Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Akuratny tytuł przelewu

komentarze 2

Taki mail: 31 stycznia 2011 roku pożyczyłam znajomej 18 tysięcy złotych. Nie spisałyśmy żadnej umowy pożyczki. Potwierdzeniem jest tylko przelew bankowy o tytule „Pożyczka od …..”. Dziewczyna nie odbiera telefonów i nie odpisuje na smsy. Posiadam jej adres zameldowania w Chrzanowie gdzie ma zarejestrowaną także firmę na siebie. Obecnie pracuje w … w Krakowie. Czy jest możliwość odzyskania długu czy raczej nie zajmują się Państwo takimi sprawami?

Tak, przyjmujemy również i takie sprawy. Chociaż brak umowy, to jednak tytuł przelewu przemawia na Pani korzyść, to jest nie pozostawia wątpliwości co celu przelewu. Z tym, że w takiej sytuacji trzeba by najpierw wypowiedzieć umowę pożyczki ponieważ strony nie określiły terminu jej zwrotu (może określono w formie ustnej, ale zapewne nie udowodni Pani tego). Wypowiedzieć umowę pożyczki może Pani a możemy też my po przyjęciu sprawy do windykacji, bo choć aktualnie wierzytelność jeszcze nie jest wymagalna, ale scedować (sprzedać)  można też niewymagalne wierzytelności. W takim wypowiedzeniu – piśmie, wypowiada się umowę pożyczki i wzywa do jej zwrotu w terminie 6 tygodni (obowiązkowo) od daty otrzymania pisma przez pożyczkobiorcę i wzywa się do jej zwrotu. Można dopisać w wezwaniu do zapłaty, że pod rygorem wniesienia pozwu o zapłatę, czyli mamy od razu przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/06/2012

kategoria: dowody

Komentarze do 'Akuratny tytuł przelewu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Akuratny tytuł przelewu'.

  1. OK, wysyłam wypowiedzenie umowy pożyczki. Mam potwierdzenie, że dłużnik odebrał przesyłkę. Ale w sądzie podnosi, że owszem, odebrał, ale nie było w niej żadnego wypowiedzenia, tylko kartka imieninonowa. Poza tym pozostajemy w stałych stosunkach gospodarczych i pism ze zwrotnym potwierdzeniem odbiou wysyłamy sobie po 5 na tydzień. Mam kopię wezwania, ale według dłużnika napisałem je sobie teraz, a nie 6 tygodni temu. Co wtedy?

    dino

    13 Cze 12 23:38

  2. Tak samo mógłbyś powiedzieć, że na przykład w przesyłce z prokuratury była pusta kartka. Tylko po co ktoś miałby tak robić… I niech on w takim razie przedłoży tę niby kartkę imieninową z taką datą. Na wszelki wypadek można dodatkowo przesłać równolegle skan mailem jeśli to możliwe.

    admin

    14 Cze 12 06:29

Skomentuj