Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy windykator może wejść na konto”

skomentuj

Tym razem taki mail: Wiem że mój mail jest nietypowy, ale prosze o porade. Zalegam z zapłatą prawie dziesięciu tysięcy złotych za faktury. Działalność gospodarczą już zakończyłam, teraz pracuję na etacie w Pruszkowie i tu też mieszkam. Z warszawskiej firmy windykacyjnej do której wierzyciel wniósł o windykację pożyczki (mam parę niespłaconych parabankowych chwilówek) ode mnie, dzwonia i starsza że jak do 25 czerwca nie zapłacę, to zajmą mi konto, zajmą wynagrodzenie – całą pensję. czy firma windykacyjna może tego dokonać? Słyszałam, że jest coś takiego jak minimum wynagrodzenia któego nie można zabrać dłużnikowi.


Firma windykacyjna nic nie może zająć, to może zrobić tylko komornik no i czasem policja na zlecenie prokuratury ale to jako zabezpieczenie mienia w przypadku domniemania przestępstwa. Zakładam, że firma windykacyjna jeszcze nie ma przeciwko Tobie tytułu wykonawczego, bo jeżeli ma, to nic tylko złożyć wniosek egzekucyjny do komornika i ten z pewnością zajmie… Co do minimum nie podlegającego zajęciu to prawda, w tym roku wynosi 1.500,00 zł.

Tak czy owak, prędzej lub później komornik dobierze się do Twego wynagrodzenia i konta, więc proponowałbym Ci dogadać się z windykatorami i spłacać dług w ratach jeżeli nie możesz spłacić od razu całego. Unikniesz dodatkowych kosztów: procesu sadowego o zapłatę i egzekucyjnych – komorniczych. Wśród przedsiębiorców będących dłużnikami popularne jest unikanie zajęcia poprzez korzystanie z coraz to kolejnych ofert kont firmowych ale Ciebie komornik udupi u źródła – zajmie Ci wypłatę u pracodawcy a nie dopiero na koncie. A jakby ktoś chciał zmienić 😉 konto, to dobre oferty osobistych są tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/06/2012

Skomentuj