Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odsetki za zwłokę i koszty windykacji.

komentarze 2

Taki mail: Mam pytanie wystawiłem fakturę firmie, za którą została zapłacona  kwota tylko częściowo. Czy jest możliwość wliczania Państwa prowizji i opłat za windykacje w koszt długu. Na fakturze była adnotacja: „Od niezapłacone w terminie faktury będą naliczone odsetki ustawowe. Wszystkie koszty związane z ewentualnym ściągnięciem należności ponosi nabywca” zadłużenie sięga kwoty ok. 60 000 zł + odsetki Dłużnik to firma … z Biłgoraja, ma też filie w miejscowościach: Jarosław, Lesko, Lubaczów, Łańcut, Ropczyce.

Nie ma potrzeby umieszczania na fakturze adnotacji o odsetkach ustawowych za zwłokę, bo i bez takiego zapisu odsetki ustawowe będą należne po upływie terminu zapłaty określonego na fakturze. Jak już wpisywać, to adnotację o odsetkach umownych za zwłokę, najlepiej maksymalnych czyli wynoszących czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. Jeżeli taka faktura zostanie podpisana przez nabywcę, to takie umowne odsetki za zwłokę można mu naliczyć i egzekwować ich zapłatę. Nie jestem natomiast pewien, co z odsetkami umownymi (maksymalnymi) jeżeli faktura nie została podpisana przez nabywcę ale (jak w tym przypadku) została częściowo zapłacona. Częściowa spłata faktury to tak zwane niewłaściwe uznanie długu przez dłużnika ale czy oznacza to automatycznie także uznanie przez niego odsetek umownych (maksymalnych) określonych na niepodpisanej przez niego fakturze? Wydaje mi się, że tak to powinno być interpretowane, ale jak jest w rzeczywistości, nie wiem, może ktoś wie na pewno, to niech napisze w komentarzu.

Co do obciążania dłużnika kosztami firmy windykacyjnej przy takim zapisie jak przytoczony przez autora maila, to wydaje mi się, że jest ten zapis zbyt ogólny. Jeżeli wierzyciel umówi się z firma windykacyjną na należną jej prowizję w wysokości powiedzmy 80% od odzyskanego długu, to czy dłużnik będzie musiał te koszty pokryć? Nie sądzę. Myślę, że trzeba by wskazać konkretnie, że chodzi o koszty związane z wynagrodzeniem firmy windykacyjnej w formie prowizji a nie tylko koszty procesowe, bo zwrotu tych ostatnich można dochodzić od dłużnika niezależnie od tego, czy się na to zgodził.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/06/2012

kategoria: odsetki

Komentarze do 'Odsetki za zwłokę i koszty windykacji.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Odsetki za zwłokę i koszty windykacji.'.

  1. Jeżeli faktura z taką klauzulą została podpisana przez dłużnika, który tak jak tutaj – nie jest konsumentem, to nie widzę powodu dla którego nie można by kosztów windykacji dochodzić. Co do ich wysokości to sądzę, że jeżeli będą to normalne, rynkowe koszty nie będzie z tym żadnego problemu. Jeżeli jednak byłyby bardzo wysokie, to można by uznać, że jest to celowe działanie na szkodę dłużnika i starać się sądownie je zmniejszyć. To postępowanie gospodarcze. Tutaj nie ma parasola ochronnego nad biednym, nic nie wiedzącym, nic nie mogącym, czyt. głupim, obywatelem-konsumentem. W interesie dłużnika było przeczytać i ocenić, czy to co podpisuje nie otworzy pola do nadużyć.

    r

    23 Paź 12 14:45

  2. Znajduję się obecnie w dość nieprzyjemnej sytuacji. Otóż od 2 lat staram się ściągnąć od byłej znajomej dług w wysokości ok. 1500 zł. Niestety, bezskutecznie. Kilka razy z nią się kontaktowałem… i oprócz „pustych” obietnic nic więcej nie wskórałem. Jestem tym już zmęczony (tym bardziej, że owa osoba po prostu od lutego/marca nie odbiera ode mnie żadnych telefonów. Czy jest możliwość odzyskania od tej osoby długu? Mieszka w miejscowości Łańcut.

    Paweł

    9 Mar 14 14:48

Skomentuj