Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacje zaliczek i przedpłat

komentarze 4

Taki mail: Mam kłopoty z ściągnięciem wpłaconej przedpłaty w ramach umowy o dzieło pomiędzy dwoma firmami – moją i wykonawcy. Wykonawca to firma … z Pszczyny. Podpisaliśmy umowę o dzieło na wykonanie pewnej formy. Termin wykonania minął kilka dni temu. Na wykonanie tej formy zrobiłem przedpłatę z mojego konta firmowego. W umowie dokonaliśmy zapisu o zwrocie wpłaconej przedpłaty w razie nie wywiązania się z zadania. Kwota wpłaconej przedpłaty to 8700zł. Proszę o informację o orientacyjnych kosztach ściągnięcia należności.

W takich przypadkach zawsze sugeruję najpierw zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu wyłudzenia. Prawdopodobieństwo tego, że organy ścigania nie dopatrzą się znamion wyłudzenia jest jest spore (jak wynika z praktyki) jednak znacznie więcej spraw tego typu kończy się przedstawieniem dłużnikowi zarzutu i sporządzeniem aktu oskarżenia do sądu w porównaniu do spraw „zakupił towar na termin płatności i nie zapłacił”. A przedstawienie zarzutu skłania wielu takich dłużników do dokonania zapłaty, ze strachu przed grożącą mu karą.

Dość skuteczne jest też upubliczniania takich długów w postępowaniu windykacyjnym. Znacznie lepiej będą na pszczyńskim rynku wyglądać plakaty z informacją „wziął zaliczkę a nie wywiązał się z umowy i zaliczki nie zwrócił” niż „nie zapłacił za towar”.

Tak na marginesie, w Pszczynie działa bardzo rzetelny komornik – Tomasz Gleń.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/05/2012

kategoria zaliczka

Komentarze do 'Windykacje zaliczek i przedpłat'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacje zaliczek i przedpłat'.

 1. Witam serdecznie

  Proszę o poradę: wpłaciłam dealerowi węglowemu 35 tys zł tytułem przedpłaty na towar, towar odebrałam ale została mi nadpłata w wysokości 3000 zł z groszami, dobijam się do Klienta- owszem, odbiera, tłumaczy się: zaraz przelewam, za pół godz – i nic, już od trzech tygodni.
  Proszę o pomoc, co mam zrobić? Czy iść z tym na policję i zgłosić wyłudzenie ? Jak ew mogę odzyskać pieniądze? Z góry dziękuję za pomoc
  PS: jestem z Krakowa, Klient ze Śląska- Irządze

  Anna

  11 Sty 13 16:02

 2. Można zgłosić to na policji ale nie sądzę, żeby przedstawiono mu zarzut wyłudzenia w takiej sytuacji. Być może jednak człowiek przestraszy się i nadpłatę zwróci (a może nie). A jak nie, to po prostu – pozew o zapłatę lub zlecenie do firmy windykacyjnej.

  admin

  11 Sty 13 16:18

 3. Witam.Mam problem z klientem, jest mi winny 10.750 zł za meble kuchenne . Pierwszą wpłate dokonał bez problemu na kwotę 10.000zł – wartosć zamówienie 20.750 zł , Została wystawiona faktura proforma , podpisał ofertę na wykonanie mebli w listopadzie 2013 ,termin wykonania 20 grudnia 2013 – my wywiązalismy się z umowy -meble stoja – nie moglismy połozyc szkła na ścianę ponieważ inwestor zwlekał z połozeniem blatu granitowego do dzis go nie ma . 29.2tycznia 2014 wykończylismy to co mozliwe ustalilismy ze ze szkłą rezygnyje i rozliczamy dsie do końca , był przy tym obecny . Miał wykonać przelew w poniedziałęk do dzis tego nie zrobił – ma wystawioną fakturę z uwzgledniniem zaliczki oraz pozostałą kwota do zapłaty , wiem ze ma pieniądze ale nie mogę od niego wyegzekwować . Jakie ruchy mam poczynić dalej , tak naprawdę meble stoją od 20 grudnia 2013 r czyli juz ponad 1 m-c czekam na rozliczenie a on twierdzi że skończylismy w poniedziałek 27 grudnia i juz chcemy pieniądze . Pisałam do niego wielokrotnie maile z ustleniem ostatecznego terminu zakończenia montażu ale byliśmy uzależnieni od połozenia przez niego blatu . Nie wiem co roić bo ewidentnie próbuje przeciągać płatność . Na fakturze wpisłałam termin pzrelewu dzisiejszy ale wątpie aby coś wpłynęło. Proszę o poradę . W umowie jest klauzula ze meble do momentu zapłaty pozostają naszą własnoscią ale aczej nie moge wejsć do mieszkania i je zabrać … Proszę o poradę

  Karolina

  29 Sty 14 15:02

 4. Wezwać przedsądowo do zapłaty i jak nie będzie efektu, to windykować, po prostu.

  admin

  29 Sty 14 15:49

Skomentuj