Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż zajętej / obciążonej nieruchomości przez dłużnika

6 komentarzy

Pytanie: Mam udzial 1/6 lokalu otrzymany po smierci mamy .Tato ma 3/4 i siostra 1/6 moja czesc jest zadluzona .Czy ja moge sprzedac moje udzialy osobie trzeciej i kwote uzyskana w calosci wplacic do komornika .czy mam o tym powiedziac komornikowi i czy on sie moze na to zgodzic ?dodam ze.suma uzyskana nie pokryje w calosci mojego zadluzenia .i czy wtedy zwolniona zostanie hipoteka z wpisow ?

A ta część należąca do Pani jest zajęta przez komornika?

Przeczytaj też: Sprzedaż nieruchomości przed zajęciem komorniczym

Tak sa wpisy w ksiedze a jedna jest pod tytulem przymusowej hipoteki czy jakos tak .tylko nie wiem czemu nie zaznaczyli tam ze ja mam ulamek wlasnosci czyli 1/6 I moze po krotce powiem .Dlugi wynikly z mojej dzialnosci .nie moglam ich splacac bo juz nie mialam z czego .wyjechalam do Niemczech zeby na te dlugi zarabiac i zeby utrzymac jakos dzieci .Byly wtedy w wieky szkolnym .od momentu wyjazdu splacam co moglam co przyszlo .i do tej pory place a to juz okolo 7 lat ale co splace jedno pojawia sie drugie w raz z odsetkami robia sie straszne kwoty .Mialam tu dzialalnosc bo chcialam miec jakies wieksze zarobki zeby to jakos ogarnac tu niestety na skutek tych dlugow tez zrobilam dlugi .Teraz tylko pracuje na umowe o pracy .Kasy nie jest duzo ale mam ubezpieczenie i jakies dkladki rentowne ida .Ale to nie jest duzo kwota tzw minimum.ja poprostu juz nie dam rady znowu cos nowego placic i mowie to szczerze .zyje z mießiaca na miesiac i ledwo daje rade .Tu musze niestety tez oplacac wszystkie rachunki i dodatkowe obciazenia .Tato jest starszym czlowiekiem .Mieszkanie te ktore posiadamy jest do remontu .Raz ze on juz nie ma sily na to dwa ze nie mamy pieniedzy na remonty .Ale nie mozna tego sprzedac bo sa wpisy na hipoteke .no i ja czarna owca blokuje to wszystko .I szukam jakiegos rozwiazania z tej trudnej sytuacji

Przeczytaj też: Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

Odpowiedź: Właściciel nieruchomości może ją sprzedać gdy jest obciążona hipoteką jak też gdy jest zajęte przez komornika. Jednak hipoteki wciąż pozostaną i wierzyciel hipoteczny będzie mógł doprowadzić do egzekucji z takiej nieruchomości. Podobnie komornik – będzie dalej prowadził egzekucję z takiej nieruchomości mimo tego, że została sprzedana. Można to załatwić z nabywcą tak, że on dokonuje zapłaty na konto komornika zamiast na konto zbywcy nieruchomości.

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie udziału w nieruchomości przez komornika

Tak na marginesie, to nie sądzę że komornikowi uda się sprzedać 1/6 mieszkania i prawdopodobnie nawet nie dojdzie do opisu i oszacowania mieszkania – to są koszty które z góry pokrywa wierzyciel i powinien on zdawać sobie sprawę z tego że mieszkanie nie zostanie sprzedane.

Gdyby Pani zaprzestała spłacania długów, to komornik zapewne umorzy postępowanie egzekucyjne. Co prawda, wierzyciel może o każdym czasie wnieść o ponowne wszczęcie egzekucji ale z praktyki wiem, że zazwyczaj tego nie robią i zapominają o sprawie.

Przeczytaj też: Moment zajęcia nieruchomości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Sprzedaż zajętej / obciążonej nieruchomości przez dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam mam pytanie czy jest możliwość przepisania nieruchomosci .chodzi o to że moja mama ma komornika i ma zajęcie nieruchomości czy tata może przepisać swoją część na córkę z góry dziękuję

    Lidka

    29 wrz 20 o 08:38

  2. Witam, ale czy ta nieruchomość to jest współwłasność małżeńska czy podzielone udziały?

    admin

    29 wrz 20 o 08:52

  3. To jest na nich oboje tylko że pożyczka jest na mamę i to ona ma komornika

    Lidka

    29 wrz 20 o 08:57

  4. Skoro to wspólność małżeńska, to ojciec nie może przepisać swojego udziału bo ten udział jest niewyodrębniony.

    Skoro tylko mama jest dłużnikiem a ojciec nie wyraził pisemnej zgody na zaciągnięcie pożyczki, tego komornik nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości. Miał prawo zająć ale wzywając wierzyciela do przedłożenia klauzuli wykonalności także przeciwko ojcu pod rygorem umorzenia egzekucji. Ponaglić komornika aby zwolnił nieruchomość skoro wierzyciel nie posiada klauzuli wykonalności przeciwko ojcu.

    admin

    29 wrz 20 o 09:10

  5. A mogliby w opisanym wyżej wypadku dokonać rozdzielności majątkowej dzieląc nieruchomość? Czy jest to możliwe z komornikiem na niej?

    Brygida

    31 paź 21 o 14:12

  6. Tak, można dokonać rozdzielności majątkowej w trakcie postępowania egzekucyjnego.

    admin

    31 paź 21 o 17:25

Skomentuj