumentowany jest umową wynajmu i rachunkami za bieżące opłaty. Do dłużnika skierowane zostało przez kancelarię prawną ostateczne wezwanie do zapłaty oraz sprawa została skierowana na drogę sądową (niestety opieszałość tej instytucji w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie gwarantuje szybkiego rozwiązania problemu). Dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (żonata – żona również prowadzi działalność gospodarczą, z małym dzieckiem). Dłużnik zameldowany jest w Lubinie, wynajmowane mieszkanie jest w Warszawie. Dłużnik unika kontaktu i poprzednie ustalenia dotyczące spłaty zaległości nie zostały dotrzymane. Na adres mieszkania którego był najemcą przychodzą na niego wezwania do zapłaty za kredyty, dziwne że nie na jego adres wLubinie. Ze względu na zamieszkanie w innym mieście i problemy z kontaktem z dłużnikiem zależy mi na zastosowaniu wszelkich środków w celu przyśpieszenia spłaty zadłużenia i  opuszczenia przez niego zajmowanego lokalu. Proszę o informację czy i na jakich warunkach możliwe jest przyjęcie przez Państwa tej sprawy.

Przede wszystkim, w trakcie toczącego się postępowania sądowego o zapłatę spraw nie przyjmuję do windykacji. Mogę przyjąć przed skierowaniem sprawy do sądu (i jak będzie trzeba to sam uzyskam nakaz zapłaty, wyrok…) albo już już po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego.

W opisanej sytuacji, dług można egzekwować tylko od tego mężczyzny a nie od jego żony, zakładam że ona nie podpisała się na umowie najmu. Jest to dość częsty problem dla wierzycieli gdyż nie można wówczas prowadzić egzekucji ani z majątku odrębnego żony dłużnika ani z majątku wspólnego czyli na przykład z mieszkania współmałżonków. Oczywiście jak chodzi o wywieranie typowo „windykatorskich” nacisków na dłużnika, to bywają skuteczne także w odniesieniu do żony choć w takiej sytuacji nie wolno żony dłużnika ruszać. 😉 Małżonkowie tworzą bowiem jedność i jak Bóg przykazał, mają się wzajemnie wspierać także wtedy gdy tylko jedno z nich ma kłopoty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/06/2012

kategoria: najem

1 komentarz do 'Dłużnikiem mąż a co z jego żoną?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnikiem mąż a co z jego żoną?'.

  1. Można jednak – dysponując już tytułem z klauzulą – wnieść do sądu o zmianę ustroju majątkowego dłużnika i podział majątku. Pozwoli to dobrać się przynajmniej do części tego wspólnego majątku.

    r

    17 Paź 12 15:55

Skomentuj