Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wujek w prokuraturze

komentarze 2

Taki mail: Zwracam sie do Państwa z prośba o rade i pomoc w windykacji na terenie Płocka prywatnej pożyczki w kwocie 14 tys. zł. którą to kwotę pożyczyłem „koledze”. Powinien zwrócic pożyczke zgodnie z umowa w lutym tego roku ale wcale nie ma zamiaru. Ostrzegłem go że w takiej sytuacji ja wystąpie na droge sądową a on powiedział mi że nic mu nie zrobią bo ma wujka w prokuraturze u nas w Płocku. Czekam na maila albo telefon, podaję swój …

Panu zapewne chodzi o wystąpienie z pozwem o zapłatę do sądu cywilnego po to, aby uzyskać nakaz zapłaty i móc następnie zwrócić się do komornika który będzie egzekwował Pana należność. Prokuratura i policja nie ma nic do tego, oni zajmują się sprawami karnymi, czyli gdyby pan złożył zawiadomienie o wyłudzeniu pożyczki, to wtedy będzie się tym zajmować policja i prokuratura. Zazwyczaj dłużnikowi nie jest potrzebny „wujek w prokuraturze” bo prokuratury generalnie umarzają takie sprawy informując wierzycieli właśnie o tym, że powinni dochodzić swych roszczeń na drodze cywilnej – w sądzie cywilnym. Jeżeli jednak Pan uważa, że doszło do wyłudzenia (czyli że pożyczkobiorca biorąc pożyczkę wiedział, że jej nie zwróci) to może pan to zgłosić prokuraturze a wcześniej nagrać dłużnika jak znów mówi że ma tam wujka i dołączyć nagranie do zawiadomienia. Nie jestem pewien, ale takie gadanie to chyba przestępstwo (nie wiem, który to paragraf). Może więc i tak umorzą postępowanie w sprawie wyłudzenia (albo nawet odmówią wszczęcia postępowania), ale dłużnikowi dostanie się za zniechęcanie Pana „wujkiem w prokuraturze”. Jeżeli nie ma przepisu karnego który penalizowałby coś takiego (takie gadanie o wujku w prokuraturze w takiej sytuacji) to powinni wprowadzić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

07/06/2012

kategoria: prokuratorzy

Komentarze do 'Wujek w prokuraturze'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wujek w prokuraturze'.

  1. Ostrożniejsi jesteście przy takich dłużnikach ze znajomościami?

    marta

    11 Gru 12 19:24

  2. Generalnie to działamy w granicach prawa. W Płocku też mamy prawników zaznajomionych, co w przypadku kontrowersyjnych sytuacji rzetelnie będą nas reprezentować. Nie o żadną korupcję albo kumoterstwo chodzi ale o prowadzenie sprawy nie po łebkach lecz rzetelnie, z zaangażowaniem się.

    admin

    11 Gru 12 19:30

Skomentuj