Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Podwójne zajęcie komornicze emerytury

2 komentarze

Pytanie: Dłużnik ma zajętą emeryturę (młody, emerytura mundurowa). Niestety, nie ja jeden jestem jego wierzycielem i komornik u którego nastąpiły zbiegi egzekucji do tej emerytury kapie wszystkim po parę groszy, bo dług jest spory. Tak sobie myślę że część tej emerytury wolna od zajęcia jest przecież przelewana dłużnikowi na konto. Czy w takim razie po ustaleniu tego rachunku byłoby zasadnym zwrócenie się do komornika o jego zajęcie? Wiem że to byłaby taka “podwójna” egzekucja, ale przecież w tym wypadku składnik majątku byłby już inny niż ten jaki ujawniono w Zakładzie Emerytalno Rentowym MSWiA. Czy środki przelewane na rachunek bankowy jako te, które pozostały po comiesięcznym odliczeniu kwoty na komornika, podlegałyby w takim przypadku zajęciu?

Przeczytaj też: Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa ściągać z rachunku bankowego środków które stanowią przelaną emeryturę z Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA / z ZUS już po potrąceniu. To samo dotyczy wynagrodzenia i renty. Komornik z którą współpracowałem, gdy zajęła wynagrodzenie (emeryturę, rentę) i wysyłała dodatkowo do banku zajęcie konta bankowego, to w tym zajęciu informowała bank, że przelewy wynagrodzenia (już po zajęciu u pracodawcy) ma komornikowi zostawiać. Jeżeli bank ściągnąłby dla komornika również te środki z tytułu emerytury (z wynagrodzenia, renty), to dłużnik powinien złożyć skargę na czynności komornika. Jak najszybciej, żeby komornik nie zdążył przekazać tych środków wierzycielowi. Skargę rozpatruje sąd ale wnosi się ją za pośrednictwem komornika który gdy się z nią zgodzi, to się “poprawia” i temat zamknięty – nie przesyła jej do sądu.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 lutego, 2021

Komentarze do 'Podwójne zajęcie komornicze emerytury'

Subscribe to comments with RSS

  1. Takie pouczenie od komornika dla banku w zajęciu powinno być obowiązkowe!

    Czarek

    6 lut 21 o 22:27

  2. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest wskazać w ZUS konto na przykład syna albo córki albo kogoś innego do którego mamy zaufanie.

    Anonim

    15 paź 21 o 09:36

Skomentuj