Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uwzględnione ograniczone powództwo

skomentuj

Taki mail: Postanowiłem zwrócić się do Pana o pomoc w sprawie odzyskania długu o wartości ok. 240 tys. PLN brutto bez odsetek (a trochę ich się nazbierało). Dłużnik prowadzi dalej działalność, śmieje mi się w twarz i wymyśla coraz to nowe powody by nie zapłacić. Przedstawię pokrótce moją porażkę: Pod koniec roku 2007 i na początku 2008 firma moja wykonywała usługi dla dłużnika. Początkowo przelewy były terminowe i bez zastrzeżeń, potem terminy coraz bardziej się wydłużały, aż w końcu dłużnik przestał płacic. Na moje początkowe prośby o przelew zawsze znalazły się jakieś powody np. zły kosztorys powykonawczy, dłużnik domagał się przedstawienia listy płac moich pracowników, udokumentowania posiadania pojazdów i wiele innych argumentów, które odwlekały terminy płatności.

Po jakimś czasie widząc, że sam nie dam rady „sprzedałem” moje wierzytelności firmie windykacyjnej, która wniosła sprawę do sądu, ale nie wiedziec czemu tylko dotyczącą jednej faktury na sumę ok. 9 tysięcy. Dłużnik sprawę przegrał, po czym się bezskutecznie odwołał i w końcu musiał zapłacic, firma windykacyjna zgarnęła większość kasy ponieważ koszty postępowania i takie tam inne, a wcześniej musiałem zapłacic prowizję W tym momencie umowa z firmą windykacyjną została rozwiązana. Była próba ugody między dłużnikiem, co odwlekło sprawę przedawnienia i wszystko wisi w martwym punkcie. Nie mam podpisanej żadnej umowy z dłużnikiem co komplikuje całą sprawę, są natomiast podpisane faktury.

Wydaje mi się, że sprawa jest teraz ułatwiona skoro sąd uwzględnił powództwo co do części roszczenia. Zakładając oczywiście, że roszczenie które trafi teraz do sądu jest „za to samo” (ta sama usługa) co ta już zasądzona część.

Skomentuj