Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nie wychylaj się (w Google)

komentarze 3

Po ostatniej aktualizacji algorytmu wyszukiwarki Google nazwanej Penguin Update, zaczynają bankrutować co niektóre firmy zawdzięczające swą dotychczasową nomen omen pozycję na rynku wysokim pozycjom w wynikach wyszukiwania Google. Oczywiście także a może i przede wszystkim wielu pozycjonerów (pozycjoner – osoba świadcząca usługi pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych) jest zdruzgotanych. Penguin Update w założeniu miał obniżyć (i obniżył) pozycje stron ze zbyt dużą ilością nienaturalnych linków oraz sztuczną treścią. Jednak w opinii wielu osób, wyniki wyszukiwania wcale nie są teraz lepsze. Faktem jest, że na czołowych pozycjach wyszukiwania bardzo konkurencyjnych i zyskownych fraz jak np. „kredyty dla firm” (sprawdźcie sobie), można znaleźć witryny do których prowadzą linki tylko z typowych spamów czyli stron zawierających treści bez żadnego sensu, czyli wytwór tak zwanych mieszarek tekstów. To żałosne ale prawdziwe.

Na forach internetowych, na blogach i w realu najtężsi pozycjonerzy zachodzą w głowę, jak oszukać Pingwina i wrócić na dawne, wysokie pozycje. Tylko że niebawem Google zapewne wprowadzi kolejną zmianę w algorytmie, uodparniając się na pozycjonerskie sztuczki. Co robić w tej sytuacji kiedy człek nie jest pewien ani dnia ani godziny? A dodatkowo coraz częściej czyta się opinie, że linki przychodzące mogą zaszkodzić czyli że można tak zaszkodzić konkurencji.

Moja rada brzmi – tworzyć serwisy, blogi z wieloma podstronami (wpisami) i nie linkować ich. Tworzyć tytuły zawierające frazy kluczowe którym łatwo wybić się w wynikach wyszukiwania bez pozycjonerskich zabiegów czyli bez dodawania linków. Takie frazy generują stosunkowo niewiele, bardzo niewiele wizyt internautów w porównaniu z nazwijmy – podstawowymi frazami kluczowymi w branży. Jednak jeżeli stworzymy na przykład ze dwadzieścia wpisów z takimi „podrzędnymi” frazami, to łączna ilość wizyt może przewyższyć ilość wizyt generowanych przez podstawowe frazy czy słowa w branży. Wspomniałem wcześniej o frazie „kredyty dla firm” – jedna z trudniejszych fraz finansowych. Tymczasem, być może bez żadnego pozycjonowania można wybić się na szczyt wyników wpisem na blogu zatytułowanym „kredyty dla firm bez zaświadczeń o dochodach”. OK, zgoda, „kredyty dla firm” zgarną może i z 10 albo 20 razy więcej wizyt niż „kredyty dla firm bez zaświadczeń o dochodach” ale nazajutrz utwórz wpis pt. np. „pożyczki dla nowych firm bez zaświadczeń”. A pojutrze jeszcze jeden, np. „kredyt dla nowych firm Idea Bank – opinie”. A popojutrze np. „oferty pożyczek dla nowych firm bez zaświadczeń„. Tylko trzeba tak dobierać te frazy, aby nie były zbyt trudne czyli żeby bez pozycjonowania zdobywały szczyty wyników, tylko dzięki linkom wewnętrznym czyli z naszego serwisu, bloga.

Powiem więcej – nadeszły takie czasy, że lepiej nie wychylać się z wysoką pozycją strony głównej na konkurencyjne słowa i frazy, bo konkurencja może dołożyć złych linków albo pracownik Google ręcznie obniży pozycje. Obawiam się (wiem), że może to mieć przełożenie także na podstrony serwisu, bloga, nawet jeżeli nie są osobno pozycjonowane. A czy będą tropić Twoje podstrony, dziesiątki podstron siedzących naturalnie i wysoko w wynikach wyszukiwania na „niewinne” frazy? No przecież, że nie.

Oczywiście, co nieco linków warto do strony zdobyć, aby dzięki linkowaniu wewnętrznemu podstrony zdobyły wysokie pozycje. Jednak przecież wcale nie muszą to być linki tylko do strony głównej. Przeciwnie, bezpieczniej i naturalniej zdobyć linki także do podstron a one przekażą moc innym podstronom.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/06/2012

kategoria biznes

Komentarze do 'Nie wychylaj się (w Google)'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Nie wychylaj się (w Google)'.

 1. Witam,
  pod każdym postem ma pan coś takiego jak „Zobacz też”
  i pod spodem wyświetlają się linki do tematów. Proszę mi podpowiedzieć co to jest za modyfikacja?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  piotr

  23 Cze 12 14:38

 2. Seo auto links & related posts

  admin

  23 Cze 12 18:27

 3. np. Yet Another Related Posts Plugin

  Góra Kalwaria

  23 Cze 12 16:12

Skomentuj